- Nazwa przedmiotu:
- Kataster nieruchomości
- Koordynator przedmiotu:
- dr hab. inż. Marcin Karabin, prof uczelni
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia I stopnia
- Program:
- Geodezja i Kartografia
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- GK.SIK515
- Semestr nominalny:
- 5 / rok ak. 2023/2024
- Liczba punktów ECTS:
- 5
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- 1) Liczba godzin kontaktowych - 65 godzin, w tym:
a) uczestnictwo w wykładach - 30 godzin
b) uczestnictwo w ćwiczeniach - 30 godzin,
c) udział w konsultacjach związanych z realizacją ćwiczeń - 5 godzin.
2) Praca własna studenta - 60 godzin, w tym:
a) zapoznanie się ze wskazaną literaturą - 15 godzin,
b) realizacja zadań projektowych w domu - 20 godzin,
c) przygotowanie do egzaminu i obecność na egzaminie - 25 godzin.
RAZEM: 125 godzin - 5 punktów ECTS.
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 2,6 punktu ECTS - liczba godzin kontaktowych - 65 godzin, w tym:
a) uczestnictwo w wykładach - 30 godzin
b) uczestnictwo w ćwiczeniach - 30 godzin,
c) udział w konsultacjach związanych z realizacją ćwiczeń - 5 godzin.
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- 2,6 punktu ECTS - 65 godzin, w tym:
a) uczestnictwo w ćwiczeniach - 30 godzin,
b) realizacja zadań projektowych w domu - 20 godzin,
c) zapoznanie się ze wskazaną literaturą - 15 godzin,
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia30h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Zaliczenie przedmiotów obejmujących podstawy prawa cywilnego i administracyjnego, geodezyjnych pomiarów szczegółowych, podstawy gleboznawstwa, podstawy informatyki.
- Limit liczby studentów:
- -
- Cel przedmiotu:
- Poznanie podstawowych zasad funkcjonowania katastru w Polsce w ujęciu prawnym i technicznym.
- Treści kształcenia:
- Wykład:
Prawne podstawy funkcjonowania katastru oraz struktury organizacyjne w jakich funkcjonuje kataster. Katastralny podział kraju: jednostka ewidencyjna, obręb ewidencyjny, działka ewidencyjna. Pojęcia podstawowe: nieruchomość, nieruchomość gruntowa i działka ewidencyjna, nieruchomość budynkowa i budynek, nieruchomość lokalowa i samodzielny lokal mieszkalny lub o innym przeznaczeniu. Zbiory informacji o gruntach, budynkach i lokalach w katastrze oraz źródła pozyskania danych. Źródła danych do numerycznego opisu granic działki ewidencyjnej – problematyka techniczna i prawna. Dokumentacja z założenia ewidencji gruntów i budynków według uprzednio obowiązujących przepisów i możliwość jej wykorzystania m.in. dla numerycznego opisu granic działki ewidencyjnej. Dane dotyczące podmiotów w katastrze oraz źródła danych podmiotowych. Zasady zakładania istniejącej ewidencji gruntów i budynków oraz zasady jej bieżącej aktualizacji – uwarunkowania formalno – prawne i techniczne. Zasady modernizacji ewidencji gruntów i budynków. Powiązania katastru z księgami wieczystymi oraz systemem podatkowym.
Ćwiczenia laboratoryjne:
Założenie katastru nieruchomości dla wybranego obrębu ewidencyjnego. Sporządzenie dokumentacji niezbędnej do założenia księgi wieczystej. Analiza struktury ksiąg wieczystych w tym sporządzenie protokołu badania wybranej księgi wieczystej.
- Metody oceny:
- Punkty ECTS (5) przyporządkowane są całemu przedmiotowi. Aby uzyskać ocenę łączną należy zaliczyć każdy składnik przedmiotu: wykłady i ćwiczenia laboratoryjne; Wagi ½ wykład; ½ ćwiczenia.
Ocena łączna określona na podstawie średniej arytmetycznej z egzaminu oraz z zaliczenia ćwiczeń laboratoryjnych oraz przyporządkowania wyniku tego obliczenia do następujących przedziałów liczbowych odpowiadających ocenom: 5,0 – pięć (4,75 – 5,0) 4,5 – cztery i pół (4,25-4,74) 4,0 –cztery (3,75-4,24) 3,5-trzy i pół (3,26-3,74) 3,0-trzy (3,0-3,25)
Zaliczenie ćwiczeń polega ocenie sporządzonej przez studenta dokumentacji ćwiczeniowej wraz z rozmową na temat sposobu jej wykonania (forma obrony projektu) oraz uzyskania pozytywnych ocen ze wszystkich sprawdzianów.
Do zaliczenia wykładu wymagane jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu.
Do zaliczenia sprawdzianu/egzaminu wymagane jest uzyskanie minimum 60% punktów.
Nieusprawiedliwiona nieobecność na więcej niż 2 zajęcia oznacza niezaliczenie przedmiotu.
Student nieobecny na zajęciach ma obowiązek zgłosić się do prowadzącego (mail, osobiście) celem uzgodnienia terminu odrobienia ćwiczeń.
Wykład:
Wszystkie materiały do przedmiotu – w zakresie wykładów tj. prezentacje oraz informacje o przedmiocie oraz formach i warunkach zaliczenia - będą udostępniane przez prowadzącego pocztą email (na wskazany przez Uczestników zajęć adres mailowy – tzw. mail grupowy lub na skrzynki poczty uczelnianej z użyciem wysyłki masowej przez USOSmail przesłany będzie link do materiałów lub na platformie MS TEAMS.
Prezentacje wykładowe będą umieszczane na platformie MS TEAMS. Aplikacja jest dostępna dla każdego studenta Politechniki Warszawskiej w ramach pakietu Microsot Office 365.
Wykład:
Sprawdzian tj. Egzamin odbywać się będzie stacjonarnie (wg harmonogramu sesji) w formie testu wielokrotnego wyboru. Do zaliczenia niezbędne jest uzyskanie min. 55% punktów.
Komunikacja wykład:
W ramach przedmiotu oprócz konsultacji stacjonarnych (w dni wg grafiku zakładu) przewiduje się użycie następujących kanałów komunikacji zdalnej:
- Pytania do prowadzącego mogą być kierowane na jego skrzynkę pocztową. Dla zainteresowanych istnieje możliwość konsultacji w formie wideokonferencji w aplikacji Microsoft Teams w uzgodnionym drogą mailową terminie dogodnym dla Studenta.
- Konsultacje z prowadzącym wykład możliwe także telefonicznie 608-402-505
Uwagi końcowe:
Student jest zobowiązany do regularnego zapoznawania się z informacjami i materiałami dostępnymi na stronie Uczelni i Wydziału.
Student jest zobowiązany do regularnego sprawdzania uczelnianej studenckiej skrzynki pocztowej oraz skrzynki pocztowej odpowiadającej tzw. mailowi grupowemu.
Student jest zobowiązany do postępowania zgodnie z przesłanymi przez prowadzącego informacjami, instrukcjami i wytycznymi.
Do zaliczenia wykładu wymagane jest uzyskanie minimum 55% punktów. Możliwość poprawy egzaminu.
- Egzamin:
- tak
- Literatura:
- Ustawa z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne
Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2016r poz. 1034 z późn. zmianami),
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU, PRACY I TECHNOLOGII z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.z 2015r. poz.1422 z późn. zmianami )
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 października 2016r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz.U.2016r. poz 1864),
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U.1999.112.1316 z późn zmianami),
Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. (Dz.U.z 2018r. poz 716),
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. – o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.z 2018r. poz. 1234),
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz.U.z 2018 poz. 1025 z późn. zmianami)
Ustawa z dnia 17 listopada 1964r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2018, poz. 155 z poźn. zmianami)
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 grudnia 2015r. – Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U.2015 poz. 2316)
Ustawa z dnia 6 lipca 1982r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.z 2018r poz.1916 z późn. zmianami),
Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lutego 2016r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym (Dz.U.z 2016.poz 312 z późn. zmianami),
Rozporządzenie Rady Ministrów z 17 stycznia 2013r. w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (Dz. U. 2013.249)
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz.U.2011.263.1572).
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
Artykuły dotyczące tematyki katastru nieruchomości w czasopismach branżowych: Przegląd Geodezyjny, Geodeta i inne
- Witryna www przedmiotu:
- -
- Uwagi:
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Efekt GK.SIK515_W01
- Ma wiedzę na temat podstawowych zasad funkcjonowania katastru w Polsce w ujęciu prawnym i technicznym, w tym jego zakładania i zasilania danymi z różnych prac geodezyjnych, a także jego bieżącego prowadzenia, jako podstawowego rejestru wchodzącego w skład powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego
Weryfikacja: ocena wiedzy i umiejętności wykazanych na egzaminie pisemnym obejmującym zagadnienia omawiane na wykładach
Powiązane efekty kierunkowe:
K_W10, K_W11, K_W22
Powiązane efekty obszarowe:
T1A_W03, T1A_W08, T1A_W03, T1A_W04, T1A_W03, T1A_W08
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Efekt GK.SIK515_U01
- Potrafi pozyskać niezbędne dane do założenia i aktualizacji katastru nieruchomości oraz założyć bazę danych katastralnych, a także przygotować dokumentację niezbędną do założenia księgi wieczystej
Weryfikacja: ocena umiejętności na podstawie wykonanych zadań na ćwiczeniach oraz wykazania się umiejętnościami ich obrony
Powiązane efekty kierunkowe:
K_U03, K_U06, K_U13
Powiązane efekty obszarowe:
T1A_U03, T1A_U05, T1A_U12, T1A_U14
Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne
- Efekt GK.SIK515_K01
- ma świadomość ważności zadania jakim jest założenie katastru nieruchomości i konieczności profesjonalnego podejścia do takiego zadania, biorąc pod uwagę skutki prawne, jakie wywołują dane zapisane w katastrze (m.in. wymiar podatku) i jednocześnie potrafi jasno przedstawić to właścicielowi nieruchomości, którego te dane dotyczą.
Weryfikacja: ocena uzyskania kompetencji na podstawie oceny jakości dokumentacji wykonanych zadań na ćwiczeniach oraz wykazania się umiejętnościami ich obrony
Powiązane efekty kierunkowe:
K_K02, K_K03, K_K06
Powiązane efekty obszarowe:
T1A_K02, T1A_K05, T1A_K07