Nazwa przedmiotu:
Technologia nawierzchni drogowych IK
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. Jan Król, prof. PW
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
1080-BUIKM-MSP-0403
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2021/2022
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
RAZEM 55 godz.=2 ECTS: Wykład 15, ćwiczenia laboratoryjne 15, przygotowanie do zajęć laboratoryjnych 10, zapoznanie z literaturą 5, napisanie sprawozdania i weryfikacja 10
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
RAZEM 30 godz.=1 ECTS: Wykład 15, ćwiczenia laboratoryjne 15
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
RAZEM 30 godz.=1 ECTS: Obecność w laboratorium 15, przygotowanie do laboratorium 10, napisanie sprawozdania i weryfikacja 5
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium15h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawowe wiadomości z zakresu drogowych materiałów wiążących, kruszyw i dodatków.
Limit liczby studentów:
bez limitu
Cel przedmiotu:
Umiejętność doboru optymalnej technologii z zakresu mieszanek mineralno-asfaltowych stosowanych do warstw konstrukcyjnych nawierzchni drogowych.
Treści kształcenia:
Mieszanki mineralno-asfaltowe: podział, skład, projektowanie, zakres stosowania. Badania cech reologicznych lepiszczy asfaltowych oraz właściwości kruszyw stosowanych do warstw konstrukcyjnych nawierzchni: podbudowy, warstwy wiążącej i ścieralnej. Badanie właściwości mieszanek oraz warstw konstrukcyjnych nawierzchni. Nawierzchnie z betonu cementowego: podział, skład, projektowanie, zakres stosowania. Badania laboratoryjne: lepiszczy, kruszyw, projektowanie składu, ocena właściwości.
Metody oceny:
Test i ustna obrona projektu.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Piłat J., Radziszewski P., Król J., Technologia materiałów i nawierzchni asfaltowych. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej. Warszawa 2015. 2. Piłat J., Radziszewski P., Nawierzchnie asfaltowe. WKiŁ, Warszawa 2010. 3. Gaweł I., Kalabińska M., Piłat J., Asfalty drogowe, WKŁ, Warszawa 2014. 4. Read J. and Whiteoak D., The Shell Bitumen Handbook, 5th edition, 2003.
Witryna www przedmiotu:
http://www.ztmind.il.pw.edu.pl/
Uwagi:
REGULAMIN PRZEDMIOTU: Zasady wymaganej obecności studenta na zajęciach: – Obowiązkowa obecność: laboratoria/ćwiczenia/projekt – Jedna nieobecność nieusprawiedliwiona dopuszczalna, kolejne nieobecności wymagają usprawiedliwienia. Suma godzin nieusprawiedliwionych i usprawiedliwionych w semestrze nie może przekroczyć 1/3 zakresu godzinowego zajęć laboratoryjnych/ćwiczeniowych/projektowych przewidzianych w przedmiocie. Metody etapowej i/lub końcowej weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się zostały uregulowane w karcie przedmiotu Rodzaj materiałów i urządzeń dopuszczonych do używania przez studentów podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się: – Możliwość korzystania z kalkulatora, długopisu. Nie dopuszcza się używania telefonu komórkowego. W przypadku prezentowania przygotowanych przez siebie slajdów w trakcie wygłaszania prezentacji dopuszcza się używanie komputera oraz innych niezbędnych urządzeń multimedialnych. Zasady zaliczania przedmiotu i wystawiania oceny końcowej z przedmiotu zostały uregulowane w karcie przedmiotu Terminy i tryb ogłaszania ocen uzyskiwanych przez studentów oraz zasad ich poprawiania: – Ogłoszenie wyników zaliczenia pisemnego w ciągu 7 dni od zaliczenia. – Ogłoszenie ocen z prezentacji (jeśli dotyczy) bezpośrednio po zakończeniu prezentacji lub na koniec zajęć w danym dniu. – Ogłoszenie ocen łącznych w terminie rejestracji określonym w systemie USOS PW Możliwości i zasady udziału studentów w dodatkowych terminach sprawdzianów i egzaminów: – Laboratoria/ćwiczenia/projekt: jeden termin poprawy zaliczenia pisemnego (sprawdzian pisemny/test pisemny) nie później niż do ostatniego dnia sesji następującej po semestrze, w którym odbywały się zajęcia w terminie wyznaczonym przez prowadzącego zajęcia. – Wykład: dwa terminy poprawkowe (egzamin/zaliczenie) jednakże nie później niż do końca roku akademickiego w którym odbywały się zajęcia. Zasady powtarzania z powodu niezadowalających wyników w nauce poszczególnych typów zajęć realizowanych w ramach przedmiotu: – W przypadku nieuzyskania oceny łącznej do końca roku akademickiego w którym odbywały się zajęcia, przedmiot należy powtórzyć w kolejnym roku akademickim. Inne zasady: – Przestrzeganie zasad BHP podczas pracy na zajęciach, stosowanie się do poleceń prowadzącego.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W1
Ma wiedzę z zakresu materiałów i technologii stosowanych do budowy warstw konstrukcyjnych nawierzchni drogowych.
Weryfikacja: zaliczenie przedmiotu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_W08, K2_W09, K2_W10
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_W, I.P7S_WG.o
Charakterystyka W2
Wie jak konstruować i projektować warstwy konstrukcyjne nawierzchni drogowych.
Weryfikacja: Zaliczenie przedmiotu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_W13, K2_W15_IK, K2_W09, K2_W10
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_W, I.P7S_WG.o, III.P7S_WG

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U1
Potrafi przeprowadzić badania laboratoryjne lepiszczy i mieszanek mineralno-asfaltowych w celu określenia stałych materiałowych potrzebnych do projektowania konstrukcji nawierzchni.
Weryfikacja: Zaliczenie przedmiotu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_U06, K2_U07, K2_U17_IK
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_U, I.P7S_UW.o
Charakterystyka U2
Potrafi dobrać materiały do warstw konstrukcyjnych nawierzchni drogowych o określonych parametrach technicznych oraz technologię wykonania tych warstw.
Weryfikacja: Zaliczenie przedmiotu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_U16_IK, K2_U17_IK, K2_U05, K2_U09
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_U, I.P7S_UW.o, III.P7S_UW.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K1
Jest świadomy konieczności rzetelnego wykonywania badań laboratoryjnych i odpowiedzialności za otrzymane wyniki.
Weryfikacja: Zaliczenie sprawozdania z laboratorium.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_K01, K2_K03
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_K, I.P7S_KR, I.P7S_KK