Nazwa przedmiotu:
Badanie układów i urządzeń mechanicznych
Koordynator przedmiotu:
dr hab.inż. Ewa Kardas-Cinal, prof. uczelni, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej Zakład Budowy i Eksploatacji Środków Transportu
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
90 godz. w tym: praca na zajęciach laboratoryjnych 15 godz., praca na zajęciach komputerowych 15 godz., zapoznanie się ze wskazaną literaturą 10 godz., zapoznanie się ze stosowanym oprogramowaniem 24 godz. konsultacje 4 godz. samodzielne przygotowanie sprawozdań 12 godz., przygotowanie się do zaliczeń 10 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,5 pkt. ECTS (34 godz., w tym praca na zajęciach laboratoryjnych 15 godz., praca na zajęciach komputerowych 15 godz., konsultacje 4 godz.).
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
3,0 pkt. ECTS (90 godz. w tym: praca na zajęciach laboratoryjnych 15 godz., praca na zajęciach komputerowych 15 godz., zapoznanie się ze wskazaną literaturą 10 godz., zapoznanie się ze stosowanym oprogramowaniem 24 godz. konsultacje 4 godz. samodzielne przygotowanie sprawozdań 12 godz., przygotowanie się do zaliczeń 10 godz.).
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium15h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe15h
Wymagania wstępne:
Mechanika techniczna
Limit liczby studentów:
Zajęcia laboratoryjne: 12 osób, zajęcia komputerowe: 15 osob.
Cel przedmiotu:
Poznanie właściwości wybranych układów mechanicznych i urządzeń oraz używanej przy tym aparatury pomiarowej. Nabycie umiejętności wykonywania pomiarów wielkości mechanicznych, opracowywania wyników pomiarów i ich prezentacji. Wykorzystanie narzędzi komputerowych do obliczeń inżynierskich z zakresu statyki i wytrzymałości materiałów.
Treści kształcenia:
Zajęcia laboratoryjne: Badanie drgań swobodnych nietłumionych i tłumionych. Pomiar współczynnika tarcia suchego. Wyznaczanie momentów bezwładności i środka ciężkości brył i figur płaskich. Ruch płaski na przykładzie toczącego się dysku. Wyboczenie prętów. Wyrównoważanie statyczne i dynamiczne elementów wirujących. Badanie rozkładu naprężeń w tarczy prostokątnej z karbem. Zajęcia komputerowe: Badania wykonywane przy użyciu programu edukacyjnego MDSolids. Rozwiązywanie kratownic płaskich. Rozwiązywanie belek prostych. Konstrukcje etatycznie wyznaczalne. Konstrukcje statycznie niewyznaczalne. Skręcanie prętów o przekrojach kołowych. Zginanie pręta prostego. Wyboczenie pręta prostego. Naprężenia i odkształcenia występujące w elementach konstrukcyjnych. Koło Mohra.
Metody oceny:
Ocena z ćwiczeń laboratoryjnych na podstawie: 1) wykonania ćwiczeń (obowiązkowa obecność), 2) wykonania sprawozdania w grupach, 3) zaliczenia w formie pisemnego testu (3 pytania otwarte) poszczególnych ćwiczeń wg harmonogramu. Zakres sprawozdania jest szczegółowo określony w instrukcji do danego ćwiczenia. Do otrzymania oceny pozytywnej z testu wymagana jest udzielenie pełnych odpowiedzi na przynajmniej 2 pytania.Ocena zintegrowana z części laboratoryjnej przedmiotu jest średnią ocen ze sprawozdania i testu. Ocena z zajęć komputerowych na podstawie: 1) wykonania ćwiczeń z wykorzystaniem programu komputerowego (obowiązkowa obecność), 2) wykonania sprawozdania przez studenta, 3) zaliczenia w formie pisemnego testu (3 pytania otwarte) poszczególnych ćwiczeń wg harmonogramu. Zakres sprawozdania jest szczegółowo określony w instrukcji do danego ćwiczenia. Do otrzymania oceny pozytywnej z testu wymagana jest udzielenie pełnych odpowiedzi na przynajmniej 2 pytania.Ocena zintegrowana z części laboratoryjnej przedmiotu jest średnią ocen ze sprawozdania i testu. Ocena zintegrowana z przedmiotu jest średnią ocen z zajęć laboratoryjnych i komputerowych.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Leyko J. Mechanika ogólna, tom 1 i 2. PWN (dowolne wydanie), 2. Chudzikiewicz A. (red.) Mechanika Techniczna. Laboratorium Ćwiczenia laboratoryjne z mechaniki technicznej. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2015. 3. Instrukcje do ćwiczeń komputerowych dostępne na platformie internetowej używanej przez PW
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
O ile nie powoduje to zmian z kierunkowymi efektami kształcenia w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W01
Posiada wiedzę o zasadach pomiaru wielkości mechanicznych przy użyciu analogowych i cyfrowych układów pomiarowych. Ma podstawową wiedzę o sposobach i środkach zachowania bezpieczeństwa na stanowiskach pomiarowych i komputerowych.
Weryfikacja: Weryfikacja wiedzy dotyczącej metod pomiarów wielkości mechanicznych - udzielnie min. 60 % prawidłowych odpowiedzi na kolokwium pisemnym oraz otrzymanie min.oceny dostatecznej za sprawozdanie. Weryfikacja wiedzy dotyczącej BHP jest przeprowadzana na pierwszych ćwiczeniach laboratoryjnych, dotyczy również części komputerowej zajęć. Wymagane jest również udzielnie prawidłowej odpowiedzi na pytanie z BHP w zakresie omawianym na zajęciach. Weryfikacja wiedzy podczas: zajęć laboratoryjnych i komputerowych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W02
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o
Charakterystyka W02
Zna sposoby pomiaru naprężeń i odkształceń płaskich elementów, podstawy obliczeń sił i przemieszczeń w kratownicach oraz zjawisko wyboczenia prętów.
Weryfikacja: Weryfikacja wiedzy dotyczącej podstaw obliczeń sił i odkształceń - udzielnie min. 60 % prawidłowych odpowiedzi na kolokwium pisemnym oraz otrzymanie min. oceny dostatecznej za sprawozdanie podczas: zajęć laboratoryjnych i komputerowych .
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W06, Tr1A_W07
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o
Charakterystyka W03
Zna metody obliczeniowe stosowane w zagadnieniach statyk oraz wytrzymałości materiałów (skręcenie, zginanie, wyboczenie pręta).
Weryfikacja: Weryfikacja wiedzy dotyczącej metody obliczeniowe stosowane w zagadnieniach statyk oraz wytrzymałości materiałów- udzielnie min. 60 % prawidłowych odpowiedzi na kolokwium pisemnym oraz otrzymanie min.oceny dostatecznej za sprawozdanie podczas: zajęć laboratoryjnych i komputerowych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W06, Tr1A_W07
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o
Charakterystyka W04
Zna budowę, zasadę działania i własności użytkowe: typowego stanowiska pomiarowego do badania tarcia statycznego i kinetycznego wybranych par materiałów oraz urządzenia do badania drgań swobodnych o jednym stopniu swobody.
Weryfikacja: Weryfikacja wiedzy dotyczącej tarcia statycznego i kinetycznego wybranych par materiałów oraz drgań mechanicznych oraz wielkości opisujących je - udzielnie min. 60 % prawidłowych odpowiedzi na kolokwium pisemnym oraz otrzymanie min. oceny dostatecznej za sprawozdanie. Weryfikacja wiedzy podczas: zajęć laboratoryjnych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W06, Tr1A_W07
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o
Charakterystyka W05
Zna właściwości momentów bezwładności brył i figur płaskich oraz właściwości niewyrównoważenia statycznego i dynamicznego elementów wirujących.
Weryfikacja: Weryfikacja wiedzy dotyczącej momentów bezwładności - udzielnie min. 60 % prawidłowych odpowiedzi na kolokwium pisemnym oraz otrzymanie min. oceny dostatecznej za sprawozdanie podczas: zajęć laboratoryjnych i komputerowych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W07, Tr1A_W06
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WG.o, P6U_W
Charakterystyka W06
Zna sposoby i metody analizy ruchu płaskiego na przykładzie toczącej się bryły sztywnej
Weryfikacja: Weryfikacja wiedzy dotyczącej dynamiki ruchu płaskiego - udzielnie min. 60 % prawidłowych odpowiedzi na kolokwium pisemnym oraz otrzymanie min. oceny dostatecznej za sprawozdanie. Weryfikacja wiedzy podczas: zajęć laboratoryjnych i komputerowych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W06, Tr1A_W07
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U01
Potrafi posługiwać się technikami komputerowymi właściwymi do realizacji zadań eksperymentalnych z mechaniki klasycznej.
Weryfikacja: Weryfikacja na podstawie aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz otrzymanie min. oceny dostatecznej za sprawozdanie. Weryfikacja wiedzy podczas: zajęć laboratoryjnych i komputerowych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U08, Tr1A_U09, Tr1A_U10
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_U, I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o
Charakterystyka U02
Umie wybrać i zastosować metodę oraz układ pomiarowy, odpowiednio do mierzonych w badanym układzie wielkości mechanicznych
Weryfikacja: Weryfikacja na podstawie aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz otrzymanie min. oceny dostatecznej za sprawozdanie. Weryfikacja wiedzy podczas: zajęć laboratoryjnych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U08, Tr1A_U09, Tr1A_U10, Tr1A_U21
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_U, I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o
Charakterystyka U03
Potrafi zaplanować i przeprowadzić eksperyment, opracować wyniki i oszacować błędy pomiarowe
Weryfikacja: Weryfikacja na podstawie aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz otrzymanie min. oceny dostatecznej za sprawozdanie. Weryfikacja wiedzy podczas: zajęć laboratoryjnych i komputerowych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U21, Tr1A_U10, Tr1A_U11
Powiązane charakterystyki obszarowe: III.P6S_UW.o, P6U_U, I.P6S_UW.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K01
Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie, przede wszystkim w celu podnoszenia swoich kompetencji zawodowych i osobistych
Weryfikacja: Wymagania minimalne - zna pojęcie studiowania. Weryfikacja na podstawie rozmowy ze studentem. Weryfikacja na podstawie pytań otwartych związanych z odnajdywaniem materiałów źródłowych wykorzystywanych do podnoszenia kompetencji zawodowych. Na zaliczenie wymagane jest uzyskanie 60% poprawnych odpowiedzi.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_K01
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_K, I.P6S_KK