Nazwa przedmiotu:
Architektoniczny rysunek warsztatowy
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. arch. Mirosław Orzechowski prof.uczelni
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Architektura
Grupa przedmiotów:
obowiązkowy
Kod przedmiotu:
J-02KW-Rs
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
16
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
-
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
-
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia30h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Ukształtowanie umiejętności wykorzystywania tradycyjnych technik rysunkowych do zadań architektonicznych: analizy, przetwarzania i prezentacji obiektów architektonicznych. Uzyskanie sprawności w operowaniu konstrukcjami i przekształceniami geometrycznymi w ujęciu rysunku perspektywicznego. Nauka analizy form przestrzennych i rozwijanie wrażliwości artystycznej i kompozycyjnej. Widzenie przestrzeni architektonicznej w skali rzeczywistej i przygotowanie do jej zapisu z natury.
Treści kształcenia:
Treść kształcenia stanowi zagadnienie przekształcania zapisów form przestrzennych: - przenoszenie zapisu z rzutów ortogonalnych za zapis perspektywiczny, - przenoszenie zapisy z wyobraźni na zapis w rzutach ortogonalnych i rzutach perspektywicznych, - przenoszenie zapisu z rzutów perspektywicznych na rzuty ortogonalne, Odrębnym zagadnieniem jest zapis perspektywiczny na podstawie obserwacji z natury, in situ. Uzupełniająco wobec wszystkich zagadnień podejmowana jest problematyka sumowania wyznaczników przestrzennych i kompozycyjnych.
Metody oceny:
Ocena postępu pracy podczas trwania ćwiczeń,i ocena końcowego opracowania tematu.
Egzamin:
nie
Literatura:
Literatura podstawowa: Suffczyński M., Rysunek i akwarela, sztuka komunikacji wizualnej, Warszawa 2010. Fikus M., Przestrzeń w zapisach architekta, Poznań-Kraków 1999. Teissig K., Techniki rysunku, WAiF, Warszawa 1983. Literatura uzupełniająca: Bartel K., Perspektywa malarska, tom 1 i 2, red. Franciszek Otto, PWN, Warszawa 1958. Bingham N., Sto lat rysunku architektonicznego, 1900-2000, Raszyn 2013. Deręgowski J.B., Oko i obraz, Warszawa 1990. Fikus M., Przestrzeń w zapisach architekta, Poznań-Kraków 1999. Orzechowski M., Rysunek zmysł architektury, Blue Bird, Warszawa 2014. Tatarkiewicz W. Dzieje sześciu pojęć, Warszawa 1988.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się