Nazwa przedmiotu:
Mechanika budowli II - projekt (BS2A_03_P/01)
Koordynator przedmiotu:
dr inż. /Wojciech Kubissa/ adiunkt
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla specjalności (KB)
Kod przedmiotu:
BS2A_03_P/01
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Projekt 30h; Wykonanie prac projektowych 7,5h; Razem 37,5h = 1,5 ECTS
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Projekty - 30h; Razem 30h = 1,2 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Projekt 30h; Wykonanie prac projektowych 7,5h; Razem 37,5h = 1,5 ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt30h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Limit liczby studentów:
Projekty: 10 - 15.
Cel przedmiotu:
Zapoznanie ze sporządzaniem linii wpływu wielkości statycznych dla belek statycznie niewyznaczalnych; wyznaczaniem sił wewnętrznych w rusztach przegubowych i ramach przestrzennych z wykorzystywaniem metody sił i programów komputerowych; obliczaniem ugięć i sił wewnętrznych w płytach metodą Naviera i przy użyciu programów komputerowych.
Treści kształcenia:
P1-Ćwiczenie projektowe nr 1 - Linie wpływu dla belki statycznie niewyznaczalnej. P2-Ćwiczenie projektowe nr 2 - Rozwiązywanie metodą sił układu ramowego przestrzennego i rusztu przegubowego z użyciem programów CAD. P3-Ćwiczenie projektowe nr 3 - Rozwiązywanie metodą Naviera i przy użyciu programów CAD płyty prostokątnej
Metody oceny:
1. Wymagane jest zaliczenie przedmiotów z pierwszego stopnia studiów: Mechanika teoretyczna, Wytrzymałość materiałów, Mechanika budowli 2. Dopuszczalne są dwie nieusprawiedliwione nieobecności na zajęciach projektowych. Usprawiedliwienie nieobecności może nastąpić po przedstawieniu zwolnienia lekarskiego lub innego pisemnego dokumentu usprawiedliwiającego nieobecność. 3. Rejestracja dźwięku i obrazu podczas zajęć jest zabroniona. Dopuszczalne jest wykonywanie zdjęć treści zapisanych na tablicy i udostępnionych przez prowadzącego w formie notatek. 4. W czasie sprawdzianów dopuszczalne jest używanie kalkulatorów dowolnego typu i notatek, w tym w formie kserokopii i książek. Niedopuszczalne jest używanie urządzeń umożliwiających komunikację z innymi osobami. Nie można także używać komputerów i innych urządzeń z oprogramowaniem do obliczeń statycznych 5. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest: obecność na ćwiczeniach projektowych oraz poprawne wykonanie zadanych prac projektowych i ich obrona w formie ustnej. Ocena z ćwiczeń projektowych jest średnią z ocen z projektów i ich obron. 6. Oceny ze sprawdzianów i z projektów przekazywane są studentom po sprawdzeniu prac w formie uzgodnionej podczas zajęć. Możliwe jest podanie ocen w systemie USOS lub przekazanie ich studentom w inny sposób. Studenci mają możliwość obejrzenia swoich prac i skonsultowania popełnionych błędów w czasie konsultacji. 7. Jeżeli podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się zostanie stwierdzona niesamodzielność pracy studenta lub korzystanie przez niego z materiałów lub urządzeń innych niż dozwolone w regulaminie przedmiotu, student uzyskuje ocenę niedostateczną i traci prawo do zaliczenia przedmiotu w jego bieżącej realizacji. 8. W przypadku braku uzyskania zaliczenia przedmiotu w całości powtarzane są te zajęcia, z których nie uzyskano zaliczenia. W przypadku ćwiczeń projektowych powtarzanie przedmiotu oznacza konieczność ponownego wykonania wszystkich projektów i zaliczenia ich obron wg regulaminu. Wymagana jest też obecność na zajęciach wg regulaminu przedmiotu.
Egzamin:
tak
Literatura:
1. Dyląg Z., Krzemińska-Niemiec E., Filip F., Mechanika budowli, PWN, Warszawa 1977. 2. Nowacki W., Mechanika budowli, PWN, Warszawa 1976. 3. Cywiński Z., Mechanika budowli w zadaniach, PWN, Warszawa-Poznań 1984. 4. Witkowska Z., Witkowski M., Zbiór zadań z mechaniki budowli, Wydawnictwo PW, Warszawa 1993. 5. Praca zbiorowa pod redakcją Gomulińskiego A., Mechanika budowli dla studentów zaocznych, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2001.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Program studiów dostosowany do potrzeb społeczno-gospodarczych w ramach zadania 8 projektu NERW PW

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U02_02
Potrafi zestawiać i formatować w przejrzysty sposób dane oraz wyniki obliczeń uzyskanych z programów komputerowych. Wykorzystuje oprogramowanie komputerowe do obliczeń, do opracowania i prezentacji wykonanego projektu konstrukcyjnego.
Weryfikacja: Ocena prac projektowych i ich obron.(P1-P3)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_U02_02
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UO
Charakterystyka U02_03
Potrafi posługiwać się programami obliczeniowymi do obliczeń statycznych konstrukcji 2D i 3D
Weryfikacja: Ocena prac projektowych i ich obron.(P1-P3)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_U02_03
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UO
Charakterystyka U18_01
Potrafi wybrać właściwy sposób modelowania ustrojów prętowych i płytowych. Potrafi wybrać odpowiednie parametry podziału na elementy skończone w obliczeniach MES
Weryfikacja: Ocena prac projektowych i ich obron.(P1-P3)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_U18_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: III.P7S_UW.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K03_01
Potrafi pracować indywidualnie i w zespole. Ma świadomość odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania, związaną z pracą zespołową. Ma świadomość odpowiedzialności całego zespołu projektowego.
Weryfikacja: Ocena prac projektowych i ich obron.(P1-P3)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_K03_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_K