Nazwa przedmiotu:
Mechanika budowli II (BS2A_03/01)
Koordynator przedmiotu:
dr inż. /Wojciech Kubissa/ adiunkt
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla specjalności (KB)
Kod przedmiotu:
BS2A_03/01
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład 30h; Zapoznanie się ze wskazaną literaturą 2,5h; Przygotowanie do egzaminu 5h; Razem 37,5h = 1,5 ECTS
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 30h; Razem 30h = 1,2 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15
Cel przedmiotu:
Zapoznanie ze sporządzaniem linii wpływu wielkości statycznych dla belek statycznie niewyznaczalnych; wyznaczaniem sił wewnętrznych w rusztach przegubowych i ramach przestrzennych z wykorzystywaniem metody sił i programów komputerowych; obliczaniem ugięć i sił wewnętrznych w płytach metodą Naviera i przy użyciu programów komputerowych.
Treści kształcenia:
W1-Wyznaczanie linii wpływu sił wewnętrznych w układach statycznie niewyznaczalnych. W2-Zastosowanie metody sił do rozwiązywania rusztów przegubowych. W3-Zastosowanie metody sił do rozwiązywania układów ramowych 3D - podstawy, przykłady zadań, modelowanie i obliczenia ram 3D w programach CAD. W4-Zastosowanie metody Naviera do obliczeń płyt prostokątnych podstawy teoretyczne, przykłady zadań. W5-Obliczanie płyt metodą elementów skończonych przy użyciu programów CAD. Dobór metody siatkowania MES dla różnych kształtów płyty.
Metody oceny:
1. Wymagane jest zaliczenie przedmiotów z pierwszego stopnia studiów: Mechanika teoretyczna, Wytrzymałość materiałów, Mechanika budowli 2. Zalecana jest obecność na zajęciach wykładowych. 3. Rejestracja dźwięku i obrazu podczas zajęć jest zabroniona. Dopuszczalne jest wykonywanie zdjęć treści zapisanych na tablicy i udostępnionych przez prowadzącego w formie notatek. 4. W czasie egzaminów dopuszczalne jest używanie kalkulatorów dowolnego typu i notatek, w tym w formie kserokopii i książek. Niedopuszczalne jest używanie urządzeń umożliwiających komunikację z innymi osobami. W części pisemnej nie można także używać komputerów i innych urządzeń z oprogramowaniem do obliczeń statycznych 5. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest zaliczenie egzaminu. Ocena końcowa jest oceną z egzaminu. Egzamin jest przeprowadzane w formie pisemnej i praktycznej. W pierwszej części rozwiązywane są zadania: ruszt i rama 3D metodą sił. Po oddaniu prac w drugiej części egzaminu te same zadanie rozwiązywane są w programach komputerowych wybranych przez studentów. Możliwe jest przeprowadzenie tej części egzaminu w laboratorium komputerowych lub w innej sali przy wykorzystaniu komputerów przyniesionych przez studentów. 6. Oceny z egzaminów przekazywane są studentom po sprawdzeniu prac w formie uzgodnionej podczas zajęć. Możliwe jest podanie ocen w systemie USOS lub przekazanie ich studentom w inny sposób. Studenci mają możliwość obejrzenia swoich prac i skonsultowania popełnionych błędów w czasie konsultacji. 7. Student ma prawo przystąpić do egzaminu w trzech wybranych terminach spośród wyznaczonych w sesjach egzaminacyjnych lub poza okresem sesji egzaminacyjnych. 8. Jeżeli podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się zostanie stwierdzona niesamodzielność pracy studenta lub korzystanie przez niego z materiałów lub urządzeń innych niż dozwolone w regulaminie przedmiotu, student uzyskuje ocenę niedostateczną i traci prawo do zaliczenia przedmiotu w jego bieżącej realizacji. 9. W przypadku braku uzyskania zaliczenia przedmiotu w całości powtarzane są te zajęcia, z których nie uzyskano zaliczenia. W przypadku wykładu konieczne jest ponowne zaliczenie egzaminu
Egzamin:
tak
Literatura:
1. Dyląg Z., Krzemińska-Niemiec E., Filip F., Mechanika budowli, PWN, Warszawa 1977. 2. Nowacki W., Mechanika budowli, PWN, Warszawa 1976. 3. Cywiński Z., Mechanika budowli w zadaniach, PWN, Warszawa-Poznań 1984. 4. Witkowska Z., Witkowski M., Zbiór zadań z mechaniki budowli, Wydawnictwo PW, Warszawa 1993. 5. Praca zbiorowa pod redakcją Gomulińskiego A., Mechanika budowli dla studentów zaocznych, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2001.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Program studiów dostosowany do potrzeb społeczno-gospodarczych w ramach zadania 8 projektu NERW PW

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W02_01
Ma wiedzę na temat specyfiki stosowania metody sił do wyznaczania sił wewnętrznych w ramach przestrzennych oraz rusztach przegubowych
Weryfikacja: Egzamin
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_W02_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_WG.o
Charakterystyka W03_01
Ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę na temat obliczania przemieszczeń w ramach przestrzennych. Potrafi zastosować metodę sił do wyznaczenia sił wewnętrznych w statycznie niewyznaczalnych ramach przestrzennych i rusztach przegubowych.
Weryfikacja: Egzamin
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_W03_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_W
Charakterystyka W07_01
Zna podstawowe techniki rozwiązywania zadań inżynierskich zawierających obliczenia rusztów i ram 2D i 3D. Potrafi wyznaczyć linie wpływu wielkości statycznych dla prostych układów belek statycznie niewyznaczalnych. Umie modelować proste układy konstrukcyjna 2D i 3D i posługiwać się programami CAD do obliczeń statycznych. Rozumie otrzymane wyniki w postaci liczbowej i wykresy.
Weryfikacja: Egzamin
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_W07_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_WG.o

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U09_01
Potrafi wykorzystać metodę sił do wyznaczenia sił wewnętrznych w statycznie niewyznaczalnych ramach przestrzennych oraz rusztach przegubowych.
Weryfikacja: Egzamin
Powiązane charakterystyki kierunkowe: B2A_U09_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: III.P7S_UW.o