Nazwa przedmiotu:
Środowisko telekomunikacyjne ITS
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Karolina Krzykowska-Piotrowska, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Zakład Telekomunikacji w Transporcie
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Specjalnościowe
Kod przedmiotu:
TR.NMP241
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2019/2020
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
90 godz., w tym: praca na wykładach 9 godz., praca na zajęciach laboratoryjnych 9 godz., konsultacje 3 godz. (w tym konsultacje z zakresu zajęć laboratoryjnych 2 godz.), zapoznanie się ze wskazaną literaturą 18 godz., opracowanie projektów i ich prezentacja 20 godz., przygotowanie się do laboratoriów, sporządzanie sprawozdań oraz kolokwium zaliczające 19 godz., przygotowanie się do egzaminu 10 godz., udział w egzaminie 2 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,0 pkt ECTS (23 godz., w tym: praca na wykładach 9 godz., praca na zajęciach laboratoryjnych 9 godz., konsultacje 3 godz., udział w egzaminie 2 godz.)
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
2,0 pkt ECTS (50 godz., w tym: praca na zajęciach laboratoryjnych 9 godz., konsultacje z zakresu zajęć laboratoryjnych 2 godz., opracowanie projektów i ich prezentacja 20 godz., przygotowanie się do laboratoriów, sporządzanie sprawozdań oraz kolokwium zaliczające 19 godz.)
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium15h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawowa wiedza z zakresu telekomunikacji i teletransmisji oraz systemów łączności w transporcie. Podstawy systemów komutacyjnych.
Limit liczby studentów:
wykład: brak, laboratorium 12 osób
Cel przedmiotu:
Zapoznanie studentów z rolą i zadaniami sieci telekomunikacyjnych w architekturze Inteligentnych Systemów Transportowych - ITS. Poznanie struktury i funkcji konwergentnych sieci teleinformatycznych w systemach zarządzania, kierowania i sterowania transportem miejskim, drogowym kolejowym i lotniczym.
Treści kształcenia:
Wykład: Omówienie roli i zadań sieci telekomunikacyjnych w architekturze Inteligentnych Systemów Transportowych - ITS. Media telekomunikacyjne, systemy teletransmisyjne, podstawowe systemy modulacji i multipleksacji kanałów. Struktury i funkcje konwergentnych sieci teleinformatycznych w systemach zarządzania, kierowania i sterowania transportem miejskim, drogowym kolejowym i lotniczym. Rozwiązania sieci dostępowych. Cyfrowe szerokopasmowe sieci telekomunikacyjne pracujące z protokołem TCP/IP – model, protokoły, bezpieczeństwo przesyłanych informacji. Usługi realizowane w sieciach TCP/IP z uwzględnieniem potrzeb transportu – VoIP, VPN, e-business usługi bazodanowe, usługi internetowe w lotnictwie cywilnym. Technika i aplikacje RFID w transporcie. Zarządzanie przesyłaniem informacji w sieciach teleinformatycznych dedykowanych dla systemów ITS. Docelowe struktury „Internet of Transport”, „Internet of Things”. Laboratorium: Budowa centrali VoIP w laboratorium. Realizacja połączeń głosowych i wideo w sieci VoIP. Usługi dodatkowe w sieciach następnej generacji. Analiza wiadomości protokołów SIP i H.323. Adaptacja możliwości usługowych centrali dla potrzeb technologicznych firm transportowych. Wykorzystanie specyficznych usług centrali VoIP. Budowa automatycznego biura obsługi klienta (IVR) i jego wykorzystanie w pojazdach.
Metody oceny:
Wykład: ocena formująca 1 kartkówka dotycząca wybranych zagadnień omawianych na wykładach, ocena podsumowująca - kolokwium zaliczające w formie pisemnej lub ustnej: opisanie 4 lub 5 tematów związanych z prowadzonymi wykładami ocenianymi łącznie na 20 pkt. (2 terminy; zaliczenie - uzyskanie min. 11pkt.). Laboratorium: zaliczenie na podstawie oceny sprawozdania z każdego ćwiczenia i kolokwium końcowego oraz na podstawie poprawnie wykonanego projektu. Ocena zgodnie z regulaminem laboratorium. Ocena przedmiotu -średnia z poszczególnych zaliczeń.
Egzamin:
tak
Literatura:
1. Comer D.E.: Sieci komputerowe i intersieci. WNT, Warszawa 2007; 2. Hołubowicz W., Szwabe M.: GSM. Ależ to proste. Holkom, Poznań 1999; 3. Jajszczyk A.: Wstęp do telekomutacji, WNT, Warszawa 2009; 4. Komar B.: TCP/IP dla każdego. Helion, Gliwice 2002; 5. Kula S.: Systemy teletransmisyjne. WKiŁ Warszawa 2004; 6. Miesięcznik Networld. Wyd. IDG Warszawa; 7 .Narkiewicz J.: Globalny system pozycyjny GPS. Budowa, działanie, zastosowanie. WKiŁ, Warszawa 2003; 8. Praca zbiorowa: Vademecum teleinformatyka; część 1, 2, 3. Wydawnictwo IDG, Warszawa 1998, 1999, 2002; 9. Read R.: Telekomunikacja. Seria „ Wiedzieć więcej”. WKiŁ, Warszawa 2002;
Witryna www przedmiotu:
www.twt.wt.pw.edu.pl
Uwagi:
O ile nie powoduje to zmian w zakresie powiązań z kierunkowymi efektami w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W01
Zna i rozumie rolę sieci telekomunikacyjnych w systemach ITS.
Weryfikacja: Opisanie bądź omówienie dwóch tematów na kolokwium dotyczących roli sieci telekomunikacyjnych w systemach ITS (uzyskanie min. 5 pkt na 10 pkt).
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr2A_W06
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_WG
Charakterystyka W02
Zna i rozumie zasadę działania systemów teletransmisyjnych (modulacja, multipleksacja) w inteligentnych systemach transportowych.
Weryfikacja: Omówienie bądź opisanie zagadnienia na kolokwium dotyczącego systemów systemów teletransmisyjnych w inteligentnych systemach transportowych (należy zdobyć min. 3 pkt na max. 5).
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr2A_W08
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_WG
Charakterystyka W03
Zna standardy i struktury sieci technologicznych i usługi świadczone przez te sieci w transporcie.
Weryfikacja: Opisanie bądź omówienie dwóch zagadnień na kolokwium dotyczących standardów i struktur sieci technologicznych w otoczeniu ITS (należy zdobyć min. 5 punktów na max. 10).
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr2A_W08
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_WG

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U01
Potrafi zastosować odpowiednie usługi telekomunikacyjne i teleinformatyczne dla potrzeb systemów ITS.
Weryfikacja: Sprawozdanie z ćwiczenia laboratoryjnego dot. usług telekomunikacyjnych i teleinformatycznych (zdobycie min. 5 punktów na max. 10).
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr2A_U17
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UW, III.P7S_UW.2.o
Charakterystyka U02
Potrafi ocenić korzyści i zagrożenia wynikające z zastosowania technologii ICT w systemach ITS w transporcie.
Weryfikacja: Sprawozdanie z ćwiczenia laboratoryjnego dotyczącego technologii ICT (należy uzyskać minimum 5 punktów z max. 10).
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr2A_U17
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UW, III.P7S_UW.2.o