Nazwa przedmiotu:
Ochrona powietrza
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Hanna Bauman-Kaszubska/adiunkt
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla kierunku
Kod przedmiotu:
IN1A_18
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2018/2019
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady: liczba godzin według planu studiów - 20, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 25, przygotowanie do kolokwium - 30, Razem - 75
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 20 h = 0,8 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0,0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład20h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Ochrona środowiska, Mechanika płynów
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15
Cel przedmiotu:
Celem nauczania przedmiotu jest zapoznanie ze zjawiskami i procesami zachodzącymi w atmosferze, źródłami i rodzajami zanieczyszczeń oraz ich oddziaływaniem na elementy środowiska, a także z zasadami działania i stosowania urządzeń oraz technologii chroniących powietrze atmosferyczne.
Treści kształcenia:
W1 - Pojęcia podstawowe z zakresu ochrony powietrza i zanieczyszczenia atmosfery. Struktura atmosfery ziemskiej. Skład powietrza atmosferycznego.; W2 - Rodzaje i źródła zanieczyszczenia powietrza. Rodzaje emisji zanieczyszczeń. Główne zanieczyszczenia powietrza i ich oddziaływanie na człowieka i środowisko. Stężenie zanieczyszczeń w środowisku zewnętrznym i wewnętrznym. W3 - Rozprzestrzenianie zanieczyszczeń w powietrzu. Wpływ zjawisk meteorologicznych na rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń. W4 - Emisje głównych zanieczyszczeń powietrza w Polsce. W5 - Regulacje prawne dotyczące ochrony powietrza, kryteria stosowane do oceny zagrożeń, dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń. W6 - Odpylanie gazów odlotowych. W7 - Odsiarczanie gazów odlotowych. W8 - Redukcja emisji tlenków azotu. W9 - Metody, technologie i urządzenia do zatrzymywania innych zanieczyszczeń gazowych powstających w źródłach emisji. W10 - Przeciwdziałanie globalnym zmianom atmosfery.
Metody oceny:
1. Obecność na wykładach nie jest obowiązkowa, ale jest zalecana. 2. Efekty uczenia się przypisane do wykładu będą weryfikowane podczas dwóch sprawdzianów pisemnych w ciągu semestru. Pierwszy przeprowadzony zostanie w połowie, a drugi pod koniec semestru. 3. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnych ocen ze sprawdzianów. Ocena końcowa z przedmiotu jest średnią arytmetyczną z otrzymanych ocen. 4. Ocena ze sprawdzianu przekazywana jest do wiadomości studentów niezwłocznie po sprawdzeniu prac i dokonaniu ich oceny, jednak nie później niż w ciągu 14 dni (forma przekazywania ocen do ustalenia ze studentami w trakcie zajęć). Ocena końcowa z przedmiotu przekazywana jest do wiadomości studentów w formie uzgodnionej ze studentami. 5. Student może poprawiać oceny niedostateczne w terminach wyznaczonych przez prowadzącego zajęcia. 6. Student powtarza, z powodu niezadowalających wyników, całość zajęć wykładowych. 7. Na sprawdzianie, podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się, każdy piszący powinien mieć długopis (lub pióro) z niebieskim lub czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania odpowiedzi oraz kilka czystych arkuszy papieru formatu A4. Pozostałe materiały i przybory pomocnicze, szczególnie telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne, są zabronione. 8. Jeżeli podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się zostanie stwierdzona niesamodzielność pracy studenta lub korzystanie przez niego z materiałów lub urządzeń innych niż dozwolone w regulaminie przedmiotu, student uzyskuje ocenę niedostateczną i traci prawo do zaliczenia przedmiotu w jego bieżącej realizacji. 9. Rejestrowanie dźwięku i obrazu przez studentów w trakcie zajęć jest zabronione. 10. Prowadzący zajęcia umożliwia studentowi wgląd do jego ocenionych prac pisemnych do końca danego roku akademickiego w terminach konsultacji.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Konieczyński J.: Ochrona powietrza przed szkodliwymi gazami, Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2004 2. Juda-Rezler K.: Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza na środowisko, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Wyd. 2, 2006 3. Juda J., Chruściel S.: Ochrona powietrza atmosferycznego, Wyd. Politechniki Warszawskiej, Warszawa 1980 4. Warych J.: Oczyszczanie gazów, procesy i aparatura, WNT, Warszawa 1998 5. Grochowicz E., Korytkowski J.: Ochrona powietrza, WSiP, Warszawa 1996 6. Kabsch P.: Odpylanie i odpylacze, WNT, Warszawa 1992 7. Rutkowski J., Syczewska K., Trzepierczyńska I.: Podstawy inżynierii ochrony atmosfery, Wyd. Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1993
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W03_01
Ma uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę ogólną obejmującą główne zagadnienia z zakresu ochrony jakości powietrza.
Weryfikacja: Pisemne sprawdziany (W1 - W10).
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W03_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W03
Efekt W03_04
Ma ogolną wiedzę o głównych zanieczyszczeniach powietrza oraz zna skutki ich oddziaływania na zdrowie i życie człowieka.
Weryfikacja: Pisemny sprawdzian (W2)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W03_04
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W03
Efekt W04_02
Ma szczegółową wiedzę z zakresu źródeł emisji zanieczyszczeń powietrza, ich rozprzestrzeniania się oraz metod i urządzeń usuwania zanieczyszczeń pyłowych i gazowych z gazów odlotowych.
Weryfikacja: Pisemny sprawdzian (W2 - W3, W6 - W9)
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W04_02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W04
Efekt W05_01
Ma podstawową wiedzę o nowych rozwiązaniach i stosowanych technologiach oczyszczania gazów odlotowych.
Weryfikacja: Pisemny sprawdzian (W6 - W9).
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W05_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W05
Efekt W08_01
Ma podstawową wiedzę niezbędną do zrozumienia prawnych uwarunkowań ochrony i kontroli jakości powietrza.
Weryfikacja: Pisemny sprawdzian (W5).
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W08_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W08

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U05_01
Widzi potrzebę samokształcenia się oraz uzupełniania wiedzy o nowe rozwiązania w dziedzinie ochrony jakości powietrza.
Weryfikacja: Pisemny sprawdzian (W6 - W10).
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U05_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U05

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K07_02
Rozumie potrzebę uświadamiania społeczeństwu roli ochrony powietrza oraz przekazywania informacji o stanie jakości powietrza i rozwiązaniach ograniczajacych emisję zanieczyszczeń.
Weryfikacja: Udział w dyskusji.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_K07_02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K07