Nazwa przedmiotu:
Instalacje przeciwpożarowe w budynkach (IS1A_26/02)
Koordynator przedmiotu:
mgr inż. Grzegorz Serejko
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla kierunku
Kod przedmiotu:
IS1A_26/02
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2018/2019
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Projekty (liczba godzin wg planu studiów) - 15; przygotowanie do zajęć - 10; zapoznanie ze wskazaną literaturą - 10; inne - wykonanie ćwiczenia projektowego - 15; RAZEM: 50
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Projekty (liczba godzin wg planu studiów) - 15h=0,6 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Projekty (liczba godzin wg planu studiów) - 15h=0,6 ECTS; przygotowanie do zajęć - 10h=0,4 ECTS; zapoznanie ze wskazaną literaturą - 10h=0,4 ECTS; inne - wykonanie ćwiczenia projektowego - 15h=0,6 ECTS; RAZEM: 50h=2 ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Instalacje sanitarne, materiałoznawstwo
Limit liczby studentów:
Projekty: 10-15.
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest zrozumienie zasad działania intalacji przeciwpożarowych w budynkach, jak również umiejętność wykonywania obliczeń niezbędnych do przygotowania dokumentacji projektowej w tym zakresie.
Treści kształcenia:
P1 - Ćwiczenie projektowe obejmujące obliczenia instalacji przeciwpożarowej dla budynku użyteczności publicznej lub sklepu wielkopowierzchniowego.
Metody oceny:
1. Obecność na zajęciach projektowych jest obowiązkowa. Dopuszczalne są dwie nieobecności nieusprawiedliwione. 2. Efekty uczenia się przypisane do części projektowej będą weryfikowane sprawdzianem ustnym (obroną projektu), krótkim zadaniem projektowym oraz wykonaną pracą projektową. 3. Warunkiem koniecznym zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnych ocen za pracę projektową, z sprawdzianu ustnego (obrony projektu) i zadania projektowego. Ocena końcowa z przedmiotu jest średnią arytmetyczną z otrzymanych ocen. 4. Ocena z przedmiotu przekazywana jest do wiadomości studentów niezwłocznie, po sprawdzeniu prac i dokonaniu ich oceny. Ocena końcowa z przedmiotu przekazywana jest do wiadomości studentów w formie uzgodnionej ze studentami. 5. Student może poprawiać oceny niedostateczne w terminach wyznaczonych przez prowadzącego zajęcia. Sprawdzian ustny z części projektowej przeprowadzony będzie na ostatnich zajęciach projektowych. Termin dodatkowy obrony pracy projektowej ustalony będzie ze studentami w trakcie trwania zajęć. Wszystkie terminy (oddania prac do oceny) sprawdzianów ustnych z części projektowej muszą być przeprowadzone przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej. 6. Student powtarza, z powodu niezadowalających wyników, całość zajęć. 7. Na sprawdzianie, podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się, każdy zdający powinien mieć długopis (lub pióro) z niebieskim lub czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania odpowiedzi oraz kilka czystych arkuszy papieru formatu A4, dopuszcza się korzystanie z kalkulatora, tablic i nomogramów. Pozostałe materiały i przybory pomocnicze, szczególnie telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne, są zabronione. 8. Jeżeli podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się zostanie stwierdzona niesamodzielność pracy studenta lub korzystanie przez niego z materiałów lub urządzeń innych niż dozwolone w regulaminie przedmiotu, student uzyskuje ocenę niedostateczną i traci prawo do zaliczenia przedmiotu w jego bieżącej realizacji. 9. Rejestrowanie dźwięku i obrazu przez studentów w trakcie zajęć jest zabronione. 10. Prowadzący zajęcia umożliwia studentowi wgląd do jego ocenionych prac pisemnych do końca danego roku akademickiego w terminach konsultacji. 11. Do części projektowej studentowi wydawane są założenia z ustalonym indywidualnie zakresem prac projektowych. Zakres prac projektowych może być zmieniony w trakcie trwania zajęć. 12. Stopień osiągnięcia efektów uczenia się dla przedmiotu oraz jego zapis słowny reguluje §18. ust. 1 Regulaminu studiów PW.
Egzamin:
nie
Literatura:
Podręczniki: 1. Chudzicki J., Sosnowski S.: Instalacje wodociągowe - projektowanie, wykonanie, eksploatacja, Wyd. Seidel-Przywecki, Warszawa, 2005 2. Chudzicki J., Sosnowski S.: Instalacjekanalizacyjne - projektowanie, wykonanie, eksploatacja, Wyd. Seidel-Przywecki, Warszawa, 2004 Literatura uzupełniająca: 1. Sosnowski S., Tabernacki J.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne w budynkach. WPW Warszawa, 1997. 2. Chudzicki J., Sosnowski S.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne. Materiały pomocnicze do ćwiczeń. WPW Warszawa, 1999. 3. Tabernacki J., Sosnowski S., Heidrich Z.: Projektowanie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. Arkady, Warszawa, 1985
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W03_01
Zna teoretyczne podstawy w zakresie działania instalacji przeciwpożarowych w budynkach. Ma uporządkowaną, podbudowaną teoretycznie wiedzę ogólną w zakresie systemów zaopatrzenia w wodę na cele przeciwpożarowe oraz instalacji sanitarnych.
Weryfikacja: praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W03_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W03
Efekt W04_02
Potrafi rozróżniać i scharakteryzować elementy składowe instalacji przeciwpożarowych w budynkach wraz z obiektami towarzyszącymi. Potrafi opisać funkcjonalne rozwiązania instalacji przeciwpożarowych.
Weryfikacja: praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W04_02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W04
Efekt W07_01
Posiada podstawową wiedzę w zakresie wymagań stawianych w procesie projektowania instalacji przeciwpożarowychw budynkach użyteczności publicznej i handlowych.
Weryfikacja: praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W07_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W07

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01_01
Potrafi pozyskać informacje z literatury, zasobów internetu, czasopism branżowych i stron producentów dla potrzeb projektowania, wykonawstwa oraz eksploatacji instalacji przeciwpożarowych.
Weryfikacja: praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U01_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01
Efekt U02_01
Potrafi stworzyć opis wykonanego projektu w języku specjalistycznym i niespecjalistycznym.
Weryfikacja: praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U02_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U02
Efekt U10_01
Potrafi przy formułowaniu i rozwiązywaniu problemu projektowego z zakresu instalacji przeciwpożarowych zidentyfikować oraz uwzględnić w rozwiązaniu powiązania z innymi elementami systemu, ze środowiskim -powiązania i interakcje w całym systemie.
Weryfikacja: praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U10_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U10
Efekt U13_01
Potrafi analizować i ocenić trafność przyjętych rozwiązań projektowych w zakresie wykonanego ćwiczenia projektowego instalacji przeciwpożarowej w budynku użyteczności publicznej lub handlowym.
Weryfikacja: praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U13_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U13
Efekt U16_01
Potrafi zaprojektować instalację przeciwpożarową w budynku wg zadanych założeń projektowych.
Weryfikacja: praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U16_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U16

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01_01
Widzi potrzebę samokształcenia się oraz uzupełniania wiedzy o nowe rozwiązania w dziedzinie instalacji przeciwpożarowych.
Weryfikacja: praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_K01_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K01