Nazwa przedmiotu:
Odnawialne źródła energii
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Grzegorz Iwański, iwanskig@isep.pw.edu.pl, tel. +48222347415
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Elektrotechnika
Grupa przedmiotów:
Wspólne
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
3 / rok ak. 2011/2012
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wymagania wstępne dotyczą podstawowych umiejętności programowania w języku C, budowania modeli komputerowych układów elektromechanicznych, znajomości energoelektronicznych układów impulsowych, maszyn elektrycznych, napędu elektrycznego, mechaniki i podstaw elektroenergetyki.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Znajomość zalet układów wytwarzania energii o zmiennej prędkości stosowanych w źródłach odnawialnych, umiejętność identyfikacji podstawowych topologii układów wytwarzania energii z turbinami wiatrowymi i wodnymi i układów regulacji dla pracy wyspowej i dla pracy na sieć.
Treści kształcenia:
Wykład: Zajęcia wstępne, przedstawienie roli, potencjału krajowego i światowego oraz klasycznych rozwiązań odnawialnych źródeł energii elektrycznej (1h), omówienie charakterystyk mechanicznych turbin wiatrowych, wodnych oraz biogazowych zespołów prądotwórczych a także zalet układów wytwarzania energii ze źródłami odnawialnymi o zmiennej i regulowanej prędkości (2h), omówienie topologii przekształtnikowo-elektromaszynowych układów o zmiennej i regulowanej prędkości z generatorami synchronicznymi ze wzbudzeniem obcym i od magnesów trwałych PMSG (2h) i generatorami zasilanymi dwustronnie DFIG (2h), omówienie podstawowych metod regulacji mocy (4h), i napięcia (2h) w układach o zmiennej prędkości generatora pracujących autonomicznie i na sieć energetyczną, przedstawienie najnowszych rozwiązań przemysłowych turbin wiatrowych o zmiennej prędkości oraz przykładów elektrowni wodnych o regulowanej prędkości generatora (2h). Projekt: Projekt obejmuje modelowanie komputerowe układów turbin wiatrowych z układami elektromechaniczno-przekształtnikowymi. Przykładowe projekty indywidualne: Model turbiny wiatrowej z szeregowym przekształtnikiem AC/DC/AC pracującej na wyspę. Model turbiny wiatrowej pracującej na wyspę z szeregowym przekształtnikiem AC/DC/AC i magazynem energii. Model turbiny wiatrowej z szeregowym przekształtnikiem AC/DC/AC pracującej na sieć. Model turbiny wiatrowej pracującej na sieć z szeregowym przekształtnikiem AC/DC/AC i magazynem energii. Model turbiny wiatrowej z maszyną indukcyjną pierścieniową. Do dyspozycji studenci maja komputery z oprogramowaniem, na których w ciągu 7 dwugodzinnych spotkań realizują podstawowe sterowania układów elektromaszynowych. Na ostatnim spotkaniu następuje prezentacja projektów dla kolegów z innych grup.
Metody oceny:
Egzamin:
Literatura:
1. R. Srzelecki, G. Benysek: Power Electronics in Smart Electrical Energy Networks, Springer London, 2008. W. Koczara. 2. M. P. Kaźmierkowski: „Energoelektronika w odnawialnych źródłach energii i systemach generacji rozproszonej”. Nowa Elektrotechnika nr 6, 2008, str. 30-39 3. Zbiór publikacji związanych z tematem przedmiotu przygotowany i udostępniony studentom przed zajęciami.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się