Nazwa przedmiotu:
Zaawansowane metody CAD/CAM/CAE
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Witold Rządkowski
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Mechanika i Projektowanie Maszyn
Grupa przedmiotów:
Specjalnościowe
Kod przedmiotu:
ML.NS655
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2023/2024
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
1. Liczba godzin kontaktowych 35, w tym: a) udział w zajęciach projektowych - 30 godz.; b) udział w konsultacjach - 5 godz. 2. Praca własna studenta - 15 godzin, w tym: a) kończenie zadań poza zajęciami - 5 godz.; b) zapoznanie się ze wskazaną literaturą - 5 godz.; c) przygotowanie do zajęć i kolokwiów - 5 godz. Razem - 50 godzin.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,3 punktu ECTS - liczba godzin kontaktowych 35, w tym: a) udział w zajęciach projektowych - 30 godz.; b) udział w konsultacjach - 5 godz.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
2 punkty ECTS.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt30h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wybrane Zastosowania Systemów CAD/CAM/CAE.
Limit liczby studentów:
Wielokrotność 12.
Cel przedmiotu:
Synteza zdobytej w ramach ZSC i WZSC wiedzy i umiejętności w celu wykorzystania ich do praktycznego rozwiązywania zadań inżynierskich w zakresie konstruowania. Nauczenie sposobu: opracowywania planu zadań związanych z wykonaniem projektu konstrukcyjnego, organizacji pracy w zespole i podziału zadań pomiędzy jego członków, przepływu informacji pomiędzy członkami zespołu i osobą pełniącą funkcję kierownika projektu (projektowanie współbieżne), projektowania wirtualnego, w tym: dekompozycji obiektów 3D na elementy składowe i opracowywania strategii ich tworzenia, rozwiązywania wybranych zadań konstrukcyjnych, w tym: zgłaszanych przez przemysł.
Treści kształcenia:
Projektowanie z wykorzystaniem wybranego jednego z dwóch (NX, CATIA) zintegrowanych systemów CAD/CAM/CAE, projektowanie parametryczne, analiza inżynierska: moduły wewnętrzne MES, analiza tolerancji, systemy wspomagania obliczeń inżynierskich. Wykorzystanie zaawansowanych funkcji tworzenia „złożeń”: technika WAVE, konstruowanie w kontekście „złożenia”, konstruowanie współbieżne w zespole. Modelowanie powierzchniowe w zastosowaniu do tworzenia obiektów o skomplikowanych kształtach. Projektowanie z wykorzystaniem geometrii "Multi-CAD"- wykorzystanie technologii synchronicznej. Metodyka modelowania wirtualnego - dekompozycja modelu i wybór strategii jego budowy. Rozwiązywanie wybranych zagadnień konstrukcyjnych, w tym: problemów zgłaszanych przez przemysł.
Metody oceny:
Ocena pracy w czasie zajęć i ocena wykonania projektu. Praca własna: Samodzielna kontynuacja i uzupełnianie wykonywanych w czasie ćwiczeń zadań konstrukcyjnych we wskazanym przez prowadzącego zakresie.
Egzamin:
nie
Literatura:
Materiały szkoleniowe firmy Siemens UGS PLM Software dostepne „on line” i rozprowadzone wśród studentów w formie elektronicznej. Dodatkowa literatura: • NX Synchronous Technology E-book, Marcin Antosiewicz, Dariusz Jóźwiak. CAMdivision, www.camdivision.pl. • W. Skarka, A. Mazurek: CATIA. Podstawy modelowania i zapisu konstrukcji . Helion, 2005. • CATIA – materiały szkoleniowe „on line” na stronie: http://www-01.ibm.com/software/applications/plm/wls/disciplines/wls/ • Materiały szkoleniowe NX „on line” na stronie: http://www.plm.automation.siemens.com/en_us/products/nx/design/index.shtml.
Witryna www przedmiotu:
http://meil.pw.edu.pl/zpk/ZPK/Dydaktyka/Materialy-dla-studentow-Files-for-students
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka ML.NS655_W1
Ma ugruntowaną i pogłębioną wiedzę na temat praktycznego stosowania zaawansowanych metod konstruowania z wykorzystaniem zintegrowanych systemów CAD/CAM/CAE na przykładzie wybranego wcześniej jednego z dwóch (NX lub CATIA). Posiada wiedzę nt. opracowywania planu zadań związanych z wykonaniem projektu konstrukcyjnego, organizacji pracy w zespole i podziału zadań pomiędzy jego członków, przepływu informacji pomiędzy członkami zespołu i osobą pełniącą funkcję kierownika projektu (projektowanie współbieżne).
Weryfikacja: Ocena pracy w czasie zajęć i ocena wykonania projektu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: MiBM2_W04, MiBM2_W06
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka ML.NS655_W2
Posiada pogłębioną wiedzę nt. specyfiki projektowania wirtualnego w tym na temat dekompozycji obiektów 3D na elementy składowe i opracowywania strategii ich tworzenia. Ma ugruntowaną i poszerzoną wiedzę na temat doboru odpowiednich metod i narzędzi w procesie modelowania powierzchniowego i stosowania technologii synchronicznej.
Weryfikacja: Ocena pracy w czasie zajęć i ocena wykonania projektu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: MiBM2_W04, MiBM2_W06
Powiązane charakterystyki obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka ML.NS655_U1
Posiada pogłębione i poszerzone umiejętności oraz utrwalone nawyki w zakresie efektywnego wykorzystania wybranego Zintegrowanego Systemu CAD/CAM/CAE w procesie konstruowania w tym konstruowania w zespole. Posiada umiejętność pracy w zespole oraz organizacji tej pracy z pozycji członka oraz kierownika zespołu.
Weryfikacja: Ocena pracy w czasie zajęć i ocena wykonania projektu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: MiBM2_U01, MiBM2_U06, MiBM2_U07, MiBM2_U13, MiBM2_U20, MiBM2_U21, MiBM2_U22, MiBM2_U23
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka ML.NS655_U2
Potrafi dokonać dekompozycji geometrycznej elementów maszyn o skomplikowanej budowie i opracować strategię oraz plan ich projektowania. Posiada umiejętność efektywnego stosowania metod modelowania powierzchniowego do tworzenia obiektów o skomplikowanych kształtach ścianek. Potrafi efektywnie i szybko modyfikować kształty obiektów importowanych z innych systemów CAD za pomocą zaawansowanych metod technologii synchronicznej. Posiada umiejętność wprawnego posługiwania się zaawansowanymi metodami w pracy ze złożeniami w tym parametryzacją, konstruowaniem w kontekście złożenia i techniką WAVE.
Weryfikacja: Ocena pracy w czasie zajęć i ocena wykonania projektu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: MiBM2_U01, MiBM2_U06, MiBM2_U07, MiBM2_U13, MiBM2_U20, MiBM2_U21, MiBM2_U22, MiBM2_U23
Powiązane charakterystyki obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka ML.NS655_K1
Posiada umiejętność pracy w grupie pełniąc w niej zróżnicowane role.
Weryfikacja: Ocena pracy w czasie zajęć.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: MBiM2_K03
Powiązane charakterystyki obszarowe: