- Nazwa przedmiotu:
- Inżynieria jakości i niezawodności - projekt
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. / Cezary Wiśniewski / starszy wykładowca
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Mechanika i Budowa Maszyn
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- MS2A_15_P
- Semestr nominalny:
- 1 / rok ak. 2022/2023
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Projekt: liczba godzin według planu studiów - 30, przygotowanie do zajęć - 5, opracowanie wyników - 10, napisanie sprawozdania (projektu) - 10, razem - 55
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 1,2
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- 2
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład0h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt30h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- -
- Limit liczby studentów:
- Projekty: 10 - 15
- Cel przedmiotu:
- Celem nauczania w przedmiocie jest uzyskanie przez apsolwenta wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie uwzględniania aspektów niezawodnościowych i jakościowych podczas projektowania maszyn, urządzeń i systemów mechanicznych oraz w zakresie projakościowego sterowania procesami wytwórczymi i eksploatacją wyrobów. Zakłada się, że absolwent nabędzie podstawowe umiejętności związane ze zbieraniem, opracowywaniem i analizą danych o jakości i niezawodności wyrobów oraz na podstawie analizy będzie potrafił wyciągać wnioski dotyczące sterowania jakością produkcji i niezawodnością wyrobów technicznych.
- Treści kształcenia:
- P1 - Metoda Ishikawy; P2 - Analiza FMEA produktu
- Metody oceny:
- "Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnych ocen ze wszystkich projektów przewidzianych w planie. Sprawozdania z projektów powinny być wykonane zgodnie z wytycznymi podanymi przez prowadzącego zajęcia, a w szczególności napisane lub wydrukowane w sposób czytelny. Ocenie podlegają następujące elementy sprawozdania: poprawność merytoryczna i kompletność obliczeń, poprawność i czytelność prezentacji rysunkowej, umiejętność opisu, analizy danych i wyciągania wniosków. Ocena za sprawozdanie z projektu wykonane przez zespół studentów jest taka sama dla każdego studenta należącego do zespołu.
W przypadku oceny negatywnej ze sprawozdania, prowadzący ustala ze studentem (zespołem studentów) zakres poprawek i dodatkowy termin jego oddania.
Ocena końcowa (zaliczeniowa) z części projektowej jest średnią ważoną ocen za wszystkie wykonane przez studenta (studentów) projekty z wagami 0,3 za P1 i 0,7 za P2.
W sprawach nieuregulowanych w regulaminie przedmiotu, zastosowanie znajdują odpowiednie przepisy Regulaminu Studiów w Politechnice Warszawskiej."
- Egzamin:
- nie
- Literatura:
- 1. Bagiński J. (red.): Zarządzanie jakością, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2004. 2. Dwiliński L.: Zarządzanie jakością i niezawodnością wyrobów, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2000. 3. Greber T.: Statystyczne sterowanie procesami - doskonalenie jakości z pakietem Statistica, Statsoft, Kraków 2000. 4. Migdalski J. (red.): Poradnik niezawodności. T I - Podstawy matematyczne, WEMA, Warszawa 1982, T II - Inżynieria niezawodności, ATR Bydgoszcz, ZETOM, Warszawa 1992. 5. Montgomery D. C.: Introduction to Statistical Quality Control, John Wiley & Sons, Inc., New York 2005. 6. Muhlemann A.P., Oakland J.S., Lockyer K.G.: Zarządzanie. Produkcja i usługi, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1995. 7. Sałaciński T.: SPC statystyczne sterowanie procesami produkcji, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 2009.
- Witryna www przedmiotu:
- -
- Uwagi:
- Program studiów, w tym nowe specjalności dostosowane do potrzeb rynku pracy, przygotowany w ramach zadania 7 projektu NERW PW
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Charakterystyka U08_02
- Potrafi na podstawie analizy danych charakteryzujących jakość dokonać krytycznej oceny jakości wyrobu i wskazać możliwe przyczyny problemów jakościowych.
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1, P2)
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
M2A_U08_02
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka U15_01
- Potrafi na podstawie analizy danych pozyskanych z różnych źródeł dokonać krytycznej analizy jakościowej i niezawodnościowej wyrobu oraz zidentyfikować przyczyny i skutki wad wyrobów
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1, P2)
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
M2A_U15_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka U16_01
- Umie ocenić wyrób lub system pod względem jakościowym i na podstawie tej oceny potrafi zaproponować niezbędne zmiany w zakresie koncepcji, projektu, technologi lub wytwarzania, w celu eliminacji potencjalnych lub rzeczywistych wad wyrobu lub procesu.
Weryfikacja: Zadanie projektowe (P1, P2)
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
M2A_U16_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: