- Nazwa przedmiotu:
- Procedury ochrony środowiska
- Koordynator przedmiotu:
- -
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Ochrona Środowiska
- Grupa przedmiotów:
- Specjalizacyjne
- Kod przedmiotu:
- Semestr nominalny:
- 3 / rok ak. 2022/2023
- Liczba punktów ECTS:
- 3
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Obecność na wykładach (15), obecność na zajęciach projektowych (30), zapoznanie się z literaturą (10), opracowanie projektu, ćwiczeń lub zadań (15), przygotowanie do ćwiczeń komputerowych (5)
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 2
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- nie dotyczy
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt30h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Zaliczone przedmioty: Ochrona powietrza, Klimatologia, Technologie Oczyszczania Gazów Odlotowych, Pozwolenia zintegrowane, Planowanie przestrzenne w ochronie środowiska, Chemia środowiska, Ekotoksykologia, Biotechnologia, Techniki diagnozowania stanu gleb i gruntów, Oczyszczanie gleb i gruntów, Systemy gospodarki odpadami, Technologie Oczyszczania Gazów Odlotowych, Ochrona i Rekultywacja Wód Powierzchniowych i Podziemnych. Gospodarowanie wodą, Hydrologia, Podstawy prawodawstwa (w ramach studiów I stopnia),
- Limit liczby studentów:
- Cel przedmiotu:
- W zakresie Ochrony Powietrza
Efekty kształcenia – umiejętności i kompetencje: zrozumienie przyczyn, procesów i zjawisk wpływających na globalne zmiany klimatyczne i dynamikę tych zmian. Znajomość metod modelowania klimatu i downscalingu wyników modeli globalnych. Umiejętność wskazania wrażliwych na zmiany klimatyczne sektorów i obszarów oraz określenia możliwych skutków zmian klimatycznych wraz z metodami ich łagodzenia lub/i adaptacji do nich. Znajomość sposobów ochrony klimatu, umiejętność wskazania ich korzyści i skutków ubocznych.
W zakresie Ochrony Wód
Nauczenie zasad przygotowywania oraz wymagań jakie powinny spełniać dokumentacje hydrologiczne w zakresie ilościowych charakterystyk zasobów wodnych rzek dla potrzeb:
Nauczenie zasad przygotowywania oraz wymagań jakie powinny spełniać dokumentacje hydrologiczne w zakresie ilościowych charakterystyk zasobów wodnych rzek dla potrzeb:
- projektowania i eksploatacji obiektów hydrotechnicznych;
- opracowywania planów gospodarowania wodami i warunków korzystania z wód
- operatów wodnoprawnych
Zrozumienie prawnych i hydrologicznych uwarunkowań procesu wydawania pozwoleń wodno prawnych
- Treści kształcenia:
- W zakresie Ochrony Powierzchni Ziemi
Zapoznanie z trendami rozwojowymi i najistotniejszymi osiągnięciami ochrony terenów zurbanizowanych, oczyszczania miast, z uwzględnieniem oczyszczania letniego, zimowego oraz zapobiegania powstawania zanieczyszczeń. Nabycie umiejętności projektowania systemów utrzymania czystości i porządku na terenach zurbanizowanych."
"W zakresie Ochrony Powietrza
Ćwiczenia projektowe są prowadzone jako zajęcia wspomagające wykład. Służą do rozszerzenia, ugruntowania i sprawdzenia stopnia opanowania materiału wykładowego. Realizowane są 2 projekty: (1) Koszty bilansowania pozycji uprawnień do emisji CO2 dla zadanej instalacji; (2) Statystyczny downscaling wyników symulacji klimatu.
W zakresie Ochrony Wód
Zapoznanie się z treścią i sposobem wykonania wybranych operatów wodnoprawnych (pobór wody, zrzut ścieków z oczyszczalni, odprowadzanie wód opadowych, zbiornik retencyjny). Przygotowanie oceny dokumentu pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami prawnymi. Przygotowanie prezentacji.
Opracowanie profilu hydrochemicznego odcinka rzeki – ocena oddziaływania zrzutu ścieków na jakość wód i warunki zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków użytkowników wód zlokalizowanych poniżej. Obliczenia dla potrzeb opracowania operatu wodnoprawnego na odprowadzanie ścieków.
Opracowanie ilościowego bilansu wodnogospodarczego – ocena oddziaływania poboru wody na warunki zaopatrzenia w wodę użytkowników wód zlokalizowanych poniżej. Obliczenia dla potrzeb opracowania operatu wodnoprawnego na pobór wód powierzchniowych.
W zakresie Ochrony Powierzchni Ziemi
Omówienie zasad i zakresu projektu. Omówienie podstaw projektowania w zakresie ochrony terenów zurbanizowanych – oczyszczanie letnie, zimowe, zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń. Omówienie obliczeń technologicznych projektowania. Wykonanie przez studentów (w zespołach) kompleksowych projektów ochrony terenów zurbanizowanych (dla danego miasta). Konsultacje w zakresie projektu."
- Metody oceny:
- Kolokwium ustne (wykład), obrona projektu (projekt)
- Egzamin:
- nie
- Literatura:
- W zakresie Ochrony Powietrza
1. J.H.Seinfield, S.N.Pandis: Atmospheric Chemistry and Physics: from air pollution to climate change, 2nd edition, Wiley & Sons, Hoboken 2006.
2. K. Soyez, H. Grassl: Climate Change and Technological Options, Springer, Wien New York 2008.
3. K. Juda-Rezler: Oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza na środowisko, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2006.
4. Z.W. Kundzewicz, P. Kowalczak: Zmiany klimatu i ich skutki. Wydawnictwo KURPISZ S.A., Poznań 2008
5. Czwarty Raport IPCC 2007 (AR4), wybrane fragmenty, IPCC, 2007, www.ipcc.ch
6. Środowisko Europy – Stan i Prognozy(SOER) 2010, EEA, Kopenhaga 2010.
7. II Polityka Ekologiczna Polski – Ministerstwo Środowiska 2000.
8. Krajowy Plan Redukcji Emisji – Ministerstwo Środowiska 2003.
9. Krajowy Plan Rozdziału Uprawnień do emisji CO2 w Polsce – Ministerstwo Środowiska 2008.
10. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 lipca 2009 r. w sprawie rodzajów instalacji objętych wspólnotowym systemem handlu uprawnieniami do emisji
11. Ustawa z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji.
W zakresie Ochrony Wód
Podręczniki Unii Europejskiej dotyczące wdrażania Ramowej Dyrektywy Wodnej i Dyrektywy Powodziowej
Prawo wodne – tekst jednolity 2012 rok
Metodyka opracowywania bilansów wodnogospodarczych, Hydroprojekt,1992 oraz RZGW Kraków, 2009
Metodyka opracowywania warunków korzystania z wód regionu wodnego i zlewni rzecznych, PRO-WODA, 2008
Metodyka obliczania przepływów nienaruszalnych, IMGW, 2008
W zakresie Ochrony Powierzchni Ziemi
Przywarska R. Podstawy oczyszczania miast i terenów miejskich. Wyższa Szkoła Ekonomii i Administracji w Bytomiu, Bytom 2003.
Sibiga J., Skalmowski K. Technologia oczyszczania miast. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1977.
Pacelt J., Przewłocki J. Tabor i sprzęt do oczyszczania miast. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1976.
Przegląd Komunalny – czasopisma.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Charakterystyka W01
- W zależności od wybranego tematu projektu zna przepisy w zakresie wydawania pozwoleń wodno-prawnych lub pozwoleń na realizacje inwestycji (w tym w zakresie unieszkodliwiania odpadów) wpływające na stan środowiska.
Weryfikacja: Zaliczenie wykładu, wykonanie zadań obliczeniowych, przygotowanie i obrona projektu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
K_W06, K_W07
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka W02
- W zależności od wybranego tematu projektu ma podstawową wiedzę na temat uwarunkowań przyrodniczych i środowiskowych, w tym skutków zmian klimatu, w działalności inżynierskiej lub posiada wiedzę na temat ochrony klimatu, w tym systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 i metod jego działania lub zna trendy rozwojowe i osiągnięcia w technologiach utrzymania czystości i porządku na terenach zurbanizowanych.
Weryfikacja: Przygotowanie i obrona projektu
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
K_W09, K_W12, K_W04, K_W05, K_W06
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Charakterystyka U01
- W zależności od wybranego tematu projektu potrafi stosować zasady planowania i wydawania pozwoleń na realizację inwestycji wpływających na stan środowiska wodnego lub atmosferycznego lub glebowego stosując obowiązujące prawo krajowe i międzynarodowe z uwzględnieniem uwarunkowań ekonomiczno-społeczno-środowiskowych.
Weryfikacja: Przygotowanie i obrona projektu
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
K_U14, K_U15
Powiązane charakterystyki obszarowe:
- Charakterystyka U02
- W zależności od wybranego tematu projektu potrafi wykonać obliczenia w zakresie wydawania pozwoleń wodno-prawnych lub potrafi pozyskać dane klimatologiczne oraz wykonać i zinterpretować prognozę przyszłego klimatu metodami statysytycznymi dla wybranej lokalizacji i potrafi zbilansować pozycje uprawnień dla emisji CO2 dla wybranej instalacji w odniesieniu do zasad handlu emisjami lub potrafi zaprojektować system utrzymania czystości i porządku na terenach zurbanizowanych.
Weryfikacja: Przygotowanie i obrona projektu
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
K_U01, K_U02, K_U03, K_U05, K_U06, K_U10, K_U17, K_U20
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne
- Charakterystyka K01
- W zależności od wybranego tematu projektu rozumie znaczenie społeczne wlaściwie prowadzonej ochrony zasobów wodnych lub powietrza atmosferycznego lub ochrony terenów zurbanizowanych.
Weryfikacja: Przygotowanie i obrona projektu
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
K_K02
Powiązane charakterystyki obszarowe: