Nazwa przedmiotu:
Grafika inżynierska
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. Antoni Rożeń, profesor uczelni
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inzynieria Chemiczna i Procesowa
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
1070-IC000-ISP-104
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
1. Godziny kontaktowe z nauczycielem akademickim wynikające z planu studiów 30 2. Godziny kontaktowe z nauczycielem akademickim w ramach konsultacji, egzaminów, sprawdzianów etc. 6 3. Godziny pracy samodzielnej studenta w ramach przygotowania do zajęć oraz opracowania sprawozdań, projektów, prezentacji, raportów, prac domowych etc. 6 4. Godziny pracy samodzielnej studenta w ramach przygotowania do egzaminu, sprawdzianu, zaliczenia etc. 10 Sumaryczny nakład pracy studenta 52
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
-
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
-
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium30h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
1 Nabycie przez studentów umiejętności tworzenia rysunków technicznych wykonawczych i złożeniowych za pomocą programu komputerowego AutoCAD. 2. Nabycie przez studentów umiejętności tworzenia bloków rysunkowych i rysowania parametrycznego. 3. Nabycie przez studentów umiejętności korzystania z bibliotek numerycznych części składowych aparatury chemicznej i symboli graficznych używanych w schematach technologicznych w przemyśle chemicznym.
Treści kształcenia:
Laboratorium 1. Interfejs graficzny programu AutoCAD. Przestrzeń robocza. Szablony rysunkowe. Tworzenie i edycja prostych obiektów rysunkowych i tekstowych. Wykorzystanie uchwytów do edycji obiektów. Tworzenie zbiorów wskazań. Typy współrzędnych rysunkowych. Pomoce i narzędzia rysunkowe. 2. Tryby lokalizacji i funkcje śledzenia. Filtry współrzędnych. Przenoszenie, kopiowanie, obracanie, skalowanie i dopasowywanie do siebie obiektów rysunkowych. Tworzenie szyku obiektów rysunkowych. Przycinanie, wydłużanie, kreskowanie, fazowanie i zaokrąglanie obiektów rysunkowych. 3. Warstwy rysunkowe. Obiekty opisowe. Zapytania o własności i wymiarowanie obiektów rysunkowych. Projektowanie wydruku rysunku. Wydruk rysunku. Zapisywanie rysunku w różnych formatach graficznych. 4. Zastosowanie węzłów geometrycznych i wymiarowych do tworzenia i modyfikacji obiektów rysunkowych. 5. Bloki rysunkowe. Atrybuty bloków rysunkowych. Tworzenie i korzystanie z bibliotek numerycznych. 6. Rysunek wykonawczy modelu prostego z zastosowaniem widoków i przekrojów różnego rodzaju, tj.: przekrój prosty, półprzekrój, przekrój kilkoma płaszczyznami, kład, przekrój miejscowy, przekrój cząstkowy, widok cząstkowy oraz wymiarowania. 7. Rysunek wykonawczy modelu średnio trudnego z zastosowaniem widoków i przekrojów, skracania i przerywania długich przedmiotów, powiększania małych elementów przedmiotów. 8. Elementy połączeń gwintowych – rysowanie śrub, wkrętów i otworów. 9. Połączenia gwintowe. Zasady stosowane w rysunkach złożeniowych (numeracja rysunków, numeracja poszczególnych części, oznaczenia części znormalizowanych, tabelki złożeniowe). 10. Tolerancje wymiarowe, geometryczne i chropowatość powierzchni. 11. Połączenia wpustowe pasowane. 12. Połączenia spawane – rysowanie w uproszczeniu i umownie tych połączeń. 13. Czytanie rysunku technicznego – odczytanie rysunku złożeniowego i rysunków wykonawczych oraz złożenie i rozłożenie dwóch zespołów maszynowych. 14. Rysunek złożeniowy. 15. Składanie zaworu kulowego z przygotowanych elementów wg rysunku złożeniowego.
Metody oceny:
1. sprawdzian pisemny 2. praca domowa 3. dyskusja
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Oleniak J., Rysunek techniczny w inżynierii chemicznej, Oficyna Politechniki Warszawskiej, 2020. 2. Pikoń A.: „AutoCAD 2021 PL. Pierwsze kroki”, Helion, 2020. 3. Jaskulski A.: „AutoCAD 2020/LT 2020 (2013+) Podstawy projektowania parametrycznego i nieparametrycznego”, Wydawnictwo Naukowe PWN 2019. 4. Rogulski M., AutoCAD dla studentów, Witkom, 2011.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Zajęcia odbywają się w laboratorium komputerowym (15 zajęć po 2 godz.), na których obecność jest obowiązkowa. Dozwolona jest jedna nieobecność nieusprawiedliwiona w semestrze. Zajęcia są prowadzone w formie kontaktowej. Jeżeli zajdzie potrzeba przeprowadzenia zajęć metodą zdalną, to zostaną one przeprowadzone za pomocą aplikacji Microsoft Teams, a prowadzący zajęcia będzie dostępny dla studentów za pomocą kanałów komunikacji zdalnej (poczta email i aplikacja MS Teams). W takim przypadku student powinien przygotować sobie stanowisko pracy zdalnej, w tym: komputer z dostępem do sieci Internet, dostęp do aplikacji MS Teams, zainstalować program AutoCAD (bezpłatna licencja edukacyjna). Harmonogram zajęć laboratoryjnych, materiały do nich oraz tematy prac rysunkowych, terminy ich wykonania i ich punktacja są udostępnione do pobrania na stronie internetowej https://www.ichip.pw.edu.pl/ w dziale materiałów dydaktycznych kierownika przedmiotu. Weryfikacja osiągnięcia efektów uczenia się jest dokonywana na podstawie oceny punktowej rysunków technicznych wykonanych przez studentów i na podstawie oceny punktowej dwóch sprawdzianów polegających na wykonaniu rysunku technicznego modelu wskazanego przez prowadzącego zajęcia. Podczas sprawdzianu studenci nie mogą korzystać z żadnych dodatkowych materiałów. Studenci wykonują wszystkie ocenianie prace przy użyciu programu AutoCAD. Oceny punktowe uzyskane w wyniku weryfikacji efektów uczenia się będą umieszczane na tablicy ogłoszeń przed laboratorium komputerowym, a w przypadku przejścia na pracę zdalną w aplikacji MS Teams. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie łącznie ze wszystkich rysunków i sprawdzianów co najmniej 51 punktów. Ocena końcowa z przedmiotu zależy od sumy punktów uzyskanych na zajęciach wg następującej skali: (0,0 – 50,5) 2,0 (51,0 – 60,5) 3,0 (61,0 – 70,5) 3,5 (71,0 – 80,5) 4,0 (81,0 – 90,5) 4,5 (91,0 – 100,0) 5,0 W przypadku nieuzyskania zaliczenia przedmiotu konieczne jest jego powtórzenie w kolejnym cyklu realizacji zajęć. Oceny uzyskane w wyniku weryfikacji efektów uczenia się są umieszczane w systemie USOSweb.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W1
Ma podstawową wiedzę z zakresu zagadnień inżynierskich powiązanych z inżynierią chemiczną.
Weryfikacja: sprawdzian pisemny, dyskusja
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K1_W11
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WG.o, III.P6S_WG, P6U_W

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U1
Potrafi komunikować się przy użyciu różnych technik w środowisku zawodowym.
Weryfikacja: sprawdzian pisemny, praca domowa
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K1_U13
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_U, I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o
Charakterystyka U2
Potrafi wykonać i odczytać rysunek techniczny oraz korzystać z oprogramowania grafiki komputerowej.
Weryfikacja: kolokwium, praca domowa
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K1_U13
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_U, I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka KS1
Jest gotów do krytycznej oceny swojej wiedzy i jej doskonalenia z wykorzystaniem różnych źródeł informacji.
Weryfikacja: dyskusja
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K1_K01
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_KK, P6U_K