- Nazwa przedmiotu:
- Geodezyjne opracowania do celów prawnych
- Koordynator przedmiotu:
- dr inż. Robert Łuczyński
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Geodezja i Kartografia
- Grupa przedmiotów:
- Obowiązkowe
- Kod przedmiotu:
- GK.SMK
- Semestr nominalny:
- 1 / rok ak. 2022/2023
- Liczba punktów ECTS:
- 4
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Godziny kontaktowe: 60, w tym: obecność na wykładach: 30 godz. Zapoznanie się ze wskazaną literaturą: 10 godz., przygotowanie do zaliczenia i obecność na sprawdzianie: 30 godz. Razem nakład pracy studenta: 100 godz. = 4 p. ECTS.
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 2
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- 2
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład30h
- Ćwiczenia0h
- Laboratorium0h
- Projekt30h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Wiedza i umiejętności dotyczące opracowań geodezyjnych do celów prawnych zdobyte na I stopniu studiów.
- Limit liczby studentów:
- -
- Cel przedmiotu:
- Uzyskanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności w zakresie sporządzania dokumentacji geodezyjnej do celów prawnych – niezbędnej w postępowaniach administracyjnych i sądowych.
- Treści kształcenia:
- Wykład:
Procedury i dokumentacja geodezyjna wykonywana na potrzeby postępowań administracyjnych i sądowych oraz prac geodezyjnych związanych z określaniem przebiegu linii i położenia punktów granicznych. Rozgraniczenia nieruchomości - procedury i dokumentacja geodezyjna, kryteria ustalania przebiegu granic i rodzaje rozstrzygnięć postępowania administracyjnego oraz tryb sądowy. Podziały nieruchomości - procedury i dokumentacja geodezyjna - tryby administracyjne (ustawa o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy szczególne dotyczące regulowania stanów prawnych dróg publicznych oraz terenów kolejowych; tryb sądowy oraz podziały nieruchomości rolnych i leśnych. Scalenia gruntów (procedura i dokumentacja geodezyjna). Scalenia i podziały nieruchomości (procedura i dokumentacja geodezyjna). Zasiedzenia nieruchomości. Służebności gruntowe. Rozgraniczenia nieruchomości pokrytych wodami powierzchniowymi. Wznawianie znaków granicznych i wyznaczanie punktów granicznych (procedury i dokumentacja geodezyjna, zasady wykorzystywania materiałów archiwalnych oraz dokładności wyznaczania współrzędnych punktów granicznych). Ustalanie przebiegu granic działek ewidencyjnych (procedura i dokumentacja geodezyjna, kryteria ustalania przebiegu linii granicznych).
Ćwiczenia projektowe:
Sporządzenie wybranych dokumentów – map, wykazów i rejestrów oraz innych opracowań wchodzących w skład operatów technicznych:
1. Sporządzenie operatu technicznego: "Wznowienie znaków granicznych / wyznaczenie punktów granicznych / ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych". (10 godzin) (1-5 tydzień)
2. Symulacja rozprawy granicznej. Sporządzenie protokołu granicznego i aktu ugody. (4 godziny) (6-7 tydzień)
3. Omówienie zasad przyjęcia granic nieruchomości do podziału. Sporządzenie protokołu przyjęcia granic nieruchomości. Sporządzenie wykazu synchronizacyjnego (4 godziny) (8, 9 tydzień).
4. Zaliczenia. Obrona ustna dokumentacji, o której mowa w pkt. 1-3, ocena cząstkowa za projekty i obronę ustną z wagą 0.8 (4 godziny) (10, 11 tydzień)
5. Prezentacje studentów dotyczące przebiegu prac geodezyjnych oraz zawartości operatów technicznych związanych ze sporządzaniem dokumentacji do celów prawnych, ocena cząstkowa z wagą 0.2 (6 godzin) (12, 13, 14 tydzień)
6. Poprawy, zaliczenia (2 godziny, 15 tydzień)
- Metody oceny:
- Do zaliczenia wykładu wymagane jest uzyskanie pozytywnych ocen z dwóch sprawdzianów. Do zaliczenia sprawdzianu wymagane jest uzyskanie minimum 60% punktów. Ocenę łączną stanowi średnia arytmetyczna z ocen z dwóch sprawdzianów.
Zaliczenie ćwiczeń projektowych - poprawne wykonanie dokumentacji technicznej i jej obrona - sprawdzian pisemny.
Obecność na ćwiczeniach projektowych obowiązkowa. Usprawiedliwiona nieobecność - obowiązek odrobienia zajęć w terminie uzgodnionym z prowadzącym.
Zaliczenie przedmiotu - ocena łączna - średnia arytmetyczna z dwóch ocen pozytywnych z wykładów i ćwiczeń projektowych.
Oceny wpisywane są według zasady: 5,0 – pięć (4,76 – 5,0); 4,5 – cztery i pół (4,26-4,74), 4,0 –cztery (3,76-4,25), 3,5-trzy i pół (3,26-3,75), 3,0-trzy (3,0-3,25).
- Egzamin:
- nie
- Literatura:
- Wykaz aktów prawnych oraz skrótów: USTAWA z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Ustawa z dnia 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych, USTAWA z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów, USTAWA z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, USTAWA z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, USTAWA z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI ORAZ ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości, ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków, USTAWA z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, USTAWA z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 7 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości, ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie scalania i podziału nieruchomości, ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Orzeczenia sądowe: Postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 19 sierpnia 2009 r. III CZP 51/09.
- Witryna www przedmiotu:
- Uwagi:
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Efekt K_W09
- ma poszerzoną wiedzę techniczną i prawną z zakresu wykonywania prac geodezyjnych z różnych asortymentów m.in. na potrzeby gospodarki nieruchomościami oraz gospodarki rolnej i leśnej, w tym w zakresie procesu scaleń i wymian gruntów
Weryfikacja: sprawdzian pisemny
Powiązane efekty kierunkowe:
K_W09
Powiązane efekty obszarowe:
T2A_W02, T2A_W03, T2A_W04, T2A_W05, T2A_W07, T2A_W08, T2A_W09
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Efekt K_U16
- potrafi wykonać prace geodezyjne wraz z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji geodezyjno-prawnej różnych asortymentów, w tym na potrzeby gospodarki nieruchomościami oraz gospodarki rolnej i leśnej, a w szczególności potrafi przeprowadzić proces scalenia i wymiany gruntów
Weryfikacja: sprawdzian pisemny
Powiązane efekty kierunkowe:
K_U16
Powiązane efekty obszarowe:
T2A_U07, T2A_U08, T2A_U09, T2A_U10, T2A_U14, T2A_U17, T2A_U18
Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne
- Efekt K_K05
- ma świadomość odpowiedzialności za przekazane wyniki prac geodezyjnych i kartograficznych oraz potencjalnych skutków jakie mogą one wywołać
Weryfikacja: sprawdzian pisemny
Powiązane efekty kierunkowe:
K_K05
Powiązane efekty obszarowe:
T2A_K05