Nazwa przedmiotu:
Budownictwo wysokie i systemowe
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Wojciech Terlikowski
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Przedmioty do wyboru
Kod przedmiotu:
1080-BU000-MSP-0545
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2021/2022
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Razem 50 godz. = 2 ECTS: wykład 20 godz.; ćwiczenia 10 godz.; praca z literaturą, przygotowanie do zaliczenia 20 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Razem 30 godz. = 1 ECTS: wykład 20 godz., ćwiczenia 10 godz.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0 ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład20h
  • Ćwiczenia10h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Zaleca się, aby studenci posiadali podstawową wiedzę z zakresu mechaniki budowli i wytrzymałości materiałów. Nie stawia się formalnych wymagań.
Limit liczby studentów:
1 grupa 15-30 osobowa
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest przedstawienie i nauczenie zasad projektowania, wymiarowania i realizacji konstrukcji budynków wysokich i wysokościowych, z uwzględnieniem współzależności funkcji, formy i konstrukcji, w oparciu o analizę zrealizowanych obiektów, w świetle zasad sztuki budowlanej, obowiązujących przepisów i norm. W ramach przedmiotu przedstawione są zasady wymiarowania konstrukcji budowlanych i ich elementów, ze szczególnym uwzględnieniem uproszczonych metod inżynierskich, analizy sztywności przestrzennej budynków, obciążeń normalnych i wyjątkowych, w tym pożaru oraz możliwości komputerowego wspomagania projektowania.
Treści kształcenia:
● Czynniki wpływające na racjonalne kształtowanie konstrukcji (funkcja, materiał, technologia, trwałość i inne). ● Ustroje konstrukcyjne budynków wielokondygnacyjnych wysokościowych: mieszkalnych, hotelowych, biurowych, handlowych, parkingów, wysokich wielofunkcyjnych. ● Zapewnienie sztywności przestrzennej budynku na działanie sił pionowych i poziomych – kształtowanie konstrukcji, analiza obciążeń normalnych i wyjątkowych. ● Metody wykonywania budynków żelbetowych, stalowych i żelbetowo-stalowych. ● Schematy obliczeniowe i metody wyznaczania sił przekrojowych – metody analityczne, inżynierskie, uproszczone, wspomaganie komputerowe. ● Wymiarowanie układów konstrukcyjnych budynków wysokościowych i ich elementów. ● Elementy obudowy i wykończenia budynku. ● Wybrane przykłady zrealizowanych systemów konstrukcyjnych.
Metody oceny:
Wykonanie prezentacji zrealizowanego budynku wysokościowego z omówieniem technologii wykonania, zagadnień konstrukcyjnych i materiałowych. Wykonanie projektu zawierającego wymiarowanie głównych elementów konstrukcyjnych układu nośnego budynku wysokościowego.
Egzamin:
nie
Literatura:
[1] Śeńczykowski W.: Budownictwo ogólne, t.1-3. Arkady, Warszawa; [2] Sieczkowski J. Kapela M..: Projektowanie konstrukcji budynków wielokondygnacyjnych, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, 2003; [3] Polskie normy budowlane i eurokody.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W1
Wiedza na temat zasad projektowania, wymiarowania i realizacji konstrukcji budynków wysokich i wysokościowych, z uwzględnieniem współzależności funkcji, formy i konstrukcji, w oparciu o analizę zrealizowanych obiektów, w świetle zasad sztuki budowlanej, obowiązujących przepisów i norm.
Weryfikacja: Uczęszczanie na zajęcia, wykonanie projektu, obrona projektu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_W13, K2_W14_KB, K2_W15_KB, K2_W14_IPB
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_W, I.P7S_WG.o, III.P7S_WG, I.P7S_WK

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U1
Umiejętności wymiarowania konstrukcji budowlanych i ich elementów, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania metod uproszczonych inżynierskich, analizy sztywności przestrzennej budynków, obciążeń normalnych i wyjątkowych, w tym pożaru oraz możliwości komputerowego wspomagania projektowania.
Weryfikacja: Uczęszczanie na zajęcia, wykonanie i obrona projektu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_U04, K2_U08, K2_U15_KB, K2_U17_KB, K2_U15_IPB
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_U, I.P7S_UO, I.P7S_UW.o, III.P7S_UW.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K1
Potrafi pracować samodzielnie i współpracować w zespole nad wyznaczonym zadaniem, określać priorytety służące realizacji zadań. Ma świadomość konieczności podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych. Rozumie znaczenie odpowiedzialności w działalności inżynierskiej, w tym rzetelności przedstawianych wyników swoich prac i ich interpretacji.
Weryfikacja: Uczęszczanie na zajęcia, wykonanie i obrona projektu.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K2_K01, K2_K02, K2_K03
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_K, I.P7S_KR, I.P7S_KK