Nazwa przedmiotu:
Prawne aspekty prowadzenia startupu
Koordynator przedmiotu:
dr Marek Porzeżyński
Status przedmiotu:
Fakultatywny dowolnego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Przedmioty do wyboru
Kod przedmiotu:
1180-BU000-ISP-9236
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2021/2022
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Razem 50 godz.= 2 ECTS: obecność na zajęciach 30 godz., praca własna studenta 20 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Razem 30 godz. = 1 ECTS: wykład 30 godz.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Brak
Limit liczby studentów:
Brak
Cel przedmiotu:
Młode, innowacyjne organizacje działające w warunkach podwyższonego ryzyka biznesowego doświadczają trudności związanych z mnogością regulacji prawnych znajdujących zastosowanie do ich działalności. Start Up’y podobnie do innych biznesów w początkowej fazie rozwoju dysponują nieznacznymi kompetencjami wewnętrznymi w zakresie organizacji i prowadzenia działalności przedsiębiorstwa. Brak doświadczenia i łączącej się z nim wiedzy dotyczącej prawnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej powoduje częstokroć, że działalność jest nierentowna lub nie tak rentowna jak byłaby np. przy wyborze innej formy prowadzonej działalności lub formy opodatkowania. Celem zajęć jest nabycie przez studentów wiedzy w zakresie prawnych ram budowania i organizacji działalności gospodarczej na etapie startu i we wczesnej fazie rozwoju. Zajęcia te są przeznaczone w głównej mierze dla studentów kierunków technicznych, ale również dla studentów wszelkich innych kierunków, którzy chcą uzyskać skompilowaną wiedzę odnoszącą się do możliwości i formy prowadzenia działalności w Polsce w przystępnej formie.
Treści kształcenia:
1. Wprowadzenie do tematyki zajęć, w tym w szczególności prawoznawstwa – źródła prawa, podstawowe kategorie, podstawowe pojęcia, struktura aktu prawnego; 2. Omówienie najważniejszych elementów problematycznych prawnych aspektów organizacji procesu zakładania przedsiębiorstwa; 3. Wybór formy prowadzonej działalności, charakterystyka i różnice poszczególnych form prawnych; 4. Obowiązki łączące się z wyborem konkretnej formy prawnej i sposób prowadzenia tej działalności; 5. Opodatkowanie działalności gospodarczej. Wybór formy opodatkowania; 6. Procedura przygotowania przedsiębiorstwa do prowadzonej działalności, wymagania niezbędne do spełnienia; 7. Odpowiednie zabezpieczenie własności intelektualnej; 8. Transformacja cyfrowa – ryzyka związane z transformacją cyfrową, niezbędne zabezpieczenia, wymagania prawne, sposób zabezpieczenia działalności; 9. Prawne aspekty marketingu; 10. Prowadzenie działalności w sieci Internet – wymagania związane z organizacją i prowadzeniem działalności dystrybuującej towary lub usługi za pośrednictwem sieci Internet; 11. Ryzyka i zagrożenia związane z prowadzeniem działalności w sieci Internet; 12. Ochrona danych osobowych w działalności gospodarczej; 13. Wybrane wyzwania prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce; 14. Omówienie obecnych i nadchodzących nowelizacji i zmian prawnych.
Metody oceny:
Na zaliczenie składa się: obecność na zajęciach, czynny udział w zajęciach, jak również uzyskanie pozytywnego wyniku z testu. Zaliczenie zajęć wymaga spełnienia łącznie dwóch z powyższych warunków. Od jakości ich spełnienia (np. aktywności na zajęciach lub liczby punktów z testu zaliczeniowego) zależy ocena. Test obejmuje jedynie tematykę poruszoną podczas zajęć lub zaleconą uczestnikom zajęć do przeczytania w ramach pracy własnej i będzie on miał formę łączącą część pytań zamkniętych (testowych) jednokrotnego wyboru i część pytań otwartych. Alternatywnie do testu, zaliczenie tego elementu składowego oceny może się odbyć w formie prezentacji przygotowanej przez uczestnika zajęć i zaprezentowanej przed grupą.
Egzamin:
nie
Literatura:
[1] M. Jankowska, M. Pawełczyk (red.), Prawo informatyczne i geoinformacyjne, Warszawa 2021; [2] J. Sieńczyło-Chlabicz (red.), Prawo własności intelektualnej, Wolters Kluwer 2018; [3] R.Mastalski, Prawo podatkowe, 2019; [4] J. Glumińska-Pawlic (red.), Działalność gospodarcza w sektorze MŚP, Wolters Kluwer 2019; [5] P. Felis, M. Jamroży, J. Szlęzak-Matusewicz, Podatki i składki w działalności przedsiębiorców, 2019; [6] W. J. Katner (red.), Prawo cywilne i handlowe w zarysie, 2019.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W1
Student potrafi wskazać zakres przepisów prawnych niezbędnych dla prowadzenia działalności gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki branży nowych technologii. Orientuje się w podstawach prawnych zakładania działalności I potrafi wskazać na charakterystykę poszczególnych form prowadzenia działalności gospodarczej, a także różnic pomiędzy nimi. Uczestnik zajęć ponadto zna i potrafi przedstawić źródła prawa niezbędne dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce oraz potrafi na podstawowym poziomie interpretować normy prawne w tym zakresie.
Weryfikacja: Praca zaliczeniowa/test pisemny
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K1_W14, K1_W11
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o, I.P6S_WK, III.P6S_WK

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K1
Uczestnik zajęć jest w stanie dogłębnie przeanalizować wybrane zagadnienie prawne dotyczące prowadzenia działalności i przekazać tę wiedzę. Ponadto uczestnik potrafi budowć argumentcję dla swojej interpretacji wybranych zagadnień I prowadzić dyskusję o zagadnieniach i problemach prawnych z zakresu różnych gałęzi prawa na podstawowym poziomie.
Weryfikacja: Praca zaliczeniowa.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K1_K02, K1_K08
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_K, I.P6S_KR