Nazwa przedmiotu:
Grafika inżynierska
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Andrzej Gągorowski, ad., Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Zakład Budowy i Eksploatacji Środków Transportu
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2022/2023
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
90 godz., w tym: praca na wykładach 8 godz., praca nad projektami 8 godz., studiowanie literatury przedmiotu 30 godz., konsultacje 2 godz. (w tym konsultacje w zakresie zajęć projektowych 1 godz.), udział w sprawdzianie zaliczeniowym (w trakcie trwania wykładu) 1 godz., wykonanie projektu zadanego przez prowadzącego w trakcie ostatnich zajęć (w trakcie trwania zajęć projektowych) 1 godz., przygotowanie się do sprawdzianu zaliczeniowego z wykładu 15 godz., przygotowanie się do zajęć projektowych 14 godz., przygotowanie się do wykonanie projektu zadanego przez prowadzącego w trakcie zajęć 10 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,0 pkt ECTS (20 godz., w tym: praca na wykładach i udział w sprawdzianie zaliczeniowym 9 godz., praca na zajęciach projektowych 9 godz., konsultacje 2 godz.)
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1,5 pkt ECTS (34 godzin, w tym: praca nad projektami 8 godz., konsultacje w zakresie zajęć projektowych 1 godz., wykonanie projektu zadanego przez prowadzącego w trakcie ostatnich zajęć (w trakcie trwania zajęć projektowych) 1 godz., przygotowanie się do zajęć projektowych 14 godz., przygotowanie się do wykonanie projektu zadanego przez prowadzącego w trakcie zajęć 10 godz.)
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Umiejętność posługiwania się podstawowymi przyrządami kreślarskimi.
Limit liczby studentów:
Wykład: 100 osób, ćwiczenia projektowe: 18 osób.
Cel przedmiotu:
Poznanie możliwości przedstawienia sytuacji przestrzennych na płaszczyźnie przy pomocy formalizmu Monge'a i z zastosowaniem zasad aksonometrii oraz nabycie umiejętności poprawnego stosowania zasad geometrii wykreślnej do odwzorowywania związków trójwymiarowych w przestrzeni dwuwymiarowej i tworzenia konstrukcji obiektu opisanego rzutami prostokątnymi.
Treści kształcenia:
Treść wykładu: rzutowanie równoległe, rzuty Monge’a, elementy podstawowe (punkt, prosta, płaszczyzna), elementy wspólne, elementy równoległe, elementy prostopadłe, zmiana układu odniesienia, obroty i kłady, punkty przebicia bryły przez prostą. Treść zajęć projektowych: rzutowanie równoległe, rzuty Monge’a, elementy podstawowe (punkt, prosta, płaszczyzna), elementy wspólne, elementy równoległe, elementy prostopadłe, zmiana układu odniesienia, obroty i kłady, punkty przebicia bryły przez prostą.
Metody oceny:
Zaliczenie zajęć projektowych następuje poprzez wykonanie projektu zadanego przez prowadzącego z uwzględnieniem rozmowy, sprawdzianu w trakcie przedostatnich lub ostatnich zajęć z przedmiotu. Studentowi przysługuje jedno podejście do zaliczenia zajęć projektowych (kwestia poprawy zaliczenia opisana jest w regulaminie przedmiotu). Sprawdzian z wiedzy teoretycznej odbywa się na przedostatnim lub ostatnim wykładzie. Studentowi przysługuje jedno podejście do zaliczenia sprawdzianu (kwestia poprawy zaliczenia opisana jest w odpowiednich punktach regulaminu). Minimalne wymagania umożliwiające zaliczenie projektu: złożenie projektu o zakresie zadanym przez prowadzącego zajęcia projektowe, rozmowa, sprawdzian (wykonanie zadania w formie graficznej poprawnie w co najmniej 50 procentach ). Natomiast w przypadku sprawdzenia wiedzy z wykładu jest to udzielenie poprawnych odpowiedzi na co najmniej połowę poleceń z zakresu zadanych zagadnień. Każda praca musi być podpisana przez studenta imieniem, nazwiskiem, numerem grupy, nazwą przedmiotu, datą realizacji. Przewidziano następujące sposoby weryfikacji kolejnych efektów kształcenia. Efekt kształcenia W01: wykład – sprawdzian z wiedzy teoretycznej, zajęcia projektowe – wykonanie projektu zadanego przez osobę prowadzącą zajęcia oraz rozmowa, sprawdzian z wiedzy praktycznej Efekt kształcenia U01: wykład – sprawdzenie wiedzy w zakresie stosowania rzutowania Monge'a na kolokwium zaliczeniowym, zajęcia projektowe – wykonanie projektu zadanego przez prowadzącego z wykorzystaniem techniki rzutowania Monge’a oraz sprawdzenie wiedzy praktycznej z tematyki geometrii wykreślnej (rozmowa, sprawdzian).
Egzamin:
nie
Literatura:
Literatura podstawowa: 1) Mierzejewski W., Geometria Wykreślna, Wyd. OWPW, Warszawa, 2019 (i inne wyd.) 2) Bieliński A., Geometria Wykreślna, Wyd. OWPW, Warszawa, 2015 3) Kania A., Geometria wykreślna z grafiką inżynierską. Część II. Rzuty Monge'a, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej 2010 4) Koczyk H., Geometria Wykreślna. Teoria i zadania, Wyd. Nauk. PWN, Warszawa, 1998 (i inne wyd.)
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
O ile nie powoduje to zmian w zakresie powiązań danego przedmiotu z kierunkowymi efektami uczenia się w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W01
Ma podstawową wiedzę z zakresu geometrii wykreślnej, przydatną do projektowania konstrukcji występujących w transporcie, a przede wszystkim czytania takich projektów.
Weryfikacja: wykład – sprawdzian z wiedzy teoretycznej w zakresie aksonometrii prostokątnej i praktycznego stosowania formalizmów Monge'a do opisu i odwzorowywania obiektów przestrzennych na płaszczyźnie:, zajęcia projektowe – wykonanie projektu zadanego przez prowadzącego, rozmowa, sprawdzian z wiedzy praktycznej w zakresie umiejętności rozwiązywania zadań z geometrii wykreślnej.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_W07
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_W, I.P6S_WG.o

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U01
Potrafi porozumiewać się przy użyciu różnych technik w środowisku zawodowym oraz innych środowiskach, w szczególności technik związanych z zastosowaniem rzutowania prostokątnego tzw. rzutowania Monge'a.
Weryfikacja: wykład – stosowanie rzutowania Monge'a na sprawdzianie zaliczeniowym, zajęcia projektowe – wykonanie projektu zadanego przez prowadzącego, rozmowa, sprawdzian.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: Tr1A_U25, Tr1A_U08
Powiązane charakterystyki obszarowe: P6U_U, I.P6S_UW.o, III.P6S_UW.o