Nazwa przedmiotu:
Kataster nieruchomości I
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. Marcin Karabin, prof uczelni
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Geodezja i Kartografia
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
GK.NMK105(KN)
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2021/2022
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
1) Liczba godzin kontaktowych - 10 godzin, w tym: a) uczestnictwo w wykładach - 8 godzin c) udział w konsultacjach - 2 godziny. 2) Praca własna studenta - 15 godzin, w tym: a) zapoznanie się ze wskazaną literaturą - 8 godzin, b) przygotowanie do sprawdzianu zaliczeniowego – 7 godzin. RAZEM: 25 godzin - 1 punkt ECTS.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
0,4 punktu ECTS - liczba godzin kontaktowych - 10 godzin, w tym: a) uczestnictwo w wykładach - 8 godzin b) udział w konsultacjach - 2 godziny,
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wiedza na temat podstawowych zasad funkcjonowania katastru w Polsce w ujęciu prawnym i technicznym zdobyta w ramach przedmiotu Kataster Nieruchomości prowadzonego na studiach pierwszego stopnia.
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Uzyskanie specjalistycznej wiedzy na temat źródeł i zasad zasilania baz danych katastralnych.Przedstawienie katastru jako podstawy tworzenia Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach. Zapoznanie się z systemami katastralnymi funkcjonującymi w krajach Unii Europejskiej oraz kierunkami rozwoju katastru na świecie. Cel całego przedmiotu tj. sem. 1 oraz sem. 3.
Treści kształcenia:
Szczegółowe zasady pozyskiwania danych o budynkach dla celów związanych z modernizacją katastru nieruchomości – analiza przypadków praktycznych, orzecznictwo, problematyka określania zgodności wybudowania obiektu z projektem zagospodarowania terenu. Zaliczanie gruntów do poszczególnych użytków gruntowych – analiza przypadków praktycznych, interpretacja przepisów, orzecznictwo, skutki prawne. Zasady obliczania powierzchni użytkowej lokali dla celów związanych z prowadzeniem katastru oraz dla celów związanych z gospodarką nieruchomościami. Normy branżowe polskie (PN-70/B-02365, PN-ISO 9836:1997, PN-ISO 9836:2015-12) oraz zagraniczne (ANSI/BOMA Z65.1-2010, norma GIF, standardy RISC, norma IPMS – Office Buildings). Zasady weryfikacji powierzchni inwentaryzowanych obiektów (lokali) – analiza dokładnościowa.
Metody oceny:
Narzędzia pracy zdalnej wykład: Wszystkie materiały do przedmiotu – w zakresie wykładów tj. prezentacje oraz informacje o przedmiocie oraz formach i warunkach zaliczenia - będą udostępniane przez prowadzącego pocztą email (na wskazany przez Uczestników zajęć adres mailowy – tzw. mail grupowy lub na skrzynki poczty uczelnianej z użyciem wysyłki masowej przez USOSmail przesłany będzie link do materiałów) . Wykłady po zapoznaniu się z danym materiałem przez studenta (przesłana prezentacja wykładowa) będą prowadzone z wykorzystaniem aplikacji Microsoft Teams (w terminie wykładu w siatce planu). Aplikacja jest dostępna dla każdego studenta Politechniki Warszawskiej w ramach pakietu Microsot Office 365. Wykład: Sprawdzian zaliczeniowy odbywać się będzie metodą zdalną przy użyciu formularza elektronicznego Microsoft Forms. O dacie, godzinie i formie sprawdzianu studenci zostaną poinformowani z wyprzedzeniem drogą mailową. W wyznaczonym przedziale czasowym należy uzupełnić formularz i wysłać go z powrotem. Oceniane będą tylko te formularze, które zostaną wysłane nie później niż w terminie zaliczenia (data i godzina) wskazanym przez prowadzącego drogą mailową - to jest przy zastosowaniu ustalonego nieprzekraczalnego przedziału czasowego trwania sprawdzianu (bądź ich poprawy). Komunikacja wykład: W ramach przedmiotu przewiduje się użycie następujących kanałów komunikacji zdalnej: - Komunikaty będą wysyłane do Studentów pocztą email na skrzynkę pocztową odpowiadającą tzw. mailowi grupowemu wskazanemu przez Studentów lub na skrzynki studenckiej poczty uczelnianej z użyciem wysyłki masowej przez USOSmail. - Pytania do prowadzącego mogą być kierowane na jego skrzynkę pocztową. Dla zainteresowanych istnieje możliwość konsultacji w formie wideokonferencji w aplikacji Microsoft Teams w uzgodnionym drogą mailową terminie dogodnym dla Studenta. - Konsultacje z prowadzącym wykład możliwe także telefonicznie 608-402-505 Uwagi końcowe: Student jest zobowiązany do regularnego zapoznawania się z informacjami i materiałami dostępnymi na stronie Uczelni i Wydziału. Student jest zobowiązany do regularnego sprawdzania uczelnianej studenckiej skrzynki pocztowej oraz skrzynki pocztowej odpowiadającej tzw. mailowi grupowemu. Student jest zobowiązany do postępowania zgodnie z przesłanymi przez prowadzącego informacjami, instrukcjami i wytycznymi. W przypadku prowadzenia zajęć “on-line” Student nie może nagrywać prowadzonej transmisji audio-wideo bez wyraźnej zgody prowadzącego. Sprawdzian zaliczeniowy. Do zaliczenia sprawdzianu wymagane jest uzyskanie minimum 60% punktów.
Egzamin:
nie
Literatura:
Ustawa z dnia 17 maja 1989r. Prawo geodezyjne i kartograficzne Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. z 2016r poz. 1034 z późn. zmianami), Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U.z 2015r. poz.1422 z późn. zmianami ) Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 października 2016r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz.U.2016r. poz 1864), Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz.U.1999.112.1316 z późn zmianami), Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. (Dz.U.z 2018r. poz 716), Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. – o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U.z 2018r. poz. 1234), Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks Cywilny (Dz.U.z 2018 poz. 1025 z późn. zmianami) Ustawa z dnia 17 listopada 1964r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2018, poz. 155 z poźn. zmianami) Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 grudnia 2015r. – Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U.2015 poz. 2316) Ustawa z dnia 6 lipca 1982r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.z 2018r poz.1916 z późn. zmianami), Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 15 lutego 2016r. w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie teleinformatycznym (Dz.U.z 2016.poz 312 z późn. zmianami), Rozporządzenie Rady Ministrów z 17 stycznia 2013r. w sprawie zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (Dz. U. 2013.249) Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 9 listopada 2011r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (Dz.U.2011.263.1572). ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU z dnia 18 sierpnia 2020 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego Normy branżowe w zakresie obliczania wskaźników powierzchniowych i kubaturowych w budownictwie - obowiązujące na przestrzeni lat, jak i obecnie (PN-70/B-02365 i PN-ISO 9836:1997, ANSI/BOMA Z65.1-2010, norma GIF, standardy RISC, IPMS – Office Buildings). Orzecznictwo sądowe w omawianym zakresie.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt GK.NMK105_W1
Ma specjalistyczną, poszerzoną i uporządkowaną wiedzę na temat źródeł i zasad zasilania baz danych katastralnych, w tym na potrzeby Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach, a także na temat kierunków rozwoju polskiego katastru
Weryfikacja: ocena wiedzy i umiejętności wykazanych na sprawdzianie pisemnym obejmującym zagadnienia omawiane na wykładach
Powiązane efekty kierunkowe: K_W06, K_W10
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W09, T2A_W11, T2A_W02, T2A_W03, T2A_W04, T2A_W05

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt GK.NMK105_U1
Potrafi dokonać weryfikację i aktualizację danych katastru nieruchomości oraz pozyskać dane rejestrowane w katastrze z dokumentacji geodezyjnej wykonywanej na różne potrzeby.
Weryfikacja: ocena umiejętności wykazanych na sprawdzianie pisemnym obejmującym zagadnienia omawiane na wykładach
Powiązane efekty kierunkowe: K_U01, K_U11, K_U15
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U01, T2A_U09, T2A_U10, T2A_U11, T2A_U07, T2A_U08, T2A_U10, T2A_U12, T2A_U16, T2A_U15

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt GK.NMK105_K1
Potrafił będzie nawiązać współpracę z właścicielem nieruchomości oraz przedstawicielami innych zawodów podczas procedury związanej z pozyskiwaniem danych na potrzeby aktualizacji i modernizacji katastru
Weryfikacja: ocena umiejętności wykazanych na sprawdzianie pisemnym obejmującym zagadnienia omawiane na wykładach
Powiązane efekty kierunkowe: K_K06
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K02