Nazwa przedmiotu:
Nanotechnologia medyczna
Koordynator przedmiotu:
dr hab. inż. T. Ciach, prof. PW (ICHiP)
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Technologia Chemiczna
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS, którą student musi uzyskać w ramach zajęć : 2 a) wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich i studentów b) o charakterze praktycznym, w tym zajęć laboratoryjnych, warsztatowych i projektowych
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
-
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
-
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Zapoznanie studentów z podstawową wiedzą z dziedziny nanotechnologii. Zapoznanie studentów z tematyką dotyczącą oddziaływań nanostruktur z komórkami bakterii, ssaków i organizmami żywymi. Zapoznanie studentów z metodami otrzymywania nanocząstek, nanowłókien i nanopokryć oraz z metodami badania oddziaływania nanostruktur z komórkami ludzkimi. Zapoznanie studentów z metodami otrzymywania nanoobiektów metalicznych o różnych kształtach i zastosowaniach, nanocząstek ceramicznych i nanocząstek polimerowych.
Treści kształcenia:
Celem wykładu jest przedstawienie studentem nanotechnologii, jako materiału oraz źródła technologii do otrzymywania wyrobów medycznych i leków dla współczesnej medycyny. Na początku przedstawiona zostanie krótka historia nanotechnologii od czasów starożytnych poprzez praca Faradaya aż do współczesności. Zostaną omówione ogólne fizyczne podstawy właściwości obiektów o rozmiarach nanometrycznych będące źródłem ich specyficznych cech odmiennych od skali makro. Następnie przejdziemy do podstawy nano-chemi, podstawy procesów chemicznych nano-obiektów, które są przyczyną ich specyficznych zachowań obserwowanych w biologii i medycynie. Przedstawione zostaną podstawowe metody otrzymywania nanocząstek oraz nanopokryć, omówione zostaną metody otrzymywania nanoobiektów metalicznych o różnych kształtach i zastosowaniach, nanocząstek ceramicznych i nanocząstek polimerowych. Następnie omówione zostaną podstawowe metody pomiarowe stosowane w nanotechnologii. Przedstawiona będzie zasada działania metod pomiarowych opartych o dynamiczne rozproszenie światła (DLS), podstawy teoretyczne, zalety i wady tej techniki. Następnie omówimy zasadę działania technik mikroskopii elektronowej (SEM, TEM, STEM i cryoTEM) oraz mikroskopii sił atomowych (AFM). Przedstawione zostaną również podstawy mikroskopii optycznej fluorescencyjnej i konfokalnej. W kolejnej części omówione zostaną specyficzne procesy związane z oddziaływaniem obiektów w skali nano z komórkami bakterii, ssaków a następnie z całymi organizmami żywymi. Szeroko omówione będą też metody badania tych oddziaływań.
Metody oceny:
egzamin
Egzamin:
tak
Literatura:
L. Cademartiri, G. A. Ozin, Nanochemia, PWN, 2012.
Witryna www przedmiotu:
ch.pw.edu.pl
Uwagi:
-

Efekty uczenia się