Nazwa przedmiotu:
Badania kontrolne samochodów
Koordynator przedmiotu:
mgr inż. Jerzy R. Bogdański, st. wykładowca, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Zakład Eksploatacji i Utrzymania Pojazdów
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
8 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
60 godz., w tym: praca na wykładach 18 godz., studiowanie literatury 14 godz., konsultacje 4 godz., przygotowanie projektu 10 godz., przygotowanie się do egzaminu 12 godz., udział w egzaminie 2 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,0 pkt ECTS (24 godz., w tym: praca na wykładach 18 godz., konsultacje 4 godz., udział w egzaminie 2 godz.)
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
zaliczony przedmiot Teoria Ruchu Pojazdów Samochodowych
Limit liczby studentów:
brak
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest przekazanie studentom podstaw wiedzy z zakresu badań kontrolnych pojazdów samochodowych, szczególnie przydatnej osobom zatrudnionym w szeroko rozumianym zapleczu transportu samochodowego: zajmujących się bezpo- średnio badaniami, organizujących przewozy ludzi lub towarów oraz zarządzającym flotami pojazdów w przedsiębiorstwach, transportowych.
Treści kształcenia:
Podstawowe akty prawne związane z Ustawą: Prawo o ruchu drogowym, wymaganiami technicznymi pojazdów, w tym pojazdów przeznaczonych do przewozu różnych rodzajów towarów (w tym tzw. towarów niebezpiecznych), autobusów turystycznych, itp., warunkami i sposobami przeprowadzania badań kontrolnych pojazdów, warunków dopuszczenia do ruchu, wymaganiami odnośnie Stacji Kontroli Pojazdów oraz osób przeprowadzających takie badania. Omówienie podstawowych aktów prawnych związanych z Dyrektywami Unii Euro- pejskiej i odnoszących się merytorycznie do problematyki przedmiotu. Proces technologiczny i procedury oceny stanu technicznego, parametry stanu i para-metry diagnostyczne, czynniki warunkujące zmianę stanu pojazdów. Budowa stanowisk kontrolnych i metody kontroli stanu pojazdu na takich stanowiskach. Postępowanie w sytuacjach niejednoznacznych technicznie.
Metody oceny:
1ub 2 kolokwia pisemne; do pięciu pytań otwartych lub testowych
Egzamin:
tak
Literatura:
Badania stanowiskowe i diagnostyka, WKiŁ 2012, Sitek Kazimierz , Syta Stanisław Badania techniczne pojazdów Poradnik diagnosty, WKiŁ 2020, Sitek Kazimierz Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego, WKiL 2017, Wicher Jerzy Czujniki w pojazdach samochodowych, WKiL 2018, Praca zbiorowa materiały dostarczone prze prowadzącego
Witryna www przedmiotu:
www.wt.pw.edu.pl
Uwagi:
Przedmiot z uchwalonego przez Radę Wydziału wykazu dodatkowych przedmiotów obieralnych na rok akademicki 2019/2020. O ile nie powoduje to zmian w zakresie powiązań danego modułu zajęć z kierunkowymi efektami kształcenia w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych.

Efekty uczenia się