Nazwa przedmiotu:
Integracja procesów projektowania BIM
Koordynator przedmiotu:
: mgr inż. arch. Paweł Przybyłowicz, prof.dr hab. inż., arch. Jan Słyk
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Architektura
Grupa przedmiotów:
Kod przedmiotu:
J-09KH-Ta
Semestr nominalny:
9 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
13
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
-
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
-
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe15h
Wymagania wstępne:
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Poznanie narzędzi i metod projektowania przy zastosowaniu technologii Building Information Modeling (BIM). Poznanie podstaw organizacji procesu projektowania wielobranżowego w technologii BIM.
Treści kształcenia:
Wykłady 15 godz. 1. Wprowadzenie do BIM. o Geneza BIM- problemy i propozycje rozwiązań. o Podstawowe zagadnienia technologii BIM o Modelowania i zarządzanie informacjami. o Możliwości wykorzystania modelu BIM. o Funkcjonalności dostępnych na rynku systemów do obsługi procesu BIM. 2. Standardy i specyfikacje BIM o Podstawy technologii i procesów BIM 3. Współpraca międzybranżowa w projektowaniu BIM. o Narzędzia i standardy współpracy o koordynacji międzybranżowej w technologii BIM 4. Organizacja procesu BIM o Planowanie i dokumentacja BIM. 5. BIM na budowie o Zastosowanie technologii BIM w realizacji inwestycji 6. BIM w projektowaniu branżowym – projektowanie instalacji o Uwarunkowania współpracy z projektantem instalacji 7. BIM w projektowaniu branżowym – projektowanie konstrukcji o Uwarunkowania współpracy z konstruktorem 8. Analizy i symulacje na przykładzie projektowania energooszczędnego. o Analizy w modelowaniu BIM zaj.komputerowe – 10 x 2h Praktyczne wykorzystanie wiedzy nabytej w czasie wykładów w trakcie pracy nad wielobranżowym modelem budynku. Studenci pracują w zespołach symulując współpracę i koordynację międzybranżową przy wykorzystaniu technologii BIM. 1. Modelowanie BIM – 4 zajęcia o Podstawy modelowania BIM o Wybrane narzędzia modelowania 2. Narzędzia koordynacji i współpracy międzybranżowej – 1 zajęcia o Wybrane narzędzia koordynacji i współpracy międzybranżowej w technologii BIM 3. Korekty i praca nad wielobranżowym modelem budynku – 3 zajęcia o Opracowanie wielobranżowego modelu BIM na podstawie wybranego projektu studenckiego o Praca w zespołach z podziałem na funkcje i symulowanie projektowania w wybranych branżach. 4. Analiza i kontrola poprawności modelowania – 1 zajęcia o Narzędzia analizy i kontroli jakości modeli BIM o Ocena poprawności pracy semestralnej przy pomocy narzędzi BIM Metody nauczania, formy prowadzenia zajęć: W trakcie zajęć stosowane są następujące metody nauczania i formy prowadzenia zajęć: • Wykłady informacyjne i problemowe prezentujące podstawy technologii i procesów BIM w projektowaniu. • Seminaria poruszające zagadnienia doboru odpowiednich metod i ich przydatności w warsztacie architekta. • Zajęcia komputerowe i laboratoria prezentująca narzędzia i metody modelowania, współpracy i koordynacji międzybranżowej BIM. • Praca projektowa nad rozwiązaniem zadań problemowych związanych z wybranym obszarem modelowania branżowego – realizacja indywidualnego zakresu pracy nad modelem BIM. • Warszaty – uzgodnienia, planowanie i koordynacja wewnątrz zespołu realizującego pracę semestralną, poznanie narzędzi komunikacji we współpracy zespołowej.
Metody oceny:
Egzamin pisemny test wielokrotnego wyboru i pytania otwarte.
Egzamin:
nie
Literatura:
Literatura podstawowa: 1. Andrzej Tomana, BIM – Innowacyjna technologia w budownictwie. Podstawy, standardy, narzędzia. Builder, 2016 2. Dariusz Kasznia, Jacek Magiera, Paweł Wierzowiecki, BIM w praktyce, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018 3. Materiały pomocnicze i szkoleniowe do wybranych narzędzi wspomagających projektowanie i koordynacje międzybranżową w technologii BIM. Literatura uzupełniająca: 1. "BIM Handbook: A Guide to Building Information Modeling for Owners, Managers, Designers, Engineers and Contractors, 2nd Edition - Chuck Eastman, Paul Teicholz, Rafael Sacks, et al". Wiley. 2012
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się