Nazwa przedmiotu:
Budowa i utrzymanie systemów mechanicznych
Koordynator przedmiotu:
dr inż. / Jerzy Pietrzyk / adiunkt; dr inż. / Henryk Rode / adiunkt
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe z możliwością wyboru
Kod przedmiotu:
MN1A_44_01-02
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady: liczba godzin według planu studiów - 10 h, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 20 h, przygotowanie do zaliczenia - 20 h, razem - 50 h
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 10 h, Razem - 10 h = 0,4 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
-
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład150h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15
Cel przedmiotu:
"Celem przedmiotu jest umożliwienie studentom zdobycia podstawowej wiedzy z teorii budowy i utrzymania systemów mechanicznych, a w szczególności wybranych pojazdów mechanicznych oraz maszyn i urządzeń rolniczych wraz z przykładami możliwości ich inżynierskich zastosowań. Cel zostanie osiągnięty poprzez przekazanie studentom wiedzy z zakresu: podstaw budowy systemów mechanicznych (definicje i podział), problematyki projektowania systemów mechanicznych, automatyzacji i elektronizacji systemów mechanicznych (mechatronizacja), doboru parametrów konstrukcyjnych i użytkowych, aspekty ergonomiczne i ekologiczne użytkowania systemów mechanicznych. "
Treści kształcenia:
"W1 – Podstawy budowy systemów mechanicznych, definicje: system, system działaniowy i system mechaniczny, elementy systemu (rzeczy, procesy i zdarzenia), otoczenie systemu, człowiek jako element systemu, sterowanie funkcjonowaniem systemu mechanicznego, mechatronika, system mechatroniczny. Rodzaje systemów mechanicznych: klasyfikacja, systemy do procesów przerywanych (maszynowe) i do procesów ciągłych (aparaturowe); W2 – Problematyka projektowania systemów mechanicznych: cele działań w systemach mechanicznych, jakość i niezawodność systemu, eksploatacja i użytkowanie systemu mechanicznego. W3 – Budowa systemów mechanicznych na przykładzie wybranych maszyn rolniczych do przygotowania i doprawiania gleby; W4 – Automatyzacja i elektronizacja systemów mechanicznych (mechatronizacja) na przykładzie wybranych maszyn rolniczych do ochrony i zbioru roślin; W5 – Dobór parametrów konstrukcyjnych i użytkowych systemów mechanicznych i mechatronicznych na podstawie badań kontrolnych, atestacyjnych i laboratoryjnych. Aspekty ergonomiczne i ekologiczne użytkowania systemów mechanicznych."
Metody oceny:
"Warunkiem zaliczenia części wykładowej przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z pisemnego egzaminu obejmującego sprawdzenie wiedzy z zakresu zagadnień omawianych podczas wykładów, w tym również wiedzy nabytej samodzielnie przez studenta ze wskazanej przez prowadzącego literatury i innych źródeł. Egzamin z części wykładowej odbywa się w czasie trwania sesji egzaminacyjnej w terminach wyznaczonych przez Dziekanat. Możliwe jest przeprowadzenie tzw. egzaminu zerowego w terminie ustalonym z prowadzącym. Podczas egzaminu studenci powinni opracować sześć tematów. Za każdy temat student może uzyskać do pięciu punktów, a pozytywna ocena jest uwarunkowana uzyskaniem co najmniej szesnastu punktów. Tematy mogą zawierać także zadania wymagające narysowania uproszczonego schematu lub przeprowadzenia nieskomplikowanych obliczeń.Szczegółowe zasady organizacji egzaminu, zasady korzystania z materiałów pomocniczych oraz zasady oceny podawane są na początku zajęć dydaktycznych. W sprawach nieuregulowanych w regulaminie przedmiotu, zastosowanie znajdują odpowiednie przepisy Regulaminu Studiów w Politechnice Warszawskiej."
Egzamin:
tak
Literatura:
"1. Bernacki H.: Teoria i konstrukcja maszyn rolniczych, T. 1, cz. I i II, PWRiL W-wa 1981 2. Bernacki H., Haman J., Kanafojski Cz.: Teoria i konstrukcja maszyn rolniczych, T. I i II, PWRiL, W-wa 1987 3. Dietrych J.: „System i konstrukcja”, WNT, W-wa 1985 4. Dwiliński L. „Projektowanie systemów mechanicznych”, Preskrypt do wykładu – wydanie własne, Płock 2000 5. Dwiliński L. „Zarządzanie jakością i niezawodnością wyrobów”, Oficyna Wyd. PW, W-wa, 2001 6. Gach S., Kuczewski J., Waszkiewicz Cz.:Maszyny rolnicze. Elementy teorii i obliczeń, SGGW, W-wa 1991 7. Dwiliński L.: Wstęp do teorii eksploatacji obiektu technicznego, Oficyna Wydawnicza PW, Warszawa 1991. 8. Górecki A., Grzegórzki Z.: Montaż, naprawa i eksploatacja maszyn i urządzeń przemysłowych, WSiP, Warszawa 1992. 9. Kurowski W.: Podstawy diagnostyki systemów technicznych, metodologia i metodyka, Wyd. Instytutu Technologii Eksploatacji, Warszawa-Płock 2008. 10. Legutko S.: Podstawy eksploatacji maszyn i urządzeń, WSiP, Warszawa 2004. "
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W03_01
Potrafi identyfikować, rozróżniać i charakteryzować systemy mechaniczne. Zna i rozumie sposób funkcjonowania, budowę, i podstawowe aspekty użytkowania i utrzymania systemów mechanicznych. Rozróżnia i charakteryzuje relacje i powiązania elementów systemów mechanicznych, mechatronicznych i automatycznych.
Weryfikacja: Pisemny egzamin opisowy (W1 - W5)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M1A_W03_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka W08_01
Potrafi zidentyfikować i wytłumaczyć znaczenie oraz konieczność uwzględniania wpływu czynników ekonomicznych, organizacyjnych, ekologicznych i ergonomicznych przy systemów mechanicznych do realizacji procesów przerywanych i ciągłych oraz ich elementów strukturalnych. Zna i potrafi wyjaśnić znaczenie człowieka jako podstawowego elementu każdego systemu mechanicznego.
Weryfikacja: Pisemny egzamin opisowy (W1 - W5)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M1A_W08_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U01_02
Potrafi samodzielnie na potrzeby wykonania określonych zadań inżynierskich, wyszukiwać, analizować i weryfikować informacje zawarte w literaturze lub innych źródłach w celu uzupełnienia wiedzy bądź rozwiązania konkretnego problemu konstrukcyjnego. Potrafi oceniać, formułować opinie i wyciągać wnioski na podstawie zebranych informacji.
Weryfikacja: Pisemny egzamin opisowy (W1 - W5)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M1A_U01_02
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka U05_01
Potrafi samodzielnie na potrzeby wykonania określonych zadań inżynierskich, wyszukiwać, analizować i weryfikować informacje zawarte w literaturze lub innych źródłach w celu uzupełnienia wiedzy bądź rozwiązania konkretnego problemu konstrukcyjnego. Potrafi oceniać, formułować opinie i wyciagać wnioski na podstawie zebranych informacji.
Weryfikacja: Pisemny egzamin opisowy (W1÷W5)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M1A_U05_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka U10_01
Potrafi dostrzegać, rozróżniać i charakteryzować relacje i powiązania w systemach mechanicznych podatne na zastosowania układów automatycznego sterowania i kontroli. Potrafi identyfikować związki i uwarunkowania działalności inżynierskiej z aspektami organizacyjnymi, ekonomicznymi i prawnymi.
Weryfikacja: Pisemny egzamin opisowy (W1 - W5)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M1A_U10_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka U14_01
Potrafi samodzielnie i poprawnie sformułować odpowiednie założenia projektowe i kryteria oceny konstrukcji w praktyce projektowania maszyn i urządzeń mechanicznych. Zna metody umożliwiające konstruowanie lub dobór odpowiednich elementów i zespołów roboczych oraz ich parametrów konstrukcyjnych, funkcjonalnych i użytkowych.
Weryfikacja: Pisemny egzamin opisowy (W1 - W5).
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M1A_U14_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka U15_01
Potrafi ocenić przydatność, wybrać i wykorzystać odpowiednie metody i narzędzia do rozwiązywania problemów polegających na doborze parametrów funkcjonalnych procesów roboczych realizowanych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń mechanicznych podczas eksploatacji.
Weryfikacja: Zaliczenie ćwiczenia laboratoryjnego, sprawozdanie (L2 - L9).
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M1A_U15_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K02_01
Ma świadomość i potrafi ocenić wpływ oddziaływania systemów mechanicznych na środowisko naturalne w aspektach zagrożeń, ekologii i bezpieczeństwa użytkowania. Wykazuje dbałość o aspekty ekonomiczne wykorzystania systemów mechanicznych w praktyce.
Weryfikacja: Pisemny egzamin opisowy (W1 - W5)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M1A_K02_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: