Nazwa przedmiotu:
Projektowanie wspomagane komputerowo
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Dariusz Lodwik
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
MN1A_24/1
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady: liczba godzin według planu studiów - 20, zapoznanie ze wskazaną literaturą -6, przygotowanie do zaliczenia - 24, razem - 50
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
0,8
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład300h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest uzyskanie przez studentów podstawowej wiedzy z zakresu projektowania wspomaganego komputerowo typowych zespołów maszyn. Zakres tematyczny zajęć umożliwia zdobycie umiejętności w zakresie wykorzystania zintgrowanego systemu Autodesk Inventor do modelowania trójwymiarowego (3D) i prowadzenia obliczeń podstawowych elementów stosowanych w budowie maszyn. Zapoznanie studentów z systemem prowadzacym konstruktora do celu, a więc wspomagającym decyzje podejmowane w procesie projektowania.
Treści kształcenia:
"W1 - Cel i zadania przedmiotu Projektowanie Wspomagane Komputerowo. W2 - Ogólne i szczególne zasady konstrukcji w aspekcie projektowania z wykorzystaniem modelowania 3D. W3 - System projektowania wspomaganego komputerowo – wprowadzenie. W4 - Podstawy pracy z systemem Autodesk Inventor – ustalenie definicji projektu, taktyka projektowania i modelowania w kontekście części i zespołu. W5 - Unifikacja w konstrukcji – wykorzystanie elementów znormalizowanych biblioteki Content Center. W6 - Modelowanie i obliczenia wałów maszynowych z wykorzystaniem generatora – analiza wytrzymałościowa, podparcia i obciążenia, analiza wyników. W7 - Modelowanie węzłów łożyskowych – dobór i obliczenia łożysk z wykorzystaniem kreatora. W8 - Generator ram – modelowanie i obliczenia konstrukcji zbudowanych z kształtowników. W9 - Kreator modelowania i obliczeń połączeń wpustowych i wielowypustowych. "
Metody oceny:
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest: – uzyskanie pozytywnej oceny z zakresu materiału teoretycznego zrealizowanego na wykładach, (z kolokwium przeprowadzanego w trakcie semestru). Przewidziany jest termin poprawkowy w godzinach konsultacji. Szczegółowe zasady organizacji dla kolokwium zaliczeniowego i poprawkowego, oraz zasady oceny podawane są na początku zajęć dydaktycznych. W sprawach nieuregulowanych w regulaminie przedmiotu, zastosowanie znajdują odpowiednie przepisy Regulaminu Studiów w Politechnice Warszawskiej.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Wspomagane komputerowo projektowanie typowych zespołów i elementów maszyn, praca zbiorowa pod redakcją Zb. Osińskiego, PWN Warszawa 1994. 2. Autodesk Inventor 2011 - Metodyka projektowania, Andrzej Jaskulski, PWN Warszawa 2011. 3. Autodesk Inventor- zbiór ćwiczeń - Fabian Stasiak, ExpertBooks 2011. 4. Metodyka konstruowania maszyn, Antoni Dziama, PWN 1985.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W03_01
Ma wiedzę o zasadach konstrukcji w aspekcie projektowania z wykorzystaniem modelowania 3D. Zna podstawy pracy z system projektowania wspomaganego komputerowo - Autodesk Inventor. Potrafi ustalić definicję projektu. Zna taktykę projektowania i modelowania w kontekście części i zespołu.
Weryfikacja: Kolokwium (W1-W9)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M1A_W03_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka W04_01
Ma uoorządkowaną i szczegółowa wiedzę w zakresie modelowania i obliczeń prowadzonych z wykorzystaniem narzędzi akceleratorów projektowych w systemie projektowania wspomaganego komputerowo.
Weryfikacja: Kolokwium (W1-W9)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M1A_W04_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka W07_01
Ma wiedzę dotyczącą metod i sposobów prowadzenia obliczeń oraz zasad konstrukcji z wykorzystaniem kreatorów i generatorów konstrukcji mechanicznych, systemu projektowania wspomaganego komputerowo. Ma wiedzę o sposobach doboru materiałów konstrukcyjnych oraz graficznego zapisu obliczanej konstrukcji.
Weryfikacja: Kolokwium (W1-W9)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M1A_W07_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U01_02
Potrafi na potrzeby obliczeń i zapisu konstrukcji części maszyn dobierać elementy znormalizowane. Potrafi wyszukiwać, analizować i weryfikować informacje zawarte np.bazach danych oferowanych elementów znormalizowanych biblioteki Content Center
Weryfikacja: Kolokwium (W1-W9)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M1A_U01_02
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka U15_01
Potrafi wykorzystać poznane odpowiednie metody, algorytmy i zasady do rozwiazywania typowych zadań inżynierskich z zakresu modelowania i obliczeń części maszyn, w tym połączeń stosowanych w budowie maszyn oraz zespołów mechanicznych.
Weryfikacja: Kolokwium (W1-W9)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M1A_U15_01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
Charakterystyka U16_01
Potrafi analizować otrzymane wartości wymiarów geometrycznych i naprężeń występujących w obliczanych przekrojach. Potrafi porównać wartości tych naprężeń z wartościami dopuszczalnymi. Potrafi używajac własciwie wybranych metod i narzędzi stosowanych w systemie projektowania wspomaganego komputerowo przeprowadzić modelowanie i obliczenia części i zespołów mechanicznych.
Weryfikacja: Kolokwium (W1-W9)
Powiązane charakterystyki kierunkowe: M1A_U16_01
Powiązane charakterystyki obszarowe: