Nazwa przedmiotu:
Bankowa obsługa przedsiębiorstw
Koordynator przedmiotu:
dr Monika Burżacka
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Ekonomia
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
FiRPS1
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Udział w wykładach 15h Udział w ćwiczeniach 15h Praca własna: - przegląd literatury-10h - przygotowanie do ćwiczeń- 5h - przygotowanie do zaliczenia -5h, Sumaryczne obciążenie pracą studenta 50h
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,92
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1,4
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Rachunkowość
Limit liczby studentów:
Wykł. min. 15
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest wskazanie na wzajemne relacje między bankiem, a podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą. Przedsiębiorstwa i banki muszą wzajemnie przystosowywać się do warunków i mechanizmów działania gospodarki rynkowej. Przystosowywanie to uzależnione jest od bankowej obsługi, jej zakresu, sprawności i zróżnicowania. Współpraca pomiędzy bankiem, a przedsiębiorstwem ulega ciągłemu dostosowywaniu się do zmieniających się warunków. Warunki te dotyczą oferty usług bankowych w zakresie działalności rozliczeniowe, depozytowej i kredytowe w obrocie krajowym i zagranicznym.
Treści kształcenia:
Wykłady (tematy) 1. Znaczenie banku dla przedsiębiorstwa i kryteria wyboru banku przez przedsiębiorstwo 2. Rachunek bieżący w działalności przedsiębiorstwa 3. Metody finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstw przez banki - kredyty i pożyczki 4. Metody finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstw przez banki - leasing i faktoring 5. Działalność depozytowa z punktu widzenia przedsiębiorstwa 6. Uwarunkowania rozliczeń finansowych przedsiębiorstw 7. Rola systemu office banking w obsłudze finansowej przedsiębiorstwa Ćwiczenia (tematy) 1. Możliwości inwestycyjne przedsiębiorstw w kontekście jego współpracy z bankiem - ocena opłacalności produktów inwestycyjnych 2. Procedury oceny zdolności i wiarygodności kredytowej 3. Ocena opłacalności produktów kredytowych : leasing a kredyt bankowy 4. Uwarunkowania skuteczności produktów faktoringowych 5. Ocena porównawcza zakresu i atrakcyjności ofert bankowych dla przedsiębiorstw na polskim rynku 6. Uwarunkowania rozliczeń finansowych przedsiębiorstw
Metody oceny:
Sposób zaliczenia ćwiczeń Warunkiem zaliczenia ćwiczeń jest uzyskanie pozytywnej oceny z pracy audytoryjnej w postaci zadań do rozwiązania. Sposób zaliczenia egzaminu Warunkiem zaliczenia jest uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu przeprowadzonego w formie pisemnej - test jednokrotnego wyboru. Na ocenę końcową składa się 50% oceny z zaliczenia ćwiczeń i 50% oceny z egzaminu plus maksymalnie 5 punktów z aktywności.
Egzamin:
tak
Literatura:
Literatura podstawowa: 1. Dobosiewicz Z., Bankowość; PWE, Warszawa 2011 2. Jaworski W.L., Zawadzka Z. [red.], Bankowość. Podręcznik akademicki pod red. Poltext, Warszawa 2008. 3. Szewczyk R. [red.], Bankowa obsługa firmy: rachunki, rozliczenia pieniężne, kredyty inwestycyjne, Wyd. Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2002. 4. Dahmen A., P. Jacobi, Bankowa obsługa przedsiębiorstw, wyd. 2, Wydawnictwo CeDeWu, Warszawa 2009 Literatura uzupełniająca: Galbarczyk T. Świderska J., Bank komercyjny w Polsce. Podręcznik akademicki, Difin, Warszawa 2011 Heffernan S.: Nowoczesna bankowość, PWN, Warszawa 2007. Korenik D.: Innowacyjne usługi banku, PWN, Warszawa 2006
Witryna www przedmiotu:
https://www.pw.plock.pl/Kolegium-NEiS
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil praktyczny - wiedza

Efekt K_W15
Ma podstawową wiedzę o sposobach finansowania działalności gospodarczej za pomocą kredytu bankowego, leasingu, faktoringu.
Weryfikacja: Egzamin w formie testu Zaliczenie – kolokwia z zadaniami
Powiązane efekty kierunkowe: K_W15
Powiązane efekty obszarowe: S1P_W06, S1P_W07, S1P_W11
Efekt K_W16
Ma podstawową wiedzę z zakresu działalności finansów finansowych, na których może lokować swoje nadwyżki finansowe oraz pozyskiwać kapitał
Weryfikacja: Egzamin w formie testu Zaliczenie – kolokwia z zadaniami
Powiązane efekty kierunkowe: K_W16
Powiązane efekty obszarowe: S1P_W06, S1P_W11

Profil praktyczny - umiejętności

Efekt K_U04
Potrafi wykorzystywać wybrane metody i narzędzia do prognozowania zjawisk i procesów gospodarczych oraz określenia ich praktycznych skutków ekonomicznych, finansowych i społecznych.
Weryfikacja: Egzamin w formie testu Zaliczenie – kolokwia z zadaniami
Powiązane efekty kierunkowe: K_U04
Powiązane efekty obszarowe: S1P_U04
Efekt K_U07
Analizuje efektywność decyzji w zakresie lokowania nadwyżek kapitału i pozyskiwania kapitałów z udziałem instytucji bankowych.
Weryfikacja: Egzamin w formie testu Zaliczenie – kolokwia z zadaniami
Powiązane efekty kierunkowe: K_U07
Powiązane efekty obszarowe: S1P_U03, S1P_U07
Efekt K_U02
Student posiada umiejętność składania wniosków na różne kredyty bankowe, negocjowania warunków kredytu.
Weryfikacja: Egzamin w formie testu Zaliczenie – kolokwia z zadaniami
Powiązane efekty kierunkowe: K_U02
Powiązane efekty obszarowe: S1P_U02, S1P_U08

Profil praktyczny - kompetencje społeczne

Efekt K_KO8
Student posiada umiejętność wyrażania własnych poglądów, formułowania i uzasadniania opinii dotyczących efektywnego doboru produktów bankowych w zależności od specyfiki przedsiębiorstwa.
Weryfikacja: Egzamin w formie testu Zaliczenie – kolokwia z zadaniami Aktywność na zajęciach
Powiązane efekty kierunkowe: K_KO8
Powiązane efekty obszarowe: S1P_K04, S1P_K07