Nazwa przedmiotu:
Metody i techniki jądrowe
Koordynator przedmiotu:
prof. dr hab. Jan Pluta
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Fizyka Techniczna
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
MiTJ
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
-
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład45h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wiadomości z zakresu fizyki jądrowej na poziomie wykładu Wstęp do fizyki jądrowej.
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
Zajęcia przeznaczone są dla studentów, którzy interesują się zagadnieniami aplikacji metod i technologii jądrowych w różnych dziedzinach gospodarki. Celem zajęć jest dostarczenie im informacji o własnościach procesów emisji, propagacji i detekcji promieniowania jonizującego z myślą o praktycznym zastosowaniu tego promieniowania w zagadnieniach przemysłowych, energetycznych medycznych oraz ochronie środowiska. Realizacji tego celu służą w pierwszej części informacje przekazane w formie wykładu, a w drugiej - wizyty w ośrodkach zajmujących się aplikacjami metod i technologii jądrowych. W czasie wizyt studenci zapoznają się z podstawowymi urządzeniami do pracy z promieniowaniem jonizującym, poznają konkretne zastosowania tego promieniowania i dowiadują się o zasadach bezpieczeństwa pracy z materiałami promieniotwórczymi. W rezultacie stają się świadomi możliwości jakie stwarza wykorzystanie metod i technologii jądrowych w praktycznych zastosowaniach, umieją pracować ze źródłami i wiązkami promieniowania jonizującego, posiadają wiedzę umożliwiającą im bezpieczną pracę z materiałami promieniotwórczymi, poznają ośrodki, które mogą w przyszłości stać się ich miejscem pracy.
Treści kształcenia:
2. Źródła promieniowania jądrowego: typy i własności źródeł i wiązek promieniowania, z punktu widzenia ich zastosowań w badaniach naukowych, technice i medycynie. Techniki akceleracji, budowa akceleratorów liniowych i cyklicznych, źródła neutronów,
Metody oceny:
Egzamin pisemny - 3 tematy do opracowania: dwa tematy z wykładów na wydziale, jeden z wizyty w zewnętrznym ośrodku fizyki i techniki jądrowej; w czasie semestru wykonanie ćwiczenia z fizyki reaktorowej (jeśli są w programie) i udział we wszystkich wizytach w ośrodkach fizyki i techniki jądrowej (dopuszczalna jedna nieobecność); opcjonalna forma zaliczenia zamiast egzaminu – opracowanie zagadnienia tematycznego uzgodnionego z prowadzącym.
Egzamin:
tak
Literatura:
2. Praca zbiorowa pod redakcja A.Z. Hrynkiewicza, Człowiek a promieniowanie jonizujące, PWN, Warszawa (2001) 2. B.Dziunikowski, O fizyce i energii jądrowe j, AGH, Kraków (2001)
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:

Efekty uczenia się