- Nazwa przedmiotu:
- Prawo migracyjne
- Koordynator przedmiotu:
- dr Katarzyna Chrostowska-Malak
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Administracja
- Grupa przedmiotów:
- Obieralne
- Kod przedmiotu:
- A22_PM
- Semestr nominalny:
- 3 / rok ak. 2019/2020
- Liczba punktów ECTS:
- 3
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- udział w ćwiczeniach 15h
Konsultacje z prowadzącym 5h
praca własna studenta ogółem 50g:
-przygotowanie do zajęć ( w tym referatu) 30h
-czytanie literatury 25h
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 1 ECTS
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- 0
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład0h
- Ćwiczenia15h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- brak
- Limit liczby studentów:
- grupa obieralna
- Cel przedmiotu:
- Zjawisko „migracji” leży w obszarze istotnych zainteresowań nauk społecznych. W obecnych warunkach intensywnej współpracy międzypaństwowej (ONZ,RE,UE), otwartych granic (szczególnie na obszarze UE), obowiązujących standardów ochrony praw człowieka, coraz bardziej nabiera na znaczeniu kontekst prawny omawianego zjawiska. Przedmiot „prawo migracyjne” obejmuje przede wszystkim regulacje prawne dotyczące zasad i warunków wjazdu i wyjazdu na/z terytorium państwa, pobytu na tym terytorium, których podmiotami są co do zasady obywatele i cudzoziemcy. W okresie wdrażania prawa międzynarodowego, wspólnotowego do polskiego porządku prawnego, prawo dotyczące migracji zagranicznych zostało szeroko rozbudowane, przez co niekiedy może wydawać się też i zbyt zagmatwane. Podstawowym więc celem zajęć będzie przedstawienie i omówienie prawa migracyjnego, które ma źródła w prawie konstytucyjnym, międzynarodowym, wspólnotowym i w prawie administracyjnym, z zachowaniem porządku wynikającego z systematyki źródeł prawa. Niezbędne będzie również przedstawienie tła omawianych zagadnień i instytucji, w postaci faktów społecznych, historycznych, politycznych, gospodarczych, jak i odpowiednie wyeksponowanie szczególnego, wielowątkowego charakteru omawianej problematyki.
- Treści kształcenia:
- 1. Polska jako kraj emigracji i imigracji. Kształtowanie się prawa emigracji i imigracji w Polsce po roku 1989 – oddziaływanie prawa międzynarodowego i prawa WE/UE na prawo krajowe. Statystyka migracyjna.
Ludność państwa. Status prawny obywateli i cudzoziemców (legalność pobytu). Instytucja obywatelstwa. Zasady i warunki nabycia obywatelstwa polskiego. Szczególne kategorie ludności: naród, mniejszości narodowe i etniczne. Asymilacja i integracja jednostek w społeczeństwie. Problem dyskryminacji. 3
2. Sytuacja prawna cudzoziemca w świetle rozwoju wolności i praw człowieka. Wolność poruszania się i wyboru miejsca zamieszkania, wolność opuszczania państwa włączając swoje własne, prawo powrotu do własnego kraju. Zasady ograniczeń prawa przemieszczania się. Opieka dyplomatyczna. 3
4. Prawo cudzoziemca do pobytu na terytorium państwa na gruncie ochrony praw podstawowych. Zasada non – refoulement. Azyl a status uchodźcy (KG i PN) oraz inne instytucje międzynarodowej ochrony. Łączenie rodzin. Ekstradycja i ENA.
3
5.Charakterystyka polskiego prawa o cudzoziemcach – relacje pomiędzy ustawą z 13 czerwca 2013 r. o cudzoziemcach, a ustawami (lex specialis): z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; z dnia 14 lipca 2006 r. o wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich UE i członków ich rodzin, z dnia 9 listopada 2000 r. o repatriacji oraz ustawa z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka
3
6.„Wolność opuszczania własnego kraju” według polskiego prawa. Zasady, dokumenty podróży, prawo o dokumentach paszportowych, wizy i obowiązek wizowy. Współczesne emigracje Polaków – charakter, kierunki, problemy
3
- Metody oceny:
- 3.0 Przedstawił referat. Opanował podstawową wiedzę z zakresu prawa migracyjnego – zna podstawowe pojęcia i instytucje.
3.5 Przedstawił referat. Opanował podstawową wiedzę z zakresu prawa migracyjnego oraz potrafi wykorzystać jej zasady w praktyce.
4.0 Przedstawił refereat. Posiada wiedzę z zakresu prawa migracyjnego, potrafi na podstawie przepisów prawa określić sytuację prawną jednostki przemieszczającej się pomiędzy państwami.
4.5 J.w. ponadto wykazuje przy tym większe na tle grupy zaangażowanie.
5.0 J.w. ponadto potrafi określić możliwości zastosowania rozwiązań prawnych dla poszczególnych grup i kategorii osób przemieszczających się pomiędzy państwami.
- Egzamin:
- nie
- Literatura:
- Lieratura podstawowa:
-wskazane przez prowadzącego źródła prawa i orzecznictwo, w szczególności:
ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach i inne ustawy (lex specialis)
- S.Łodziński, M.Szonert, „Niepolityczna polityka”? Kształtowanie się polityki migracyjnej w Polsce w latach 1989-2016 (kwiecień), CMR Working Papers 90/148, Ośrodek Badań nad migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2016.
- R.Stefefańska, M. Sulecka, Rozwój polityki migracyjnej Polski: otwarcie granic – regulowanie migracji – kontrolowane otwarcie – rewizja polityki, BM nr 57/czerwiec 2018, Ośrodek Badań nad migracjami UW.
- Polityka migracyjna Polski, projekt z dnia 10 czerwca 2019 r. Zespół ds. Migracji MSWiA
Literatura uzupełniająca:
1. Chrostowska-Malak K., Prawo cudzoziemca do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 2010.
2. Pudzianowska D., Obywatelstwo w procesie zmian, Wolters Kluwer Polska SA, Warszawa 2013
- Witryna www przedmiotu:
- do uzupełnienia
- Uwagi:
- do uzupełnienia
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Charakterystyka W_01
- Student zna terminologię z zakresu prawa migracyjnego oraz podstawowe dokumenty międzynarodowe i krajowe regulujące sytuację prawną cudzoziemców
Weryfikacja: Referat
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
K_W03, K_W02
Powiązane charakterystyki obszarowe:
II.H.P7S_WG.1.o, II.H.P7S_WG.2, I.P7S_WG, I.P7S_WK, II.T.P7S_WG, II.S.P7S_WG.1, II.S.P7S_WG.2, II.X.P7S_WG.1.o
- Charakterystyka W_02
- Student posiada podstawową wiedzę o prawach i obowiązkach cudzoziemców na gruncie prawa międzynarodowego, unijnego i krajowego. Zna podstawowe pojęcia i instytucje prawa migracyjnego, tj. obywatelstwo, legalność pobytu, cudzoziemcy, wydalenie, uchodźca, azyl, łączenie rodzin, itp.
Weryfikacja: Referat
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
K_W04, K_W05
Powiązane charakterystyki obszarowe:
I.P7S_WG, II.X.P7S_WG.1.o, II.S.P7S_WG.1, II.H.P7S_WG.2, I.P7S_WK, II.S.P7S_WG.3
- Charakterystyka W_03
- Zna charakter i rodzaje więzi prawnych tworzonych przez prawo migracyjne. Między innymi potrafi określić formy udzielania ochrony cudzoziemcom obowiązujące w polskim porządku prawnym
Weryfikacja: Referat, praca na ćwiczeniach
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
K_W03
Powiązane charakterystyki obszarowe:
I.P7S_WK, II.X.P7S_WG.1.o, II.S.P7S_WG.1, II.S.P7S_WG.2, II.H.P7S_WG.1.o, II.H.P7S_WG.2
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Charakterystyka U_01
- Student potrafi posługiwać się źródłami prawa międzynarodowego, unijnego i krajowego dotyczącego traktowania ludności w państwie (statusu prawnego jednostki) oraz regulowania jej przemieszczania się pomiędzy państwami (warunków wjazdu i pobytu).
Student potrafi ocenić skuteczność regulacji prawno międzynarodowych i krajowych z zakresu prawa migracyjnego Rozumie konieczność dalszego doskonalenia się zawodowego i rozwoju osobistego
Weryfikacja: Referat, dyskusje na zajęciach
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
K_U04, K_U08, K_U01, K_U02
Powiązane charakterystyki obszarowe:
II.S.P7S_UW.1, II.S.P7S_UW.2.o, II.S.P7S_UW.3.o, II.H.P7S_UW.1, II.H.P7S_UW.2.o, I.P7S_UK, I.P7S_UU, I.P7S_UW, II.X.P7S_UW.2
Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne
- Charakterystyka K_01
- Student zdobywa umiejętność dobierania właściwych instrumentów i środków prawnych do zastosowania w konkretnych sytuacjach.
Student ma świadomość konieczności doskonalenia swojej wiedzy w związku ze zmiennością uwarunkowań i rozwiązań prawnych w zakresie prawa migracyjnego.
Weryfikacja: Referat i dyskusja na zajęciach
Powiązane charakterystyki kierunkowe:
K_K01
Powiązane charakterystyki obszarowe:
I.P7S_KK