Nazwa przedmiotu:
Podstawy nauki o materiałach 4/ Basics of Materials Science 4
Koordynator przedmiotu:
prof. dr hab inż. Małgorzata Lewandowska
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Materiałowa
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
PNOM4
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
5
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Łączna liczba godzin pracy studenta – 120, obejmuje: 1) godziny kontaktowe – 60 godzin, w tym: wykłady – 30 godzin, udział w ćwiczeniach laboratoryjnych– 30 godzin, 2) zapoznanie się z wskazaną literaturą, sporządzanie sprawozdań z laboratoriów – 30 godzin, 3) przygotowanie się do egzaminu i udział w nim – 30 godzin.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
2 punkty ECTS – 30 godzin wykładów, 30 godzin ćwiczeń laboratoryjnych.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
2 punkty ECTS – 30 godzin ćwiczeń laboratoryjnych + 30 godzin sporządzanie sprawozdań i przygotowanie się do laboratoriów.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium30h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Zalecane przedmioty poprzedzające: Podstawy nauki o materiałach 1
Limit liczby studentów:
wykład- bez limitu, laboratoria 8-12 osób
Cel przedmiotu:
Zapoznanie studentów z głównymi zagadnieniami dotyczącymi związków pomiędzy strukturą stopów metali a ich właściwościami oraz sposobami kształtowania struktury. Utrwalenie wiedzy teoretycznej z zakresu mechanizmów umocnienia materiałów na drodze samodzielnych badań i obserwacji, Poszerzenie wiedzy zdobytej na wykładach z Podstaw nauki o materiałach, umożliwienie bezpośredniego kontaktu ze sprzętem wykorzystywanym w badaniach materiałowych. Pogłębienie umiejętności samodzielnego i zespołowego działania.
Treści kształcenia:
Treści wykładowe: Zdrowienie i rekrystalizacja. Struktura materiału po odkształceniu plastycznym. Przemiany wywołane nagrzewaniem po odkształceniu plastycznym, Struktury nierównowagowe. Przemiana martenzytyczna. Pełzanie materiałów i odkształcenie nadplastyczne. Struktury umocnione cząstkami dyspersyjnymi i umocnione wydzieleniowo. Zarodkowanie w stanie stałym. Koagulacja cząstek. Rozpad spinodalny. Stan amorficzny w stopach metali. Szkła metaliczne i stopy o wysokiej entropii. Mechaniczna synteza materiałów. Materiały gradientowe. Treści wykładowe ilustrowane przykładami z otoczenia gospodarczego. Wykaz ćwiczeń laboratoryjnych: 1) Złożone mechanizmy umocnienia; 2) Odkształcenie plastyczne i rekrystalizacja; 3) Przesycanie i starzenie stopów aluminium do przeróbki plastycznej; 4) Przewidywanie właściwości mechanicznych materiałów polikrystalicznych; 5) Wpływ parametrów użytkowania na mikrostrukturę stopów. W ćwiczeniach laboratoryjnych wykorzystywane przykłady zastosowań praktycznych omawianych zagadnień.
Metody oceny:
Wykład jest zaliczany na podstawie egzaminu pisemnego w sesji. Warunkiem zaliczenia laboratorium jest uzyskanie pozytywnej oceny z każdego realizowanego ćwiczenia. Na ocenę z ćwiczenia składa się ocena za sprawdzianu i wykonanie części praktycznej ocenianej na podstawie sprawozdania.
Egzamin:
tak
Literatura:
1. „Struktura stopów”,- S. Prowans, PWN 2000. 2. „Metaloznawstwo” pod redakcją F. Stauba, Śląskie Wydawnictwo Techniczne 1994. 3. „Metaloznawstwo z podstawami nauki o materiałach”, L. A. Dobrzański, WNT 1999. 4. „Materiały inżynierskie”, Tom 2, M. F. Ashby, D. R. H. Jones, WNT 1996.
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka PNOM4_W1
Ma podstawową wiedzę na temat struktury materiału po odkształceniu plastycznym oraz rozumie, jakie przemiany może wywołać nagrzewanie materiału po odkształceniu plastycznym oraz ma podstawową wiedzę dotyczącą pełzania materiałów i odkształcenia nadplastycznego materiału po odkształceniu plastycznym
Weryfikacja: Egzamin w sesji oraz wynik ćwiczenia laboratoryjnego: kolokwium sprawdzające i raport
Powiązane charakterystyki kierunkowe: IM1_W05, IM1_W06
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WG, III.P6S_WG.o
Charakterystyka PNOM4_W2
Ma podstawową wiedzę dotyczącą przemiany martenzytycznej i rozumie jej wpływ na właściwości stali. Wie, na czym polega umacnianie materiałów cząstkami dyspersyjnymi i umacnianie wydzieleniowe, ma podstawową wiedzę dotyczącą szkieł metalicznych, mechanicznej syntezy materiałów i materiałów gradientowych
Weryfikacja: Egzamin w sesji
Powiązane charakterystyki kierunkowe: IM1_W05, IM1_W06
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_WG, III.P6S_WG.o

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka PNOM4_U1
Umie przewidzieć kierunek zmian właściwości i struktury materiału na podstawie znajomości parametrów przeprowadzonych obróbek plastycznych i cieplnych oraz składu materiału.Na podstawie posiadanej wiedzy i analizy fachowej literatury umie przeprowadzić metody badawcze dotyczące : mechanizmów umocnienia, odkształcenia plastycznego i rekrystalizacji, przesycania i starzenia stopów, właściwości mechanicznych materiałów polikrystalicznych, wpływu parametrów użytkowania na mikrostrukturę. Potrafi opracować i prawidłowo zinterpretować otrzymane wyniki, wyciągnąć wnioski z przeprowadzonych badań.
Weryfikacja: Sprawozdania z ćwiczeń laboratoryjnych
Powiązane charakterystyki kierunkowe: IM1_U09, IM1_U13, IM1_U01, IM1_U05, IM1_U08
Powiązane charakterystyki obszarowe: III.P6S_UW.4.o, I.P6S_UW, III.P6S_UW.1.o, III.P6S_UW.2.o, III.P6S_UW.3.o, I.P6S_UU
Charakterystyka PNOM4_U2
W trakcie wykonywania doświadczeń w laboratorium stosuje zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
Weryfikacja: Obserwacja i ocena umiejętności studenta w trakcie zajęć.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: IM1_U11
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P6S_UW