Nazwa przedmiotu:
Konstrukcje betonowe III
Koordynator przedmiotu:
Marcin Niedośpiał, dr inż.
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
1080-BUKBI-IZP-0602
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Razem 100 godz. = 4 ECTS: obecność na wykładach 20 godzin, obecność na ćwiczeniach projektowych 25 godzin, zapoznanie się z literaturą przedmiotu 5 godzin, wykonanie projektów i obrona na konsultacjach 30, przygotowanie do egzaminu i obecność na egzaminie 20 godzin.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Razem 47 godz. = 2 ECTS: obecność na wykładach 20 godzin, obecność na ćwiczeniach projektowych 25 godzin, konsultacje projektu i obrona 2.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Razem 55 godz. = 2 ECTS: obecność na ćwiczeniach projektowych 25 godzin, wykonanie projektów i obrona na konsultacjach 30.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład20h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt25h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wymagane jest zaliczenie podstawowego kursu Konstrukcji Betonowych I i II (sem. 5 i 6). Potrzebne są podstawowe informacje o siłach przekrojowych w płytach, tarczach i powłokach cienkościennych.
Limit liczby studentów:
bez limitu
Cel przedmiotu:
Uzyskanie wiedzy o betonowych konstrukcjach sprężonych, zbiornikach i silosach żelbetowych na poziomie średnio zaawansowanym. Ćwiczenia dotyczą projektowania stropu słupowo-płytowego lub belkowo-płytowego oraz projektowania belki sprężonej.
Treści kształcenia:
Wykłady: Konstrukcje sprężone. Idea, definicja, zarys historii. Materiały stosowane do konstrukcji sprężonych. Wykonywanie elementów strunobetonowych metodą długich torów. Kablobeton - budowa cięgien sprężających, zakotwień i kanałów kablowych, technologia sprężania i zabezpieczanie cięgien przed korozją. Naprężenia w betonie wywołane sprężeniem. Doraźne i opóźnione straty sprężenia. Stan graniczny nośności elementów zginanych i rozciąganych. Ścinanie. Sytuacja początkowa. Sytuacja trwała - zarysowanie w przekrojach normalnych, graniczne szerokości rys i inne wymagania, siła rysująca i moment rysujący, warunek braku rozciągania. Główne naprężenia rozciągające i rysy ukośne. Ugięcia elementów sprężonych. Strefa zakotwienia w kablobetonie i strefa zakotwienia w strunobetonie. Przykłady konstrukcji sprężonych w budownictwie ogólnym i przemysłowym. Sprężone konstrukcje zespolone i konstrukcje z cięgnami bez przyczepności. Zbiorniki na ciecze i materiały sypkie. Rodzaje zbiorników, obciążenia, podstawowe wymagania. Zbiorniki prostokątne na ciecze: siły wewnętrzne w ścianach. Przekrycia i dna zbiorników. Wymiarowanie i konstruowanie zbrojenia. Szczelność - beton i powłoki powierzchniowe. Dylatacje i przerwy robocze. Konstrukcje żelbetowe złożone z cienkich powłok obrotowych. Siły i naprężenia w cienkościennych powłokach obrotowych obciążonych obrotowo-symetrycznie - teoria bezmomentowa. Teoria momentowa. Naprężenia i momenty zginające wywołane kołowo symetrycznymi zmianami temperatury ściany. Zbiorniki o przekroju kołowym - przykłady i konstrukcja - siły wewnętrzne w otwartych zbiornikach walcowych, wymiarowanie i konstrukcja ścian. Siły w połączeniu kopuły z walcem, wymiarowanie i konstrukcja kopuł. Ogólna charakterystyka silosów. Właściwości materiałów sypkich i podstawowe zjawiska wpływające na parcie materiału w silosach. Ćwiczenia projektowe: Projekt żelbetowego stropu płaskiego lub belkowo-płytowego oraz projekt belki sprężonej. Obliczenia, rysunki, obrona projektu.
Metody oceny:
Wykład kończy się egzaminem pisemnym i ustnym. Ćwiczenia projektowe zalicza się na podstawie obliczeń, rysunków i obrony projektów. Do egzaminu mogą przystąpić tylko ci studenci, którzy zaliczyli ćwiczenia. Ocenę łączną wystawia wykładowca na podstawie ocen z ćwiczeń i egzaminu. W zasadzie ocena łączna jest średnią z powyższych dwóch ocen, zaokrągloną w górę lub w dól w zależności od przebiegu egzaminu.
Egzamin:
tak
Literatura:
Wykładowca rozdaje studentom kopie (w formie skomputeryzowanej) slajdów wyświetlanych na wykładach, prowadzący ćwiczenia udostępniają wzorce ćwiczeń. Te materiały są podstawowymi źródłami umożliwiającymi zaliczenie przedmiotu. Wykład i ćwiczenia są ściśle związane z następującymi normami projektowania i książkami: [1] PN-EN 1992-1-1: Eurokod 2. Projektowanie konstrukcji betonu. Część 1-1”; [2] PN–EN 1992-3. Eurokod 2. Projektowanie konstrukcji z betonu. Część 3: Silosy i zbiorniki na ciecze. 2008; [3] Ajdukiewicz A., Mames J.: Konstrukcje z betonu sprężonego. Polski Cement, Kraków 2004; [4] Halicka A., Franczak D.: Projektowanie zbiorników żelbetowych. Zbiorniki na ciecze. PWN. 2013; [5] Knauff M., Golubińska A., Knyziak P. : Tablice i wzory do projektowania konstrukcji żelbetowych z przykładami obliczeń. PWN, 2013; [6] Starosolski W.: Konstrukcje żelbetowe według Eurokodu 2 i norm związanych, PWN Wymienione powyżej książki są bardzo obszerne – przygotowanie się do egzaminu wyłącznie na podstawie lektur, bez materiałów z wykładów, może okazać się trudne.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
Studenci mogą zapisywać się na zajęcia z Konstrukcji Betonowych III dopiero gdy mają zaliczone zajęcia z Konstrukcji Betonowych I i II. Zajęcia z KB III są wyższym poziomem poznania, na którym podstawy z KB I i II są wykorzystywane i rozszerzane o kolejne elementy - często wyjaśnienie odbywa się poprzez porównanie do rozwiązań podstawowych.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W1
Zna zasady projektowania prostych konstrukcji sprężonych, zbiorników i silosów żelbetowych i sprężonych oraz ścian oporowych. Zna normy i standardy związane z projektowaniem wymienionych konstrukcji.
Weryfikacja: egzamin pisemny i ustny.
Powiązane efekty kierunkowe: K1_W05, K1_W07, K1_W22, K1_W24
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W03, T1A_W04, T1A_W05, T1A_W07, T1A_W08, T1A_W03, T1A_W07, T1A_W08, T1A_W04, T1A_W05

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U1
Potrafi zaprojektować żelbetowy strop słupowo-płytowy lub belkowo-płytowy o dużych rozpiętościach oraz nieskomplikowaną belkę sprężoną.
Weryfikacja: obrona projektu.
Powiązane efekty kierunkowe: K1_U07, K1_U09, K1_U20, K1_U01, K1_U02
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U03, T1A_U04, T1A_U05, T1A_U14, T1A_U16, T1A_U07, T1A_U08, T1A_U11, T1A_U14, T1A_U16, T1A_U07, T1A_U11, T1A_U15, T1A_U16, T1A_U11, T1A_U13, T1A_U08, T1A_U13