Nazwa przedmiotu:
Prawne regulacje inwestycji budowlanych
Koordynator przedmiotu:
dr Cezary Woźniak
Status przedmiotu:
Fakultatywny dowolnego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Budownictwo
Grupa przedmiotów:
Przedmioty do wyboru
Kod przedmiotu:
1180-BU000-ISP-9258
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2020/2021
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Razem 50 godz.= 2 ECTS: obecność na zajęciach 30 godz., praca własna studenta 20 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Razem 30 godz. = 1 ECTS: wykład 30 godz.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
bez limitu
Cel przedmiotu:
Ogólnym celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z regulacjami prawnymi dotyczącymi procesu inwestycyjno-budowlanego i realizacji inwestycji budowlanych oraz nabycie przez studentów praktycznych umiejętności w zakresie przygotowania i obsługi prawnej procesu inwestycyjnego. Zajęcia rozwijają i kształtują praktyczną umiejętność zastosowania aparatury pojęciowej oraz ugruntowują i pogłębiają problematykę niektórych zagadnień z wykładów oraz będą sprawdzianem samodzielnego przygotowania i opracowania niektórych zagadnień (tematów). Będą także okazją do dyskusji między słuchaczami a prowadzącym. Przedmiot jest zorganizowany w układzie problemowym.
Treści kształcenia:
Zagadnienia wstępne. Podstawy prawne procesu inwestycyjno-budowlanego w Polsce. Źródła prawa budowlanego. Rozwój regulacji prawnych procesu inwestycyjno-budowlanego w Polsce. Planowanie i przygotowanie inwestycji budowlanej. Zagospodarowanie przestrzenne. Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – pojęcie i skutki prawne. Decyzja o warunkach zabudowy i decyzja o inwestycji celu publicznego – skutki prawne. Organizacja procesu budowlanego. Podmioty uczestniczące w procesie inwestycyjno-budowlanym. Ustawowi i pozaustawowi uczestnicy procesu budowlanego. Wpływ prawa na zakres praw i obowiązków uczestników procesu budowlanego. Administracja budowlana. Organy administracji architektoniczno-budowlanej i organy nadzoru budowlanego. Zadania i kompetencje. Pozwolenie na budowę. Zgłoszenie budowy. Zarys postępowania administracyjnego. Prowadzenie robót budowlanych. Samowola budowlana. Legalizacja. Zakończenie robót budowlanych. Oddawanie do użytkowania obiektów budowlanych. Eksploatacja obiektów budowlanych. Umowy cywilnoprawne w procesie inwestycyjno-budowlanym. Umowa o przygotowanie projektu budowlanego. Umowa o roboty budowlane. Umowa o prace remontowe. Odpowiedzialność w zakresie umów związanych z inwestycjami budowlanymi. Odpowiedzialność względem podwykonawcy. Odpowiedzialność uczestników procesu budowlanego w stosunku do osób trzecich, nie będących stronami umowy. Odpowiedzialność w procesie budowlanym (zawodowa, dyscyplinarna i karna).
Metody oceny:
Zaliczenie zajęć na podstawie pisemnego opracowania zagadnienia wskazanego przez prowadzącego. Zaliczenie może być jednostkowe lub grupowe i polega na wykonaniu np. projektu umowy lub oceny umowy przygotowanej przez prowadzącego. W obydwu przypadkach warunkiem zaliczenia jest uzyskania co najmniej 50% możliwych do uzyskania punktów.
Egzamin:
nie
Literatura:
[1] D. Okolski, Prawo budowlane i nieruchomości. Komentarz, CH Beck 2015; [2] Z. Niewiadomski, Prawo budowlane i nieruchomości. Komentarz, CH Beck 2018; [3] H. Kisilowska (red.), Prawo budowlane z umowami w działalności inwestycyjnej. Komentarz, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis, Warszawa 2010.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W1
Zna podstawową terminologię w zakresie prawnych aspektów procesu inwestycyjno-budowlanego. Ma uporządkowaną wiedzę w zakresie przebiegu procesu realizacji inwestycji budowlanych oraz praw i obowiązków uczestników tego procesu. Ma uporządkowaną wiedzę o umowach istniejących w ramach procesu inwestycyjno-budowalnego, sposobach ich zawierania oraz ich skutkach.
Weryfikacja: Pisemne kazusy – pytania opisowe
Powiązane efekty kierunkowe: K1_W19
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W02

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K1
Potrafi współdziałać i pracować w grupie, przyjmując w niej różne role. Ma świadomość konieczności wyważenia interesów wszystkich stron umowy w procesie inwestycyjno-budowlanym.
Weryfikacja: Pisemne kazusy – pytania opisowe.
Powiązane efekty kierunkowe: K1_K03
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K01, T1A_K05, T1A_K06