Nazwa przedmiotu:
Kataliza przemysłowa
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Łukasz Gościniak
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Technologia Chemiczna
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla kierunku
Kod przedmiotu:
CN2A_08
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2019/2020
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady: liczba godzin według planu studiów - 20, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 15, przygotowanie do zaliczenia - 15; Razem - 50 = 2 ECTS
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 20 h; Razem - 20 h = 0,8 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład300h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest uzyskanie przez studenta wiedzy i umiejętności w zakresie pojęć dotyczących katalizy, zjawisk powierzchniowych decydujących o aktywności katalizatorów, ze szczególnym uwzględnieniem katalizatorów kontaktowych wykorzystywanych w procesach rafineryjnych i petrochemicznych.
Treści kształcenia:
W1 - Pojęcie katalizy i katalizatora. Znaczenie katalizy w przemyśle; W2 - Kinetyka i termodynamika reakcji katalitycznych, stała równowagi reakcji; W3 - Podział reakcji katalitycznych ze względu na mechanizm. Klasyfikacja układów katalitycznych; W4 - Rodzaje, budowa i wybrane właściwości katalizatorów; W5 - Rola dyfuzji, adsorpcji i chemisorpcji w procesach katalitycznych; W6 - Zastosowania katalizy homogennej i enzymatycznej w przemyśle. Zastosowanie katalizy heterogenicznej w przemyśle. Etapy katalizy heterogennej; W7 - Katalizatory heterogeniczne - składniki, budowa i otrzymywanie. Katalizatory zeolitowe i ich zastosowania w przemyśle; W8 - Dezaktywacja i regeneracja katalizatorów; W9 - Wybrane procesy katalityczne w technologii chemicznej.
Metody oceny:
1. Obecność na wykładach jest zalecana. 2. Efekty uczenia się przypisane do wykładu będą weryfikowane podczas pisemnego sprawdzianu. 3. Warunkiem zaliczenia wykładu jest uzyskanie pozytywnej oceny z pisemnego sprawdzianu. 4. Ocena ze sprawdzianu jest przekazywana do wiadomości studentów za pośrednictwem USOS niezwłocznie po weryfikacji osiągnięcia efektów kształcenia, ale nie później niż 2 dni przed kolejnym terminem sprawdzianu. 5. Student ma prawo przystąpić do sprawdzianu w dwóch wyznaczonych terminach. 6. Podczas sprawdzianu każdy zdający powinien mieć długopis (lub pióro) z niebieskim lub czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania odpowiedzi. Pozostałe materiały i przybory pomocnicze, szczególnie telefony komórkowe, są zabronione. 7. Jeżeli podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się zostanie stwierdzona niesamodzielność pracy studenta lub korzystanie przez niego z materiałów lub urządzeń innych niż dozwolone w regulaminie przedmiotu, student uzyskuje ocenę niedostateczną i traci prawo do zaliczenia przedmiotu w jego bieżącej realizacji. 8. Rejestrowanie dźwięku i obrazu przez studentów w trakcie zajęć jest zabronione. 9. Prowadzący zajęcia umożliwia studentowi wgląd do jego ocenionych sprawdzianów do końca danego roku akademickiego w terminach konsultacji lub w innym terminie po jego wcześniejszym ustaleniu z prowadzącym.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Barcicki J.: Podstawy katalizy heterogennej, UMCS, Lublin 1998; 2. Grzybowiska-Świerkosz B.: Elementy katalizy heterogennej, PWN, Warszawa 1993, 3. Thomas J.M., Thomas W.J.: Principles and Practice of Heterogeneous Catalysis VCH, New York 1997; 4. Próchnik F.: Kataliza homogenna, PWN, Warszawa 1993; 5. Wijngaarden R.: Industrial Catalysis, Optimizing Catalysts and Processes, VCH, New York 1997
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W10
Ma wiedzę w zakresie stosowania podstawowych katalizatorów w technologii chemicznej.
Weryfikacja: Kolokwium zaliczeniowe
Powiązane charakterystyki kierunkowe: C2A_W10
Powiązane charakterystyki obszarowe: P7U_W
Charakterystyka W14
Posiada wiedzę na temat trendów rozwojowych w zakresie nowych katalizatorów stosowanych w technologii chemicznej w celu uzyskania oszczędności energii i zwiększenia wydajności i selektywności procesów.
Weryfikacja: Kolokwium zaliczeniowe
Powiązane charakterystyki kierunkowe: C2A_W14
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_WG.o