Nazwa przedmiotu:
Podstawy technologii informacyjnej
Koordynator przedmiotu:
dr Katarzyna Grebieszkow
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Fizyka Techniczna
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
PTI
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2016/2017
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
-
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
-
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium450h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Zalecana (chociaż nie wymagana) podstawowa znajomość obsługi komputera (lekcje informatyki w szkole średniej)
Limit liczby studentów:
-
Cel przedmiotu:
1. Umiejętność pracy w systemie Linux'owym (w trybie graficznym oraz tekstowym) – przydatna w czasie kolejnych semestrów studiów na zajęciach z języków programowania, sieci komputerowych, etc. 2. Umiejętność analizy danych otrzymanych np. w czasie laboratoriów (prezentacja na wykresach, dopasowanie funkcji, porównanie z teorią) 3. Umiejętność prezentacji wyników w postaci pokazu slajdów, dokumentu (np. opis z pracowni) oraz strony www
Treści kształcenia:
Wprowadzenie do pracy w sieci komputerowej (3 zajęcia + 1 zajęcia na sprawdzian) 1. Wiadomości wstępne - logowanie się, zmiana hasła, informacje o serwerze, koncie, poczcie elektronicznej 2. System plików i katalogów, poruszanie się w środowisku graficznym (tworzenie, usuwanie, kopiowanie, etc. plików i katalogów, dostępne aplikacje) 3. Edytory tekstów (notatniki) 4. Przeglądarki internetowe, wyszukiwarki 5. Poczta elektroniczna (obsługa przez program pine oraz stronę www) 6. Podstawowe komendy UNIX'owe (obsługa w trybie tekstowym) w tym programy i procesy 7. Praca zdalna (komendy ssh, scp, ftp) Tworzenie własnych stron www (2 zajęcia) 1. Elementy języka XHTML 2. Podstawy CSS Aplikacje biurowe (1-2 zajęcia) 1. Tworzenie prezentacji z wykorzystaniem wzorów, rysunków, animacji. W miarę możliwości czasowych obsługa programu do pracy z plikami graficznymi (np. gimp) 2. Arkusze kalkulacyjne - wprowadzenie i prezentacja wyników na wykresach (w tym opisy rysunku, nanoszenie błędów) Przykłady analizy danych i prezentacji wyników z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego GNUMERIC (3-4 zajęcia + 1 zajęcia na sprawdzian) 1. Błędy systematyczne, metoda różniczki zupełnej 2. Metoda najmniejszych kwadratów (m.in. dopasowanie prostej y=ax+b do danych) 3. Histogramowanie, błędy przypadkowe, rozkład Gaussa 4. Porównanie rozkładu doświadczalnego z funkcją teoretyczną (na przykładzie rozkładu Gaussa); testowanie hipotez statystycznych, test CHI^2 5. Generowanie liczb losowych z różnego typu rozkładów Analiza i prezentacja danych z wykorzystaniem GNUPLOT lub ROOT (1 zajęcia)
Metody oceny:
Dwa kolokwia (sprawdzian z UNIX'a oraz sprawdzian z analizy i prezentacji danych z użyciem programu GNUMERIC). Dodatkowo strona www (w języku XHTML) napisana przez studenta. Ocena końcowa jest średnią arytmetyczną z w/w trzech elementów; wymagane jest również zaliczenie na ocenę pozytywną każdego elementu. Obecność na zajęciach jest obowiązkowa (dopuszcza się maksymalnie dwie nieobecności a w czasie sprawdzianów nieobecności muszą być usprawiedliwione np. zwolnieniem lekarskim).
Egzamin:
tak
Literatura:
1. strona przedmiotu http://www.if.pw.edu.pl/~puk 2. Internetowe przewodniki UNIX'owe i XHTML'owe – lista podawana na zajęciach 3. Jolanta Gałązka-Friedman, Irma Śledzińska, „Metody opracowania i analizy wyników pomiarów"
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:

Efekty uczenia się