Nazwa przedmiotu:
Przedmiot kierunkowy do wyboru A: Procesy sorpcji i sorbenty w technologii chemicznej
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Dariusz Szychowski
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Technologia Chemiczna
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla kierunku
Kod przedmiotu:
CN2A_04/02
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2018/2019
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykłady: liczba godzin według planu studiów - 20, zapoznanie ze wskazaną literaturą - 15, przygotowanie do egzaminu - 15, razem - 50
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykłady - 20 h; Razem - 20 h = 0,8 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład20h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
-
Limit liczby studentów:
Wykład min. 15
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest uzyskanie przez studenta wiedzy i umiejętności z zakresu badania procesów adsorpcji i sorbentów stosowanych w technologii chemicznej
Treści kształcenia:
Podział sorbentów: sorbenty mineralne, węglowe i mineralno-węglowe. Metody otrzymywania sorbentów, właściwości i zastosowanie. Właściwości hydrofilowo-hydrofobowe adsorbentów i ich wpływ na zdolności sorpcyjne różnych związków chemicznych. Metody badania właściwości hydrofilowo-hydrofobowych. Wodorotlenki i tlenki glinu jako sorbenty mineralne i matryca sorbentów mineralno-węglowych. Zastosowanie metod analizy termicznej do oceny właściwości sorbentów.
Metody oceny:
1. Obecność na wykładach zalecana. 2. W trakcie semestru odbędą się dwa kolokwia pisemne. Zaliczenie kolokwiów jest jednoznaczne z zaliczeniem egzaminu. Ocena końcowa jest średnią pozytywnych ocen z dwóch kolokwiów. W przypadku nie zaliczenia jednego lub dwóch kolokwiów student uzyskuje zaliczenie na podstawie oceny z egzaminu. 3. Efekty kształcenia przypisane do wykładu będą weryfikowane podczas egzaminu pisemnego lub kolokwiów. 4. Oceny z kolokwiów lub z egzaminu będą przekazywane do wiadomości studentów za pośrednictwem systemu USOS najpóźniej 5 dni po egzaminie, ale nie później niż 2 dni przed kolejnym egzaminem. 5. Student ma prawo przystąpić do egzaminu w trzech wybranych terminach spośród wyznaczonych w sesjach egzaminacyjnych. Student może przystąpić do egzaminu w dodatkowym terminie, tzw. terminie zerowym oraz w innych terminach o ile są wyznaczone przez prowadzącego zajęcia, po wcześniejszym uzgodnieniu i uzyskaniu zgody prowadzącego. 6. Podczas weryfikacji osiągnięcia efektów kształcenia na drodze egzaminu lub kolokwiów każdy zdający powinien mieć długopis (lub pióro) z niebieskim lub czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania odpowiedzi. Pozostałe materiały i przybory pomocnicze, szczególnie telefony komórkowe, są zabronione. 7. Jeżeli podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się zostanie stwierdzona niesamodzielność pracy studenta lub korzystanie przez niego z materiałów lub urządzeń innych niż dozwolone w regulaminie przedmiotu, student uzyskuje ocenę niedostateczną i traci prawo do zaliczenia przedmiotu w jego bieżącej realizacji. 8. Rejestrowanie dźwięku i obrazu przez studentów w trakcie zajęć jest zabronione. 9. Prowadzący zajęcia umożliwia studentowi wgląd do jego ocenionych prac pisemnych do końca danego roku akademickiego w ustalonych terminach.
Egzamin:
tak
Literatura:
1. W.S. Komarow, Adsorbienty: woprosy tieorii, sinteza i struktury, Bielaruskaja Nauka, (1997). 2. E. Ingier-Stocka, C. Mazanek, L. Rycerz, R. Wojciechowska, Wodorotlenki i tlenki glinu. Właściwości i technologia ich otrzymywania, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Wrocław (1984). 3. Schultze D. Termiczna analiza różnicowa, PWN, Warszawa, 1974. 4. Czasopismo: Journal of Thermal Analysis and Calorimetry.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W01_03
Ma rozszerzoną i pogłębioną wiedzę z zakresu chemii dotyczącą sorbentów w technologii chemicznej
Weryfikacja: Kolokwia / egzamin.
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_W01_03
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W01

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U05_01
Potrafi określić kierunki dalszego kształcenia się i realizować proces samokształcenia w zakresie zdobywania wiadomości na temat procesów sorpcyjnych w technologii chemicznej.
Weryfikacja: Kolokwia / egzamin
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_U05_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U05
Efekt U11_01
Potrafi formułować hipotezy związane z prostymi problemami badawczymi dotyczącymi określania właściwości fizykochemicznych sorbentów
Weryfikacja: Kolokwia / egzamin
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_U11_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U11
Efekt U08_01
Potrafi interpretować wyniki badań dotyczących niektórych przemian fizykochemicznych w ciałach stałych uzyskane za pomocą wybranych metod i wyciągać wnioski.
Weryfikacja: Kolokwia / egzamin.
Powiązane efekty kierunkowe: C2A_U08_01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U08