Nazwa przedmiotu:
Prawo energetyczne
Koordynator przedmiotu:
dr Robert Zajdler
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Administracja
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
A21_PE
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2017/2018
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
30 godz. udział w zajęciach 25 godz. przygotowanie do zajęć 20 godz. przygotowanie się do zaliczenia Ogółem 75 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,2 p. ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1,2 p. ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia30h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wstępna znajomość regulacji w zakresie prawa gospodarczego publicznego oraz aspektów obrotu gospodarczego.
Limit liczby studentów:
grupa obieralna
Cel przedmiotu:
Celem jest przekazanie wiedzy ogólnej z zakresu energetyki, a także wykształcenie umiejętności, umożliwiających samodzielne rozwiązywanie prostych problemów regulacyjnych w zakresie rynków paliw i energii. Absolwent zna zagadnienia zrównoważonego rozwoju kraju i rosnącej roli problemów związanych z ekologicznym wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii. Przedmiot obejmuje przygotowanie do uczenia się przez całe życie, formułowania opinii oraz dyskusji ze specjalistami i niespecjalistami. Absolwent ma ogólną wiedzę i umiejętności potrzebne do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się eksploatacją w obszarze systemów energetycznych i zakładach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii. Ma także wiedzę i umiejętności pozwalające na rozwiązywanie problemów związanych z energetyką, jakie występują w obszarze odpowiedzialności jednostek samorządowych (gmina, powiat, województwo). Student jest przygotowany do podjęcia pracy zawodowej w obszarze energetyki i nauk pokrewnych, również na stanowiskach związanych z organizacją oraz udziałem w dużych zespołach. Zna podstawy ekonomii w zakresie niezbędnym do podjęcia własnej działalności gospodarczej. Ma wyrobione nawyki do ustawicznego kształcenia oraz jest przygotowany do kontynuowania kształcenia.
Treści kształcenia:
Geneza i źródła prawa energetycznego 2. Rozwój historyczny regulacji krajowej, europejskiej i międzynarodowej 3. Struktura i cele regulacji 4. Zadania organów władzy publicznej (krajowej, europejskiej i międzynarodowej); 5. Polityka energetyczna państwa 6. Podstawowe podmioty i instytucje prawa energetycznego 7. Nadzór koncesyjny i taryfowy 8. Regulacja prawna bezpieczeństwa energetycznego 9. Polityka ochrony środowiska w energetyce 10. Polityka konkurencji w dziedzinie energetyki 11. Szczegółowa regulacja poszczególnych rynków regulowanych: a. rynku energii elektrycznej, w tym OZE i kogeneracji; b. rynku gazu ziemnego, w tym LNG; c. rynku ciepła; d. rynku paliw płynnych; 12. Regulacja problematyki efektywności energetycznej; 13. Regulacja problematyki inteligentnych sieci; 14. Regulacja rynku hurtowego energii elektrycznej i gazu ziemnego (giełda energii); 15. Rozstrzyganie sporów w energetyce w świetle prawa krajowego i prawa Unii Europejskiej; 16. Rozwiązywanie sporów w energetyce w świetle prawa międzynarodowego, w tym Traktatu Karty Energetycznej, umów o wzajemnym popieraniu inwestycji.
Metody oceny:
Zajęcia kończą się egzaminem złożonym z pytań opisowych i testowych. Dodatkowo w toku zajęć student zobowiązany jest do udziału w ocenianych pracach zespołowych.
Egzamin:
nie
Literatura:
Z. Muras, M. Swora, Prawo energetyczne. Komentarz, Warszawa 2016. M. Nowacki, Prawne aspekty bezpieczeństwa energetycznego w UE. Warszawa 2010.
Witryna www przedmiotu:
www.ans.pw.edu.pl
Uwagi:
Z uwagi na uwarunkowania regulacyjne, biegła znajomość języka angielskiego pozwala na lepsze zrozumienie poruszanych zagadnień.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Charakterystyka W_01
Wyposażenie studenta w wiedzę o regulacji rynków paliw i energii.
Weryfikacja: Egzamin złożony z pytań opisowych i testowych. Dodatkowo w toku zajęć student zobowiązany jest do udziału w ocenianych pracach zespołowych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_W01, K_W02, K_W03
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_WG, II.S.P7S_WG.1, II.S.P7S_WG.2, II.H.P7S_WG.1.o, I.P7S_WK, II.T.P7S_WG, II.X.P7S_WG.1.o, II.H.P7S_WG.2
Charakterystyka W_02
Student zna podstawowe pojęcia i ich znaczenie w zakresie prawa energetycznego.
Weryfikacja: Egzamin złożony z pytań opisowych i testowych. Dodatkowo w toku zajęć student zobowiązany jest do udziału w ocenianych pracach zespołowych.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_W05, K_W01, K_W04
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_WG, I.P7S_WK, II.S.P7S_WG.3, II.S.P7S_WG.1, II.S.P7S_WG.2, II.H.P7S_WG.1.o, II.X.P7S_WG.1.o, II.H.P7S_WG.2

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Charakterystyka U_01
Student identyfikuje i definiuje pojęcia związane prawem energetycznym oraz jego wymiary . Wyjaśnia na czym polegają: bezpieczeństwo energetyczne, ochrona środowiska oraz konkurencja.
Weryfikacja: W toku zajęć student zobowiązany jest do udziału w pracach zespołowych i indywidualnie wskazywać możliwe rozwiązania problemów.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_U03, K_U04, K_U08
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UW, I.P7S_UK, II.S.P7S_UW.2.o, II.S.P7S_UW.3.o, II.H.P7S_UW.1, II.H.P7S_UW.2.o, II.X.P7S_UW.2, II.S.P7S_UW.1, I.P7S_UU
Charakterystyka U_02
Student formułuje własne oceny z obserwacji zachowań uczestników stosunków międzynarodowych.
Weryfikacja: W toku zajęć student zobowiązany jest do udziału w pracach zespołowych i indywidualnie wskazywać możliwe rozwiązania problemów.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_U06, K_U09, K_U05
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_UW, I.P7S_UK, II.X.P7S_UW.3.o, II.S.P7S_UW.1, II.S.P7S_UW.2.o, II.S.P7S_UW.3.o, II.H.P7S_UW.1, II.X.P7S_UW.2, II.H.P7S_UW.2.o

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Charakterystyka K_01
Student prezentuje aktywną postawę wobec wydarzeń związanych z bezpieczeństwem energetycznym, wykazuje kreatywność w samodzielnej analizie zjawisk z nim związanych. Ponadto formułuje własne oceny z obserwacji zachowań uczestników stosunków międzynarodowych. Prezentuje determinację do rozwijania i praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy związanej z bezpieczeństwem energetycznym.
Weryfikacja: Test weryfikujący.
Powiązane charakterystyki kierunkowe: K_K01, K_K03, K_K04
Powiązane charakterystyki obszarowe: I.P7S_KK, I.P7S_KO