Nazwa przedmiotu:
Źródła i metody finansowania przedsięwzięć
Koordynator przedmiotu:
mgr Arkadiusz Szymanek
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Grupa przedmiotów:
kierunkowe
Kod przedmiotu:
-
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2017/2018
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
55h: Uczestniczenie w wykładach 15h, Uczestniczenie w ćwiczeniach 15h, Opracowanie projektu 20h, Przygotowanie do kolokwium 5h.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,5 ECTS: 45h Uczestniczenie w wykładach 15h, Uczestniczenie w ćwiczeniach 15h, Przygotowanie do ćwiczeń 15h, Przygotowanie do kolokwium 2h, Udział w konsultacjach 3h.
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1 ECTS: Opracowanie projektu 20h, Prezentacja i zaliczenie projektu 5h.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wiedza z zakresu mikroekonomii, prawa gospodarczego, funkcjonowania rynków finansowych i matematyki finansowej.
Limit liczby studentów:
- od 25 osób do limitu miejsc w sali audytoryjnej (wykład) - od 25 osób do limitu miejsc w sali laboratoryjnej (ćwiczenia)
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest zdobycie przekrojowej wiedzy o sposobach finansowania przedsięwzięć gospodarczych w różnych fazach rozwoju przedsiębiorstwa i jego formy prawnej. Studenci powinni poznać zagadnienie związane z ryzykiem i z rentownością finansowania przedsięwzięć.
Treści kształcenia:
Wykład: Metody oceny finansowania przedsięwzięć Kredyty, pożyczki i leasing Obligacje i akcje Spółki celowe i inne formy przedsięwzięć Ćwiczenia: Zakres ćwiczeń pokrywa się z zakresem wykładu
Metody oceny:
A. Wykład: 1. Ocena formatywna: interaktywna forma prowadzenia wykładu. 2. Ocena sumatywna : uzyskana podczas zaliczenia (kolokwium) poprzez udzielenie odpowiedzi na 5 pytań zamkniętych lub otwartych. B. Ćwiczenia: 1. Ocena formatywna: interaktywna forma prowadzenia ćwiczeń. 2. Ocena sumatywna: ocena projektu finansowania wybranego przedsięwzięcia wykonanego przez studentów z wagą 70%, a aktywność 30%. C. Końcowa ocena z przedmiotu: średnia z oceny z ćwiczeń oraz z wykładu, osoby z oceną 4,5 lub 5 z ćwiczeń są zwolnione z kolokwium zaliczającego wykładu.
Egzamin:
nie
Literatura:
Obowiązkowa: Krzysztof Janasz, Władysław Janasz, Joanna Wiśniewska, Zarządzanie kapitałem w przedsiębiorstwie, 2007. Uzupełniająca: Komercjalizacja innowacji. Zarządzanie projektami i finansowanie. M Bolek, C Bolek - Difin, 2014 Finansowanie przedsięwzięć innowacyjnych w MSP. P. Pietras, P. Głodek – PARP 2011 Finansowanie społecznościowe jako źródło finansowania przedsię-wzięć w Polsce, K. Król, 2013
Witryna www przedmiotu:
www.electurer.edu.pl
Uwagi:
-

Efekty uczenia się