Nazwa przedmiotu:
Finanse grup kapitałowych
Koordynator przedmiotu:
dr Magdalena Grabowska
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Ekonomia
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
FiRPS7
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2017/2018
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Udział w wykładach 15h Udział w ćwiczeniach 15h Praca własna: 45h Sumaryczne obciążenie pracą studenta 75h
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1,68
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1,92
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład225h
  • Ćwiczenia225h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Znajomość zagadnień z zakresu: analiza ekonomiczna, ekonomia managerska, rynek finansowy. Podstawowa znajomość arkusza kalkulacyjnego.
Limit liczby studentów:
min. 24
Cel przedmiotu:
Podstawowe cele przedmiotu to przekazanie wiedzy o teoretycznych i praktycznych aspektach funkcjonowania grup kapitałowych. Szczególny nacisk położony będzie na zapoznanie studentów z funkcjonowaniem grup kapitałowych, w zakresie ich finansowania, opodatkowania oraz sporządzania i analizowania skonsolidowanych sprawozdań finansowych.
Treści kształcenia:
Wykłady (tematy) Organizacja i funkcjonowanie grup kapitałowych. Procesy konsolidacji w gospodarce. Sprawozdawczość finansowa grup kapitałowych. Konsolidacja sprawozdań finansowych. Finansowanie działalności grup kapitałowych. Ocena sytuacji finansowej grup kapitałowych. Opodatkowanie grup kapitałowych. Cash management w grupach kapitałowych. Ćwiczenia (tematy): Jednostki tworzące grupę kapitałową i ich wzajemne powiązania Metody konsolidacji sprawozdań finansowych Konsolidacja sprawozdań finansowych przy zastosowaniu poszczególnych metod konsolidacyjnych Analiza wstępna skonsolidowanych sprawozdań finansowych Analiza wskaźnikowa skonsolidowanych sprawozdań finansowych Ocena sytuacji finansowej wybranych grup kapitałowych
Metody oceny:
Weryfikacja osiąganych efektów uczenia w ramach ćwiczeń odbywa się poprzez ocenę ciągłą aktywności w zajęciach oraz ocenę kolokwium pisemnego sprawdzające umiejętności praktycznego zastosowania omawianych na wykładzie zagadnień. Warunkiem uzyskania oceny pozytywnej z kolokwium jest otrzymanie minimum 50% punktów. Skala ocen z kolokwium 50%-60% - 3,0; 61%-70% - 3,5; 71%-80% - 4,0; 81%-90% - 4,5, 91%-100% - 5,0. Zaliczenie ćwiczeń jest warunkiem przystąpienia do egzaminu. Egzamin ma formę pisemną. Warunkiem uzyskania oceny pozytywnej z egzaminu jest otrzymanie minimum 50% punktów. Skala ocen z kolokwium 50%-60% - 3,0; 61%-70% - 3,5; 71%-80% - 4,0; 81%-90% - 4,5, 91%-100% - 5,0; 91%-100% - 5,0. Na ocenę końcową składać się będzie w 50% ocena z ćwiczeń oraz w 50% ocena z egzaminu, pod warunkiem, że obie oceny są pozytywne. Ocena końcowa z przedmiotu jest średnią arytmetyczną oceny z egzaminu i ćwiczeń. Miejsca po przecinku 0,1-0,49 zaokrąglają ocenę końcową do 0,5, 0,51-0,99 zaokrąglają ją do następnej oceny końcowej.
Egzamin:
tak
Literatura:
Literatura podstawowa: 1. Grupy kapitałowe w Polsce, strategie i struktury, red. Maria Romanowska, PWE, Warszawa 2011; 2. Jan Śliwa, Zarządzanie finansami w grupach kapitałowych, Wydawnictwo Naukowe Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2011; Literatura uzupełniająca: 1. Jan Rak, Jan Turyna, Rachunkowość i finanse grupy kapitałowej, Difin, Warszawa 2004; 2. Michał Trocki, Grupy kapitałowe – tworzenie i funkcjonowanie, PWN, Warszawa 2004; 3. Wojciech Szumielewicz, Cash management w grupach kapitałowych, Difin, Warszawa 2009
Witryna www przedmiotu:
https://www.pw.plock.pl/Kolegium-NEiS
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil praktyczny - wiedza

Efekt K_WO2
Zna podstawowe informacje o strukturach i instytucjach społeczno – ekonomicznych funkcjonujących w otoczeniu rynkowym a mających wpływ na kierunki rozwoju oraz uwarunkowania działania grup kapitałowych (szczególnie w kontekście finansowania działalności, przepływów finansowych, uwarunkowań związanych z ekspansją geograficzną, aspektów organizacyjnych)
Weryfikacja: Kolokwium, Egzamin
Powiązane efekty kierunkowe: K_WO2
Powiązane efekty obszarowe: S1P_W02
Efekt K_WO9
Posiada wiedzę na temat struktur gospodarczych i instytucji gospodarczych oraz relacji zachodzących między nimi, a także uwarunkowania ich historycznego rozwoju (w szczególności związanych aspektami rozwoju i strategii zarządzania grupami przedsiębiorstw, historycznych uwarunkowań tych zmian oraz teoretycznych rozważań w zakresie modelowych uwarunkowań powiązań zachodzących między grupami przedsiębiorstw)
Weryfikacja: Kolokwium, Egzamin
Powiązane efekty kierunkowe: K_WO9
Powiązane efekty obszarowe: S1P_W02, S1P_W09
Efekt K_W13
Ma wiedze pozwalającą na objaśnienie istoty strategii funkcjonowania przedsiębiorstw – grup kapitałowych - zarówno na rynku lokalnym, regionalnym jak również w kontekście otoczenia międzynarodowego.
Weryfikacja: Kolokwium, Egzamin
Powiązane efekty kierunkowe: K_W13
Powiązane efekty obszarowe: S1P_W03

Profil praktyczny - umiejętności

Efekt K_U12
Potrafi analizować zachowanie i strategie działania różnych podmiotów gospodarczych, analizuje uwarunkowania rynkowe i ich wpływ na decyzje menedżerskie.
Weryfikacja: Kolokwium, Egzamin
Powiązane efekty kierunkowe: K_U12
Powiązane efekty obszarowe: S1P_U08
Efekt K_U13
Potrafi ocenić skutki decyzji menedżerskich funkcjonującego zarówno w skali lokalnej, regionalnej, krajowej jak i międzynarodowej.
Weryfikacja: Kolokwium, Egzamin
Powiązane efekty kierunkowe: K_U13
Powiązane efekty obszarowe: S1P_U03, S1P_U04
Efekt K_U14
Potrafi identyfikować i wskazywać możliwe rozwiązania podstawowych problemów w dziedzinie zarządzania grupami kapitałowymi.
Weryfikacja: Kolokwium, Egzamin
Powiązane efekty kierunkowe: K_U14
Powiązane efekty obszarowe: S1P_U02
Efekt K_U15
Potrafi ocenić sytuację ekonomiczno-finansową podmiotów gospodarczych funkcjonujących w ramach grupy kapitałowej, zarówno w kontekście struktury finansowania, kosztów kapitału, struktury kapitałowo - majątkowej jak również z punktu widzenia efektywności działania grupy firm.
Weryfikacja: Kolokwium, Egzamin
Powiązane efekty kierunkowe: K_U15
Powiązane efekty obszarowe: S1P_U02, S1P_U04
Efekt K_U10
Potrafi w trakcie dyskusji odnieść się do teorii ekonomicznych oraz dorobku innych dyscyplin pokrewnych, szczególnie w przypadku dyskusji dotyczących globalnych (ponadnarodowych) grup kapitałowych.
Weryfikacja: Kolokwium, Egzamin
Powiązane efekty kierunkowe: K_U10
Powiązane efekty obszarowe: S1P_U10

Profil praktyczny - kompetencje społeczne

Efekt K_KO1
Zna zakres swojej wiedzy i umiejętności, wykazuje potrzebę ciągłego doskonalenia się i rozwiązywania nowych problemów, czego wyrazem jest skłonność do dyskusji na forum grupy oraz przygotowywanie projektów do samodzielnego wykonania.
Weryfikacja: Aktywność i praca na zajęciach
Powiązane efekty kierunkowe: K_KO1
Powiązane efekty obszarowe: S1P_K01
Efekt K_KO3
Realizuje samodzielnie lub w grupie wymagany przez prowadzącego zakres prac, współpracuje w zespole w trakcie wykonywania wieloetapowych zadań, dzieląc prace na poszczególnych uczestników grupy.
Weryfikacja: Aktywność i praca na zajęciach
Powiązane efekty kierunkowe: K_KO3
Powiązane efekty obszarowe: S1P_K02, S1P_K03, S1P_K07
Efekt K_KO6
Jest chętny do systematycznego rozwoju, realizacji nowych projektów i zadań, poszukiwań odpowiedzi.
Weryfikacja: Aktywność i praca na zajęciach
Powiązane efekty kierunkowe: K_KO6
Powiązane efekty obszarowe: S1P_K01, S1P_K06
Efekt K_KO7
Wykazuje się zaangażowaniem i kreatywnością w trakcie dyskusji, potrafi myśleć, stawiać zarówno pytania jak i udzielać odpowiedzi.
Weryfikacja: Aktywność i praca na zajęciach
Powiązane efekty kierunkowe: K_KO7
Powiązane efekty obszarowe: S1P_K07