Nazwa przedmiotu:
Geotechnika
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Agnieszka Dąbska
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Podstawowe
Kod przedmiotu:
1110-ISGOD-MSP-2201
Semestr nominalny:
2 / rok ak. 2016/2017
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład 15 godzin. Zajęcia audytoryjne 15 godzin. Zapoznanie z literaturą 20 godzin. Przygotowanie do zaliczenia pisemnego 20 godzin. Przygotowanie do zajęć audytoryjnych 10 godzin. Razem 80 godzin.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
3
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
brak
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
brak
Cel przedmiotu:
Zapoznanie studentów z pochodzeniem gruntów oraz podstawowymi ich parametrami geotechnicznymi. Osiągnięcie przez studentów umiejętności oceny przydatności gruntów na cele budowlane, określenie wpływu wody na naprężenia i odkształcenia gruntu oraz zmian w ośrodku gruntowym pod wpływem obciążeń. Zapoznanie studentów z zasadami obliczeń nośności i odkształcalności podłoża gruntowego pod obiektami gospodarki odpadami oraz oceny stateczności skarp i zboczy składowiska odpadów.
Treści kształcenia:
Pochodzenie gruntów i podział gruntów budowlanych. Właściwości fizyczne i stany gruntów naturalnych (niespoistych i spoistych) i antropogenicznych. Zagęszczalność gruntów i wskaźnik zagęszczenia. Przepływ wody w gruncie. Podstawowe właściwości mechaniczne gruntów. Naprężenia w ośrodku gruntowym z uwzględnieniem wpływu wody. Nośność i odkształcalność podłoża gruntowego. Parcie gruntu na ściany oporowe. Obliczanie stateczności skarp i osuwisk skarp składowisk odpadów oraz zapobieganie procesom osuwiskowym.
Metody oceny:
Zaliczenie wykładu na podstawie kolokwium pisemnego (50%). Zaliczenie ćwiczeń audytoryjnych na podstawie kolokwium pisemnego (50%).
Egzamin:
nie
Literatura:
1. M. Obrycki, S. Pisarczyk: Zbiór zadań z mechaniki gruntów. Wyd. PW, W-wa, 2007 2. S. Pisarczyk: Gruntoznawstwo inżynierskie. PWN. Warszawa 2001. 3. S. Pisarczyk: Mechanika gruntów. Wyd. PW, W-wa 2010. 4. S. Pisarczyk: B. Rymsza: Badania laboratoryjne i polowe gruntów. Oficyna Wyd. PW, W-wa 2000 5. S. Pisarczyk: „Grunty nasypowe. Właściwości geotechniczne i metody ich badania” Oficyna Wyd. PW, W-wa 2015 6. A. Dąbska, A. Gołębiewska: Podstawy geotechniki. Zadania wg Eurokodu 7. Oficyna Wyd. PW, W-wa 2012
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W19
Posiada wiedzę na temat wpływu budowy geologicznej na warunki inżynierskie. Posiada wiedzę na temat rodzajów gruntów budowlanych i ich klasyfikacji. Posiada wiedzę z zakresu fizycznych właściwości gruntów. Posiada wiedzę na temat stanów gruntów niespoistych i spoistych oraz ich zagęszczalności. Posiada wiedzę z zakresu przepływu wody w gruncie oraz właściwości mechaniczne gruntów. Posiada wiedzę na temat naprężeń w ośrodku gruntowym. Posiada wiedze na temat nośności i odkształcalności gruntu. Posiada wiedzę z zakresu parcia gruntu na ściany oporowe i ściany wykopów. Posiada wiedzę z zakresu metod oceny stateczności skarp i zapobiegania procesom osuwiskowym.
Weryfikacja: Zaliczenie pisemne
Powiązane efekty kierunkowe: IS_W19
Powiązane efekty obszarowe: T2A_W05, T2A_W06

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U16
Potrafi obliczyć właściwości fizyczne gruntów. Potrafi obliczyć naprężenia w ośrodku gruntowym od ciężaru własnego i obciążeń zewnętrznych. Potrafi obliczyć nośność podłoża pod fundamentem i wielkość jego osiadań. Potrafi sprawdzić stateczność skarpy.
Weryfikacja: Zaliczenie pisemne
Powiązane efekty kierunkowe: IS_U16
Powiązane efekty obszarowe: T2A_U01, T2A_U03, T2A_U05, T2A_U04

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
Ma świadomość wagi pozatechnicznych aspektów i skutków działalności inżynierskiej, ze szczególnym uwzględnieniem jej wpływu na środowisko i odpowiedzialności zawiązanej z podejmowaniem decyzji. Ma świadomość odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania związane z pracą zespołową.
Weryfikacja: Rozmowa
Powiązane efekty kierunkowe: IS_K01
Powiązane efekty obszarowe: T2A_K01