- Nazwa przedmiotu:
- Metody membranowe w oczyszczaniu wody i ścieków
- Koordynator przedmiotu:
- doc. dr inż. Jacek Wąsowski
- Status przedmiotu:
- Obowiązkowy
- Poziom kształcenia:
- Studia II stopnia
- Program:
- Inżynieria Środowiska
- Grupa przedmiotów:
- Obieralne
- Kod przedmiotu:
- 1110-ISGOD-MSP-2508
- Semestr nominalny:
- 2 / rok ak. 2016/2017
- Liczba punktów ECTS:
- 2
- Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
- Obecność na wykładach - 15 h, Obecność na ćwiczeniach audytoryjnych - 15 h, Zapoznanie się ze wskazaną literaturą - 5 h, Rozwiązanie zadań domowych - 20 h, Przygotowanie do ćwiczeń audytoryjnych - 10 h, Przygotowanie do kolokwium, obecność na kolokwium - 15 h, Razem - 80 h
- Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
- 1
- Język prowadzenia zajęć:
- polski
- Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
- 2
- Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
-
- Wykład15h
- Ćwiczenia15h
- Laboratorium0h
- Projekt0h
- Lekcje komputerowe0h
- Wymagania wstępne:
- Technologia oczyszczania wody i ścieków, Projektowanie urządzeń do oczyszczania wody i ścieków.
- Limit liczby studentów:
- brak
- Cel przedmiotu:
- Poznanie podstawowych procesów membranowych wykorzystywanych do usuwania zanieczyszczeń z wody i ścieków (mikrofiltracji, ultrafiltracji, nanofiltracji odwróconej osmozy i elektrodializy). Efektem kształcenia będzie rozumienie zjawisk zachodzących w urządzeniach wyposażonych w membrany półprzepuszczalne oraz umiejętność projektowania i stosowania instalacji z urządzeniami membranowymi w systemach oczyszczania wody i ścieków
- Treści kształcenia:
- Wykłady:
1. Podstawy zjawisk w procesach membranowych. Zasada i charakterystyka podstawowych procesów membranowych (mikro-, ultra-, nanofiltracji, odwróconej osmozy i elektrodializy). 2. Charakterystyka membran. Zanieczyszczenie membran i sposoby jego ograniczania. Konstrukcja modułów membranowych stosowanych do uzdatniania wody. Zakres przygotowania wody przed i po procesie membranowym. 3. Praktyczne przykłady zastosowania procesów membranowych w oczyszczaniu wody. Schematy technologiczne. Efektywność oczyszczania wody. 4. Procesy membranowe w oczyszczaniu ścieków przemysłowych nierozkładalnych biologicznie. Zamykanie obiegów wody lub/i odzysk surowców ze ścieków dzięki zastosowaniu technik membranowych. 5. Membrany ceramiczne w oczyszczaniu ścieków przemysłowych – charakterystyka, konstrukcja modułów, przykłady zastosowań. Przykłady instalacji oczyszczania ścieków przemysłowych z zastosowaniem technik membranowych. 6. Oczyszczanie ścieków biodegradowalnych z zastosowaniem technologii biologicznych reaktorów membranowych (MBR). Omówienie technologii MBR, jej zalet i wad w odniesieniu do „klasycznej” technologii osadu czynnego. Przedstawienie podstawowych typów reaktorów. Charakterystyka modułów membranowych. 7. Zjawisko foulingu membran i metody przeciwdziałania mu. Przedstawienie optymalnych warunków prowadzenia procesu biologicznego oczyszczania ścieków w reaktorach MBR. Wybrane przykłady oczyszczalni ścieków działających w technologii MBR.
Ćwiczenia:
1. Ustalenie schematu technologicznego instalacji odsalania wód w celu uzyskania wody pitnej (odwróconej osmoza, elektrodializa). 2. Obliczenie podstawowych parametrów instalacji odwróconej osmozy do odsalania wód w celu uzyskania wody pitnej. 3. Obliczenie podstawowych parametrów instalacji elektrodializy do odsalania wód w celu otrzymania wody pitnej. 4. Określenie ilości i jakości ścieków powstających w instalacji uzdatniania wody z zastosowaniem odwróconej osmozy i elektrodializy. 5. Określenie podstawowych parametrów instalacji elektrodializy do demineralizacji ścieków oczyszczonych 6. Obliczenie podstawowych parametrów instalacji do podczyszczania ścieków przemysłowych z zastosowaniem procesu ultrafiltracji. 7. Określenie podstawowych parametrów komory osadu czynnego. Określenie ilości i jakości ścieków możliwych do oczyszczenia w tej komorze po jej modernizacji w technologii MBR. 8. Określenie wielkości reaktora MBR do oczyszczania uprzednio zadanej ilości ścieków. Porównanie i interpretacja wyników uzyskanych w rozpatrywanych wariantach obliczeniowych.
- Metody oceny:
- wykład: zaliczenie pisemnego kolokwium ćwiczenia audytoryjne: Wykonanie i zaliczenie przykładów obliczeniowych oraz zaliczenie kolokwium pisemnego. 0,6 • W + 0,4 • Ć
- Egzamin:
- nie
- Literatura:
- 1. Kowal A., Świderska-Bróż M.: „Oczyszczanie wody”. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa, 1996.
2. Praca zbiorowa pod red. Nawrockiego J., Biłozora S.: „Uzdatnianie wody. Procesy chemiczne i biologiczne”. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa - Poznań, 2000.
3. Bodzek M., Konieczny K.: „Wykorzystanie procesów membranowych w uzdatnianiu wody”. Ofic. Wyd. Projprzem-Eko, Bydgoszcz, 2005.
4. Conlon W.J.: „Membrane processes”. Water quality and treatment. Rozd.11, McGraw-Hill Inc., New York, 1990.
5. Rautenbach R.: “Procesy membranowe. Podstawy projektowania modułów i instalacji”. Wyd. Nauk.-Tech., Warszawa 1996.
6. Praca zbiorowa pod red. Gimbela R., Jekela M., Liebfelda R.: „Podstawy i technologie uzdatniania wody” Tom 1, Ofic. Wyd. Projprzemeko, Bydgoszcz 2008.
7. Mulder M. „Basic Principles of Membrane Technology”, KLUWER Academic Publishers, 1991.
8. Metcalf & Eddy “Wastewater Engineering. Treatment and Reuse”, 4th Edition, McGraw Hill Inc., New York 2003.
- Witryna www przedmiotu:
- brak
- Uwagi:
- brak
Efekty uczenia się
Profil ogólnoakademicki - wiedza
- Efekt W01
- Posiada wiedzę w zakresie metod membranowych jako zaawansowanych technik stosowanych w oczyszczaniu wody i ścieków, a w szczególności charakterystyki membran, modułów membranowych i ich eksploatacji, teorii zjawisk w procesach membranowych, efektywności metod, typowych instalacji stosowanych w praktyce.
Weryfikacja: kolokwium z wykładów, zaliczenie zadań obliczeniowych i kolokwium z ćwiczeń audytoryjnych
Powiązane efekty kierunkowe:
IS_W11
Powiązane efekty obszarowe:
T2A_W04, T2A_W05, T2A_W07
- Efekt W02
- Posiada podbudowaną teoretycznie wiedzę z zakresu projektowania i stosowania instalacji z urządzeniami membranowymi w systemach oczyszczania wody i ścieków.
Weryfikacja: zaliczenie zadań obliczeniowych i kolokwium z ćwiczeń audytoryjnych
Powiązane efekty kierunkowe:
IS_W12
Powiązane efekty obszarowe:
T2A_W03, T2A_W05, T2A_W07
Profil ogólnoakademicki - umiejętności
- Efekt U01
- Potrafi samodzielnie przeanalizować, opisać i ocenić przebieg procesów wykorzystywanych w metodach membranowych stosowanych do usuwania zanieczyszczeń z wody i ścieków.
Weryfikacja: kolokwium z wykładów
Powiązane efekty kierunkowe:
IS_U16
Powiązane efekty obszarowe:
T2A_U01, T2A_U03, T2A_U05, T2A_U04
- Efekt U02
- Potrafi określić i wykonać obliczenia podstawowych parametrów instalacji z urządzeniami membranowymi oraz porównać i zinterpretować wyniki uzyskane w wariantach obliczeniowych.
Weryfikacja: zaliczenie zadań obliczeniowych i kolokwium z ćwiczeń audytoryjnych
Powiązane efekty kierunkowe:
IS_U08
Powiązane efekty obszarowe:
T2A_U10, T2A_U15, T2A_U18
Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne
- Efekt K01
- Rozumie potrzebę ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych przede wszystkim z tytułu intensywnego postępu w rozwoju i aplikacjach technik membranowych.
Weryfikacja: kolokwium z wykładów
Powiązane efekty kierunkowe:
IS_K01
Powiązane efekty obszarowe:
T2A_K01