Nazwa przedmiotu:
Zintegrowane Systemy CAD/CAM/CAE
Koordynator przedmiotu:
mgr inż. Wiesław Rogoziński
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Mechanika i Budowa Maszyn
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
ZNK690
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2015/2016
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
1) Liczba godzin kontaktowych - 23, w tym: a) udział w zajęciach - 18 godz., b) udział w konsultacjach - 5 godz., 2) Praca własna studenta - 45 godz., w tym: a) kończenie w domu zadań - 15 godz., b) zapoznanie się ze wskazaną literaturą - 15 godz., c) przygotowanie się do zajęć i kolokwiów - 15 godz. Razem - 78 godzin.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1 punkt ECTS - liczba godzin kontaktowych - 23, w tym: a) udział w zajęciach - 18 godz., b) udział w konsultacjach - 5 godz.,
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
3 punkty ECTS.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład0h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium30h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Wiedza i umiejętności nabyte w ramach przedmiotu "Podstawy Konstrukcji Maszyn I".
Limit liczby studentów:
Wielokrotność liczby 12.
Cel przedmiotu:
Wprowadzenie do najbardziej zaawansowanych zintegrowanych systemów CAD/CAM/CAE (opanowanie podstawowych funkcji z zakresu modelowania 2D i 3D) będące przygotowaniem do dalszego dokształcania się i stosowania wybranego systemu w ramach studiów. Nauczenie sposobu posługiwania się na poziomie podstawowym zintegrowanymi systemami CAD/CAM/CAE na przykładzie jednego z trzech: NX-Unigraphics, CATIA, ProEngineer-CREO.
Treści kształcenia:
Charakterystyka zaawansowanych systemów CAD/CAM/CAE stosowanych współcześnie w przemyśle. Możliwości systemów, ich budowa i koncepcja użytkowania. Praktyczne zastosowanie wybranego systemu w zakresie: a) modelowania na płaszczyźnie (zbiory punktów, krzywe płaskie – w tym: krzywe typu „spline”, wykorzystanie sparametryzowanego szkicownika); b) modelowania 3D, w tym: tworzenia modeli pojedynczych obiektów oraz budowy wirtualnych modeli maszyn i urządzeń (tworzenie złożeń); c) tworzenia dwuwymiarowych rysunków dokumentacji technicznej (rysunków wykonawczych i złożeniowych) z obiektów trójwymiarowych.
Metody oceny:
Dwa kolokwia w trakcie semestru, jedno poprawkowe na koniec semestru, bieżące sprawdziany. Patrz regulamin przedmiotu na WWW: http://meil.pw.edu.pl/zpk/ZPK/Dydaktyka/Regulaminy-zajec-dydaktycznych.
Egzamin:
nie
Literatura:
Zalecana literatura: Materiały szkoleniowe firmy Siemens UGS PLM Software dostępne „on line” w pracowni. Dodatkowa literatura: • W. Skarka, A. Mazurek: CATIA. Podstawy modelowania i zapisu konstrukcji . Helion, 2005. • CATIA – materiały szkoleniowe „on line” na stronie: • http://www-01.ibm.com/software/applications/plm/wls/disciplines/wls/. • Materiały szkoleniowe NX „on line” na stronie: http://www.plm.automation.siemens.com/en_us/products/nx/design/index.shtml. • Materiały ProEngineer dostępne „on line” w pracowni.
Witryna www przedmiotu:
http://meil.pw.edu.pl/zpk/ZPK/Dydaktyka/Materialy-dla-studentow-Files-for-students
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt ZNK690A_W1
Posiada wiedzę podstawową na temat stosowanych w dziedzinie inżynierii mechanicznej w przemyśle systemów CAD i zintegrowanych Systemów CAD/CAM/CAE o różnym stopniu zaawansowania w tym podstawową znajomość ich przeznaczenia, struktury, możliwości i sposobu działania.
Weryfikacja: Kolokwia i bieżące sprawdziany.
Powiązane efekty kierunkowe: M1_W03, M1_W06, M1_W08
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W03, T1A_W04, T1A_W07, T1A_W03, T1A_W04, T1A_W06, T1A_W07, T1A_W04, T1A_W07
Efekt ZNK690A_W2
Posiada pogłębioną i ugruntowaną wiedzę na temat co najmniej jednego z trzech nowoczesnych, zaawansowanych, zintegrowanych systemów CAD/CAM/CAE (NX-Unigraphics, CATIA, ProEngineer-CREO), w tym: na temat jego budowy, przeznaczenia poszczególnych modułów stosowanych w inżynierii mechanicznej, możliwości i koncepcji użytkowania. W szczególności posiada podstawową wiedzę na temat możliwości wykorzystania wybranego systemu do wykonywania wirtualnych modeli 3D złożeń i ich elementów składowych oraz ich dokumentacji technicznej 2D.
Weryfikacja: Kolokwia i bieżące sprawdziany.
Powiązane efekty kierunkowe: M1_W03, M1_W06, M1_W08
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W03, T1A_W04, T1A_W07, T1A_W03, T1A_W04, T1A_W06, T1A_W07, T1A_W04, T1A_W07

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt ZNK690A_U1
Potrafi posługiwać się na poziomie podstawowym wybranym zintegrowanym systemem CAD/CAM/CAE na przykładzie jednego z trzech: NX- Unigraphics, CATIA lub ProEngineer-CREO. W szczególności potrafi praktycznie zastosować wybrany system w zakresie: modelowania na płaszczyźnie (zbiory punktów, krzywe płaskie – w tym krzywe typu „spline”, wykorzystanie sparametryzowanego szkicownika); modelowania 3D, w tym: tworzenia modeli 3D pojedynczych obiektów (prostych komponentów maszyn i urządzeń). złożeń.
Weryfikacja: Kolokwia i bieżące sprawdziany.
Powiązane efekty kierunkowe: M1_U12, M1_U13
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U10, T1A_U14, T1A_U16, T1A_U08, T1A_U09
Efekt ZNK690A_U2
Potrafi posługiwać się na poziomie podstawowym wybranym zintegrowanym systemem CAD/CAM/CAE na przykładzie jednego z trzech: NX- Unigraphics, CATIA lub ProEngineer-CREO. W szczególności potrafi praktycznie zastosować wybrany system w zakresie budowy prostych wirtualnych modeli 3D maszyn i urządzeń (tworzenie złożeń) oraz automatycznego tworzenia dwuwymiarowych rysunków dokumentacji technicznej (rysunków wykonawczych i złożeniowych) z obiektów trójwymiarowych.
Weryfikacja: Kolokwia i bieżące sprawdziany.
Powiązane efekty kierunkowe: M1_U12, M1_U13
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U10, T1A_U14, T1A_U16, T1A_U08, T1A_U09