Nazwa przedmiotu:
Instalacje sanitarne w budynkach użyteczności publicznej (IS1A_28/02)
Koordynator przedmiotu:
dr inż./ Maria Mikołajczyk/ starszy wykładowca
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Wspólne dla kierunku
Kod przedmiotu:
IS1A_28/02
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2016/2017
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład: liczba godzin według planu studiów - 15, zapoznanie z literaturą - 5, przygotowanie do kolokwium - 5; razem - 25; Projekt: liczba godzin według planu studiów - 15, zapoznanie z literaturą - 10, opracowanie wyników - 10, wykonanie projektu - 15, razem - 50; Razem - 75
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Wykład - 15 h; Projekt - 15 h; Razem - 30 h = 1,2 ECTS
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Projekt: liczba godzin według planu studiów - 15 h, zapoznanie z literaturą - 10 h, opracowanie wyników - 10 h, wykonanie projektu - 15 h, Razem - 50 h = 2 ECTS
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Biologia i ekologia, Ochrona środowiska, Hydrologia i nauki o Ziemi, Gospodarka odpadami.
Limit liczby studentów:
Wykład: min. 15, projekt: 10-15
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z rozwiązaniami technicznymi i funkcjonowaniem instalacji sanitarnych w budynkach użyteczności publicznej.
Treści kształcenia:
W1 - Instalacje sanitarne w budynkach użyteczności publicznej – wiadomości wstępne: podstawowe definicje, specyfika instalacji, zapotrzebowanie na wodę oraz pomiar zużycia wody. W2 - Schematy, elementy i układy instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych. W3 - Materiały i armatura stosowana w instalacjach. W3 - Systemy kanalizacji dla budynków o podwyższonych wymaganiach akustycznych. W4 - Prefabrykacja instalacji. W5 - Instalacje sanitarne w budynkach użyteczności publicznej z punktu widzenia różnic w projektowaniu. W6 - Wodne instalacje przeciwpożarowe: bezpieczeństwo pożarowe, przeciwpożarowe zaopatrzenie wodne, instalacje hydrantowe, instalacje tryskaczowe i zraszaczowe. W7 - Miejscowe podczyszczanie ścieków. W8 - Odprowadzenie wód opadowych z budynków użyteczności publicznej – instalacje dla ścieków deszczowych. P1 - Projekt instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej w wybranym budynku użyteczności publicznej.
Metody oceny:
1. Obecność na zajęciach wykładowych jest wskazana. Obecność na zajęciach projektowych jest obowiązkowa. Dopuszczalne są dwie nieobecności nieusprawiedliwione. 2. Efekty uczenia się przypisane do części wykładowej będą weryfikowane sprawdzianem pisemnym. Efekty uczenia się przypisane do części projektowej będą weryfikowane sprawdzianem ustnym (obroną projektu). 3. Warunkiem koniecznym zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnych ocen z części wykładowej oraz z części projektowej. Ocena końcowa z przedmiotu jest średnią arytmetyczną z otrzymanych ocen. 4. Ocena ze sprawdzianu przekazywana jest do wiadomości studentów niezwłocznie po sprawdzeniu prac i dokonaniu ich oceny. Ocena końcowa z przedmiotu przekazywana jest do wiadomości studentów w formie uzgodnionej ze studentami. 5. Student może poprawiać oceny niedostateczne w terminach wyznaczonych przez prowadzącego zajęcia. Sprawdzian pisemny z części wykładowej, w terminie zerowym, przeprowadzony będzie na ostatnich zajęciach w semestrze. Termin zasadniczy sprawdzianu z części wykładowej ustalany jest ze studentami w trakcie trwania zajęć. Sprawdzian ustny z części projektowej przeprowadzony będzie na ostatnich zajęciach projektowych. Termin dodatkowy obrony pracy projektowej ustalony będzie ze studentami w trakcie trwania zajęć. Wszystkie terminy sprawdzianów pisemnych z części wykładowej oraz sprawdzianów ustnych z części projektowej muszą być przeprowadzone przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej. 6. Student powtarza, z powodu niezadowalających wyników, całość zajęć wykładowych. 7. Na sprawdzianie, podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się, każdy piszący powinien mieć długopis (lub pióro) z niebieskim lub czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania odpowiedzi oraz kilka czystych arkuszy papieru formatu A4. Pozostałe materiały i przybory pomocnicze, szczególnie telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne, są zabronione. 8. Jeżeli podczas weryfikacji osiągnięcia efektów uczenia się zostanie stwierdzona niesamodzielność pracy studenta lub korzystanie przez niego z materiałów lub urządzeń innych niż dozwolone w regulaminie przedmiotu, student uzyskuje ocenę niedostateczną i traci prawo do zaliczenia przedmiotu w jego bieżącej realizacji. 9. Rejestrowanie dźwięku i obrazu przez studentów w trakcie zajęć jest zabronione. 10. Prowadzący zajęcia umożliwia studentowi wgląd do jego ocenionych prac pisemnych do końca danego roku akademickiego w terminach konsultacji. 11. Do części projektowej studentowi wydawane są założenia z ustalonym indywidualnie zakresem prac projektowych. Zakres prac projektowych może być zmieniony w trakcie trwania zajęć. 12. Stopień osiągnięcia efektów uczenia się dla przedmiotu oraz jego zapis słowny reguluje §18. ust. 1 Regulaminu studiów PW.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Sosnowski S., Tabernacki J.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne w budynkach. WPW Warszawa, 1997. 2. Chudzicki J., Sosnowski S.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne. Materiały pomocnicze do ćwiczeń. WPW Warszawa, 1999. 3. Tabernacki J., Sosnowski S., Heidrich Z.: Projektowanie instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych. Arkady, Warszawa, 1985 4. Chudzicki J., Sosnowski S.: Instalacje wodociągowe projektowanie, wykonanie, eksploatacja. Wyd. Seidel-Przywecki Sp. z o.o., Warszawa, 2005. 5. Chudzicki J., Sosnowski S.: Instalacje kanalizacyjne projektowanie, wykonanie, eksploatacja. Wyd. Seidel-Przywecki Sp. z o.o., Warszawa, 2004.
Witryna www przedmiotu:
brak
Uwagi:
brak

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W04_03
Ma szczegółową wiedzę pozwalającą zaprojektować instalację wodociagową i kanalizacyjną oraz instalację wody ciepłej w budynkach użyteczności publicznej.
Weryfikacja: Kolokwium (W1-W8). Praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W04_03
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W04
Efekt W05_01
Ma podstawową wiedzę o nowych rozwiązaniach technicznych, technologiach i materiałach stosowanych w instalacjach sanitarnych stosowanych w budynkach użyteczności publicznej.
Weryfikacja: Dyskusja w ramach wykładu. Kolokwium z zakresu ćwiczeń audytoryjnych, praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_W05_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W05

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01_01
Potrafi pozyskać informacje z literatury, zasobów internetu, czasopism branżowych i stron producentów dla potrzeb projektowania, wykonawstwa oraz eksploatacji instalacji sanitarnych w budynkach użyteczności publicznej.
Weryfikacja: Dyskusja w ramach wykładu. Praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U01_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U01
Efekt U03_01
Potrafi stworzyć opis wykonanego projektu w języku specjalistycznym i niespecjalistycznym.
Weryfikacja: Praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U03_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U03
Efekt U07_01
Wpisz opisPotrafi wykorzystać dostępne oprogramowanie (pakiet Microsoft Oficce oraz AutoCAD) do opracowania i prezentacji wykonanego ćwiczenia projektowego instalacji sanitarnych.
Weryfikacja: Praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U07_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U07
Efekt U14_01
Potrafi dokonać identyfikacji i sformułować specyfikację niezbędnych działań inżynierskich koniecznych do wykonania zadania projektowego z zakresu instalacji sanitarnych.
Weryfikacja: Dyskusja w ramach wykładu. Praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U14_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U14
Efekt U16_01
Potrafi zaprojektować instalację wodociagową i kanalizacyjną oraz instalację ciepłej wody użytkowej według zadanych założeń projektowych w budynku użyteczności publicznej.
Weryfikacja: Praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_U16_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U16

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01_01
Widzi potrzebę samokształcenia się oraz uzupełniania wiedzy o nowe rozwiązania w dziedzinie instalacji sanitarnych stosowanych w budynkach użyteczności publicznej.
Weryfikacja: Dyskusja w ramach wykładu. Praca projektowa, obserwacja podczas pracy.
Powiązane efekty kierunkowe: I1A_K01_01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K01