Nazwa przedmiotu:
Zachowania organizacyjne
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Edyta Malicka
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Zarządzanie
Grupa przedmiotów:
obowiązkowe
Kod przedmiotu:
ZAORG
Semestr nominalny:
4 / rok ak. 2015/2016
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
75h (3 ECTS): 18h (wykład) + 2h (kons. grupowe) + 1h (kons. indywidualne) + 38h (zapoznanie się ze wskazaną literaturą) + 2x8h (przygotowanie odpowiedzi na pytania przedkolokwialne)
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
0,8 ECTS: 18h (wykład) + 2h (kons. grupowe) + 1h (kons. indywidualne) = 21h
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0,6 ECTS: 2x8h (przygotowanie odpowiedzi na pytania przedkolokwialne) = 16h
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład270h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Znajomość podstawowych pojęć z zarządzania takich jak: organizacja, przedsiębiorstwo, kultura organizacyjna, struktura organizacyjna, funkcje zarządzania.
Limit liczby studentów:
od 15 osób do limitu miejsc w sali (wykład)
Cel przedmiotu:
Poznanie teorii, systemu pojęciowego i modeli przydatnych do opisu i zrozumienia zachowań ludzi w organizacji oraz metod stosowanych do ich przewidywania i kształtowania. Rozumienie zjawisk wewnątrz- i między- grupowych, ich dynamiki, cech, wpływu na komunikację, przepływ wiedzy, efektywność i innowacyjność organizacji, przewidywania problemów oraz rozwiązywania konfliktów z wykorzystaniem negocjacji. Rozumienie różnorodności zachowań w różnych typach organizacji: od tradycyjnych do nowoczesnych, w organizacjach zróżnicowanych kulturowo i wirtualnych.
Treści kształcenia:
1) Podstawy wiedzy o zachowaniu ludzi w organizacji. Globalne uwarunkowania zachowań organizacyjnych. 2) Podstawowe zmienne zachowań indywidualnych. 3) Pojęcie motywacji i przegląd wybranych teorii motywacji. 4) Grupowe uwarunkowania zachowań w organizacji. 5) Relacje interpersonalne i ich doskonalenie. 6) Praca grupowa. Zespoły wysokiej efektywności. 7) Proces konfliktu, wpływ na efektywność i metody jego rozwiązywania. 8)Kierowanie i przewodzenie a zachowania w organizacji. Podstawowe modele przywództwa. 9) Strukturalne uwarunkowania zachowań organizacyjnych w organizacjach różnych typów: od tradycyjnych do nowoczesnych. 10)Wpływ wirtualizacji na zachowania w organizacji. 11) Procesy komunikacji.12) Kulturowe uwarunkowania zachowań w organizacji. Etyczny wymiar zachowań w organizacji. 13) Uwarunkowania zachowań w organizacji w kontekście innowacyjności i efektywności. 14) Procesy wprowadzania zmian w organizacji.
Metody oceny:
Ocena formatywna: ocena poprawności ćwiczeń wykonywanych przez studentów podczas wykładów. Ocena sumatywna: zaliczenie dwóch kolokwiów w formie pisemnej elementami testu i pytań. Końcowa ocena z przedmiotu: przedmiot uznaje się za zaliczony jeśli uzyskano ocenę >=3, wyliczaną na podstawie wyników obydwu kolokwiów.
Egzamin:
nie
Literatura:
[1] Robbins S.P., Judge T.A.: Zachowania w organizacji. PWE, Warszawa 2012. [2] Masłyk-Musiał E.: Społeczeństwo i Organizacje. Socjologia organizacji i zarządzania. Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 1999. [3] Thompson L.: Organizational Behavior Today. Pearson Education, Inc., New Jersey 2008.
Witryna www przedmiotu:
-
Uwagi:
-

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt ZAORG _W01
ma uporządkowaną wiedzę z zakresie istoty i we-wnętrznych uwarunkowań zachowań organizacyjnych, postaw społecznych i wpływu zagrożeń na zachowania
Weryfikacja: 2 kolokwia przeprowadzane na wykładach w formie pisemnej z elementami testu i pytań
Powiązane efekty kierunkowe: K_W08
Powiązane efekty obszarowe: S1A_W09
Efekt ZAORG_W02
ma uporządkowaną wiedzę w zakresie zachowań i postaw grup społeczno-zawodowych, zachowań wewnątrz- międzygrupowych, spójności grupy, kapitału relacyjnego
Weryfikacja: 2 kolokwia przeprowadzane na wykładach w formie pi-semnej z elementami testu i pytań
Powiązane efekty kierunkowe: K_W08
Powiązane efekty obszarowe: S1A_W09
Efekt ZAORG_W03
ma uporządkowaną wiedzę w zakresie komunikacji społecznej, procesów negocjacji, procesów zmian, uwarunkowań etycznych i kulturowych procesów społecznych.
Weryfikacja: 2 kolokwia przeprowadzane na wykładach w formie pi-semnej z elementami testu i pytań
Powiązane efekty kierunkowe: K_W08
Powiązane efekty obszarowe: S1A_W09

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt ZAORG_U01
potrafi wyjaśniać zjawiska mieszczące się w ogólnie przyjętej normie społecznej, wyjaśniać zjawiska patologiczne dotyczące zachowań grupowych, pokazać sposoby transformacji systemu społecznego organizacji, ukazać istotne aspekty procesów zmian organi-zacyjnych.
Weryfikacja: 2 kolokwia przeprowadzane na wykładach w formie pi-semnej z elementami testu i pytań
Powiązane efekty kierunkowe: k_U25
Powiązane efekty obszarowe: S1A_U01, S1A_U10

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt ZAORG_K01
zna przykłady i rozumie przyczyny wadliwie funkcjonujących norm dotyczących pracy grupowej, zachowań przywódczych i systemów organizacyjnych, które mogą prowadzić do poważnych strat ekonomicznych i społecznych
Weryfikacja: 2 kolokwia przeprowadzane na wykładach w formie pisemnej z elementami testu i pytań
Powiązane efekty kierunkowe: K_K04
Powiązane efekty obszarowe: S1A_K03