Nazwa przedmiotu:
Toksykologia
Koordynator przedmiotu:
prof.nzw.dr hab.dr Monika Załęska-Radziwiłł
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
obieralne
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład 15 godz., Zajęcia laboratoryjne 15 godz., Przygotowanie do zajęć laboratoryjnych 15 godz., Zapoznanie się z literaturą 15 godz., Przygotowanie raportu 10 godz., Przygotowanie do egzaminu, obecność na egzaminie 10 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
0
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
0
Cel przedmiotu:
Przedmiot ma na celu zapoznanie studentów z mechanizmami oddziaływania ksenobiotyków na organizmy, najnowszymi metodami i kierunkami badawczymi, sposobami oceny ryzyka zdrowotnego wywołanego narażeniem na substancje chemiczne.
Treści kształcenia:
Toksykometria – rodzaje badań toksykologicznych, interpretacja i wykorzystanie wyników badań. Znaczenie badań ekototoksykologicznych w ochronie zdrowia i ekosystemów.Pierwiastki, związki nieorganiczne i organiczne – wybrane aspekty toksyczności,Problemy toksykologiczne związane z produkcją, zastosowaniem, rozkładem termicznym tworzyw sztucznych.. Bezpieczeństwo wyrobów kosmetycznych i żywności – ocena ryzyka.
Metody oceny:
Wykład: Sprawdzian pisemny. Ćwiczenia: Obecność na zajęciach, wygłoszenie referatu.
Egzamin:
Literatura:
Seńczuk W., Toksykologia współczesna, PZWL, Warszawa, 2005. Walker C.H., Hopkin S.P., Sibly R.M., Peakall B., Podstawy Ekotoksykologii, PWN, Warszawa, 2002 Newman, M.C., Fundamentals of Ecotoxicology, Second Edition CRC Press, 2002.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W01
01 Posiada uporrządkowana wiedzę z zakreu ekotoksykologii i toksykologii dotyczącą czynników wpływających na tosyczność ksenobiotyków, biotransformacji, mechanizmów działania trucizn, kryteriów oceny szkodliwego oddziaływania substancji chemicznych,oceny ryzyka zdrowotnego wywołanego obecnością substancji chemicznych w środowisku, znaczenia badań ekototoksykologicznych w ochronie zdrowia i ekosystemów. Egzamin pisemny. 02 Posiada szczegółową wiedzę w zakresie fizycznych, chemicznych i biologicznych technik oraz metod stosowanych w badaniach ekotoksykologicznych w celu ochrony zdrowia i ekosystemów. Ustna odpowiedź na ćwiczeniach. Egzamin pisemny.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01
01 Potrafi czytać prasę fachową z dziedziny toksykologii i ekotoksykologii. Przygotowanie i wygłoszenie referatu. 02 Potrafi opisać i ocenić przebieg procesów biologicznych i zagrożeń toksykologicznych związanych z gospodarką odpadami. Ustna odpowiedź na ćwiczeniach. Przygotowanie i wygłoszenie referatu. 03 Posługuje się poprawnie terminologią i nomenklaturą w opisie zjawisk biologicznych szczególne w aspekcie tosykologicznym, związanych z gospodarką odpadami. Egzamin pisemny. Ustna odpowiedź na ćwiczeniach.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
01 Rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się i podnoszenia kompetencji zawodowych m.i. w zakresie toksykologii. Ustna dyskusja na ćwiczeniach. 02 Ma świadomosć wagi pozatechnicznych aspektów i skutków działalności inzynierskiej szczególnie związanych z zagrożeniem środowiska naturalnego. Ustna dyskusja na ćwiczeniach. .
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe: