Nazwa przedmiotu:
Rekultywacja terenów zdegradowanych
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Andrzej Skalmowski
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Kierunkowe i Specjalizacyjne
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
3
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład 15 godz., Zajęcia projektowe 15 godz., Przygotowanie do zajęć projektowych 10 godz., Zapoznanie się z literaturą 10 godz., Przygotowanie projektu 15 godz., Przygotowanie do kolokwium 10 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
1
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt15h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
N
Limit liczby studentów:
0
Cel przedmiotu:
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi rekultywacji terenów zdegradowanych począwszy od przyczyn i form degradacji do końcowego monitoringu efektów rekultywacji ze szczególnym uwzględnieniem degradacji spowodowanej niewłaściwie prowadzona gospodarką odpadami.
Treści kształcenia:
brak
Metody oceny:
Wykład: Zaliczenie w formie pisemnej (kolokwium). Projekt: Obecność na zajęciach obowiązkowa, wykonanie i obrona projektu. Ocena zintegrowana: Ocena z wykładu ∙ 0,6 + ocena z ćwiczeń projektowych ∙ 0,4
Egzamin:
N
Literatura:
1. Siuta J. (1998). Rekultywacja gruntów – poradnik. Instytut Ochrony Środowiska, Warszawa. 2. Maciak F. (1999). Ochrona i rekultywacja środowiska. Wydawnictwo SGGW, Warszawa.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W01
Posiada szczegółową wiedzę z ochrony środowiska w zakresie technik oraz metod stosowanych w oczyszczaniu gleby oraz w rekultywacji terenów zdegradowanych. Posiada szczegółową wiedzę w zakresie wybranych technik i metod stosowanych w inżynierii środowiska, lub posiada wiedzę dotyczącą podstawowych technologii służących ochronie gleby.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01
Potrafi prowadzic analizę wplywu wybranych parametrów procesu na emisję zanieczyszczeń, lub efektywność technologiczną oczyszczania gleb oraz rekultywacji terenów zdegradowanych. Potrafi opracowac i zaprezentowac w odpowiedniej formie projekt z zakresu oczyszczania terenów zurbanizowanych oraz rekultywacji terenów zdegradowanych. Potrafi opisać i ocenić przebieg procesów w systemach gospodarki odpadami oraz rekultywacji terenów zdegradowanych.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
Ma swiadomosc wagi pozatechnicznych aspektów i skutków dzialalnosci inzynierskiej, w tym jej wplywu na środowisko, i zwiazanej z tym odpowiedzialnosci za podejmowane decyzje. Ma swiadomosc koniecznosci dzialania w sposób profesjonalny i przestrzegania zasad etyki zawodowej. Rozumie potrzebe przekazywania spoleczenstwu – m.in. poprzez środki masowego przekazu - informacji o osiagnieciach techniki i innych aspektach dzialalnosci inzynierskiej oraz potrafi przekazac takie informacje w sposób powszechnie zrozumialy.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe: