Nazwa przedmiotu:
Ogrzewnictwo
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Jerzy Sewerynik - wykładydr inż. Paweł Kędzierski - ćwiczenia audytoryjne, projekty,dr inż. Anna Kowalczyk - ćwiczenia audytoryjne, projekty,dr inż. Zenon Spik - ćwiczenia audytoryjne, proj
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Kierunkowe i Specjalizacyjne
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
8
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład 30 godz., Zajęcia projektowe 30 godz., Przygotowanie do zajęć projektowych 5 godz., Zapoznanie się z literaturą 15 godz., Wykonanie projektu 15 godz., Zajęcia audyroryjne 30 godz., Przygotowanie do ćwiczeń audytoryjnych 10 godz., Zajęcia laboratoryjne 15 godz., Przygotowanie do zajęć laboratoryjnych 10 godz., Przygotowanie do egzaminu, obecność na egzaminie 20 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
5
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
5
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia30h
  • Laboratorium15h
  • Projekt30h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
0
Cel przedmiotu:
Zapoznanie się z procesem projektowania różnych systemów instalacji centralnego ogrzewania z wykorzystaniem elektronicznych programów obliczeniowych.
Treści kształcenia:
brak
Metody oceny:
Wykład - egzamin. Ćwiczenia audytoryjne - 2 kolowia. Ćwiczenia projektowe - wykonanie i obrona 2 projektów instalacji centralnego ogrzewania. Laboratorium - wykonanie pomiarów na stoiskach badawczychzakończone sprawozdaniami i ich obroną. OCENA ZINTEGROWANA: 0,5W + 0,2P + 0.2Ćw + 0.1Lab
Egzamin:
Literatura:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. DZ. U. nr 75 z dn. 15.06.2002 poz.690. Krystyna Krygier, Tomasz Klinke, Jerzy sewerynik. "Ogrzewnictwo, Wentylacjaa , Klimatyzacja" Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. S. A. Recknagel - Sprenger. "Ogrzewnia i Klimatyzacja. Poradnik. Arkady. Czasopisma techniczne: COW, Rynek Instalacyjny, Magazyn Instalatora,Instalator Polski, INSTAL.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W01
Posiada uporządkowaną wiedzę dotyczącą urządzeń sieci i instalacji COWIG. Posiada szczegółową wiedzę z techniki cieplnej oraz wymiany ciepła i masy w zakresie sieci i instalacji COWIG Posiada szczegółową wiedzę z mechaniki i dynamiki płynów w zakresie przeływów w sieciach i instalacjach COWiG.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01
Potrafi opisać przebieg procesów fizycznych i chemicznych z wykorzystaniem praw termodynamiki, transportu ciepła i masy oraz mechaniki plynów w zastosowaniu do procesów wystepujacych w ogrzewnictwie.Potrafi opracowac i zaprezentowac w odpowiedniej formie projekt, system lub proces typowy dla ogrzewnictwa. Potrafi czytać prasę fachową (także w języku obcym) i prowadzić proces samokształcenia się.Potrafi projektować, realizować i eksploatować elementy systemu ogrzewczgo.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
Rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się i podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych.Ma świadomość wagi pozatechnicznych aspektów i skutków dzialalnosci inżynierskiej, w tym jej wpływu na środowisko, i związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzje Ma świadomosc konieczności działania w sposób profesjonalny i przestrzegania zasad etyki zawodowe. Ma świadomosc odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania, zwiazane z pracą zespołową
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe: