Nazwa przedmiotu:
Podstawy automatyki procesów
Koordynator przedmiotu:
prof. dr hab. inż. Witold Chmielnicki
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Kierunkowe i Specjalizacyjne
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
7
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład 30 godz., Zajęcia laboratoryjne 30 godz., Przygotowanie do zajęć laboratoryjnych 25 godz., Zapoznanie się z literaturą 15 godz., Opracowanie programu badań, uruchomienie, weryfikacja 30 godz., Przygotowanie raportu 10 godz., Przygotowanie do egzaminu, obecność na egzaminie 30 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
6
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
6
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium30h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
brak
Limit liczby studentów:
0
Cel przedmiotu:
Głównym celem przedmiotu będzie poznanie podstawowych zasad sterowania procesami COWiG (ang. HVAC) Wod-Kan oraz zdobycie informacji umożliwiających nawiązania właściwej współpracy ze specjalistą z zakresu automatycznej regulacji.
Treści kształcenia:
Program ćwiczeń laboratoryjnych Bloki tematyczne (treści) Przetwarzanie sygnałów w układach regulacji. Przetworniki analogowe i cyfrowe; badanie właściwości statycznych i dynamicznych. Człony liniowe układów regulacji, opis właściwości na podstawie badań. Obiekty regulacji w układach COWiG; badania doświadczalne i symulacyjne, identyfikacja na podstawie badań. Sterowniki i regulatory; określanie algorytmów na podstawie badań, rzeczywiste parametry nastaw, programowanie sterowników. Układy regulacji wybranych procesów cieplnych. Zasady doboru i ustawiania parametrów eksploatacyjnych. Badanie jakości regulacji. Dobór zaworów regulacyjnych i siłowników do nagrzewnicy wstępnej i wtórnej centrali klimatyzacyjnej. Dobór sterownika, czujników pomiarowych oraz standardowego algorytmu sterownia dla przykładowej centrali klimatyzacyjnej. Analiza zużycia ciepła i chłodu oraz możliwości kształtowania parametrów powietrza wewnętrznego w budynku w zależności od właściwości budynku i przyjętego algorytmu sterowania. Razem 30
Metody oceny:
Warunki zaliczenia wykładu Egzamin Warunki zaliczenia ćwiczeń laboratoryjnych Przeprowadzenie badań, opracowanie i obrona sprawozdania, zaliczenie pisemne. Zasady ustalania oceny zintegrowanej Ocena zintegrowana = 0,5*Ow+0,5Ol
Egzamin:
Literatura:
Literatura 1. Chmielnicki W.J.: Podstawy automatyki w IS. WPW, Warszawa 1986. 2. Chmielnicki W.J., Kołodziejczyk L.: Automatyka i dynamika procesów IS. PWN, Warszawa 1987. 3. Mazurek T., Voigt K., Żydanowicz H.: Podstawy automatyki. WPW Warszawa 1995. 4. ASHRAE 2004 Handbook.Fundamentals, American Society of Heating, Refrigerating and Air Conditioning Engineers, Inc. 5. Poradnik Recknagel Sprenger.: Ogrzewanie i klimatyzacja, EWFE, Gdańsk 1995.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W01
01-Ma podstawową wiedzę dotyczącą analizy sygnałów w dziedzinie czasu i częstotliwości - egzamin pisemny i ustny. 02-Zna rolę, zadanie i potrzeba stosowania regulacji automatycznej w ciepłownictwie i wentylacji - egzamin pisemny i ustny. 03- Ma uporządkowana wiedzę 05-na temat układu automatycznej regulacji, elementów składowych, klasyfikacji układów, zasad opisu właściwości elementów i układów automatyki - egzamin pisemny i ustny. 04- Zna charakterystyki statyczne i dynamiczne, transmitancję operatorową i widmową, charakterystyki częstotliwościowe, podstawowe elementy składowe układów regulacji oraz ich właściwości, schematy blokowe; zasady budowy i przekształcania, wyznaczanie transmitancji zastępczych, obiekty regulacji; rodzaje, opis analityczny wybranych procesów występujących w układach ogrzewczych i wentylacyjnych, identyfikacja obiektów regulacji - egzamin pisemny i ustny. 05- Ma wystarczającą wiedzę na temat regulatorów i sterowników, algorytmów regulacji standardowych i niestandardowych, algorytmów logiki rozmytej, sieci neuronowych, wymagań stawianych układom regulacji; stabilności, jakości statycznej i dynamicznej, kryteriów jakości układów regulacji, urządzeń wykonawczych; rodzaju, właściwości, zasad - egzamin pisemny i ustny. 06-Zna urządzenia regulacyjne stosowane w systemach wentylacji i klimatyzacji: czujniki pomiarowe, sterowniki i urządzenia wykonawcze,typy sterowników stosowanych w WK, ich podstawowe parametry, standardowe algorytmy sterowania wykorzystywane do sterowania małych central klimatyzacyjnych - egzamin pisemny i ustny. 07-zna program TRNSYS do modelowania numerycznego przebiegu procesów cieplnych w budynku – budowę i możliwości jego wykorzystania do analizy zużycia ciepła i chłodu oraz kształtowania parametrów powietrza wewnętrznego w zależności od właściwości budynku i przyjętego algorytmu sterowania - egzamin pisemny i ustny. 08-Ma wystarczającą wiedzę na temat zasad regulacji systemów ciepłowniczych zasilanych z centralnych oraz własnych źródeł ciepła, regulacji parametrów instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej - egzamin pisemny i ustny.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01
01-Potrafi przetwarzać sygnały w układach regulacji, przeprowadzić badanie właściwości statycznych i dynamicznych przetworników analogowych i cyfrowych - ustana odpowiedź przed i po zajęciach laboratoryjnych, opracowanie badań oraz kolokwium pisemne z całości materiału. 02-Potrafi opisać właściwości członów liniowe na podstawie badań - ustana odpowiedź przed i po zajęciach laboratoryjnych, opracowanie badań oraz kolokwium pisemne z całości materiału. 03-Potrafi opisać właściwości obiektów regulacji na podstawie badań doświadczalnych i symulacyjnych - ustana odpowiedź przed i po zajęciach laboratoryjnych, opracowanie badań oraz kolokwium pisemne z całości materiału. 04-Potrafi na podstawie badań określić algorytmy i rzeczywiste parametry nastaw regulatorów - ustana odpowiedź przed i po zajęciach laboratoryjnych, opracowanie badań oraz kolokwium pisemne z całości materiału. 05-Potrafi dobrać podstawowe elementy typowych układów regulacji dla procesów COW, nastawić eksploatacyjne parametry, określić jakość statyczną i dynamiczną układu - ustana odpowiedź przed i po zajęciach laboratoryjnych, opracowanie badań oraz kolokwium pisemne z całości materiału. 06-Potrafi przeprowadzić analizę zużycia ciepła i chłodu oraz możliwości kształtowania parametrów powietrza wewnętrznego w budynku w zależności od właściwości budynku i przyjętego algorytmu sterowania - ustana odpowiedź przed i po zajęciach laboratoryjnych, opracowanie badań oraz kolokwium pisemne z całości materiału.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
01-Ma świadomość społecznych konsekwencji wyboru i stosowania rozwiązań układów regulacji na zużycie ciepła oraz jakość procesu COW - ustna dyskusja przed i po zajęciach. 02- Zna odpowiedzialność i skutki pracy zespołowej - wspólne sprawozdanie z ćwiczeń wykonywanych w zespole.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe: