Nazwa przedmiotu:
Wybrane zagadnienia prawne w technice instalacyjnej
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Paweł Kędzierski
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Obieralna
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
7 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
5
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład 45 godz., Zajęcia laboratoryjne 30 godz., Przygotowanie do zajęć laboratoryjnych 20 godz., Zapoznanie się z literaturą 15 godz., Napisanie programu, uruchomienie, weryfikacja 30 godz., Przygotowanie raportu 10 godz., Przygotowanie do egzaminu, obecność na egzaminie 20 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
0
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia15h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Limit liczby studentów:
0
Cel przedmiotu:
Kontrakty w obrocie gospodarczym – rodzaje, zasady zawierania, treść i forma. Zasady sporządzania umów związanych z procesem budowlanym. Omówienie i konsekwencje ustawy Prawo budowlane wraz z rozporządzeniami.
Treści kształcenia:
Kontrakty w obrocie gospodarczym: zasada swobody umów, rodzaje kontraktów, zawieranie kontraktów (umowa przedwstępna, przedmiot, forma, treść kontraktu), umowy cywilne nie związane z procesem budowlanym. Ustawa Prawo budowlane: umowy w procesie budowlanym, fazy (stadia) sporządzania projektu budowlanego, umowy nie związane bezpośrednio z projektowaniem, charakterystyka i świadectwo energetyczne budynku, wymagania oszczędności energii i izolacyjności cieplnej przegród budowlanych. Umowy o prace projektowe: zamawianie dokumentacji projektowej, wycena prac projektowych, umowy o prace projektowe.
Metody oceny:
WYKŁADY: Zaliczenie wykładów (test). ĆWICZENIA AUDYTORYJNE: Zaliczenie ćwiczeń. OCENA ZINTEGROWANA: 0,6 W + 0,4 Ć
Egzamin:
tak
Literatura:
Lapierre: Umowy w procesie budowlanym. Soliński, Krupa, Kuliński: Umowy o prace projektowe. Rajski: Prawo o kontraktach w obrocie gospodarczym. Ustawa prawo budowlane wraz z rozporządzeniami.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W01
Posiada wiedzę o kontrakty w obrocie gospodarczym. Rozumie i zna Ustawę Prawo budowlane. Zna aktualne rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie i rozporządzenie w sprawie zakresu i formy projektu budowlanego. Zna podstawy prawne sporządzania umów o prace projektowe, sposoby zamawiania dokumentacji projektowej i wyceny prac projektowych. SPOSÓB SPRAWDZENIA I OCENY: Zaliczenie wykładów w formie testu.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01
Potrafi posługiwać się kontraktami w obrocie gospodarczym: rozróżnia różne typy kontraktów. Potrafi stosować umowy cywilne nie związane z procesem budowlanym. Potrafi stosować Ustawę Prawo budowlane, umie śledzić zmiany w prawie budowlanym. Potrafi sporządzić charakterystykę energetyczną i świadectwo energetyczne budynku. Potrafi przygotować umowy o prace projektowe i wycenić prace projektowe. SPOSÓB SPRAWDZENIA I OCENY: Zaliczenie ćwiczeń audytoryjnych i wykonanie 4 ćwiczeń projektowych w grupach.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
Rozumie potrzebę ciągłego aktualizowania uwarunkowań prawnych procesu projektowania i eksploatacji obiektów budowlanych. Działa w sposób przedsiębiorczy. Ma świadomość skutków prawnych, technicznych i ekonomicznych podejmowanych decyzji. SPOSÓB SPRAWDZENIA I OCENY: Ocena pracy na ćwiczeniach.
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe: