Nazwa przedmiotu:
Uzdatnianie wody do celów przemysłowych
Koordynator przedmiotu:
doc. dr inż. Jacek Wąsowski - wykład ćwiczenia laboratoryjne: dr inż. Marek Apolinarski, doc. dr inż. Małgorzata Perchuć, prof. dr hab. inż. Jolanta Podedworna, dr inż. Katarzyna Umiejewska, doc.dr i
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia II stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Zaopatrzenie w Wodę i Odprowadzanie Ścieków
Kod przedmiotu:
Semestr nominalny:
1 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
5
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Wykład 30 godz., Zajęcia laboratoryjne 30 godz., Przygotowanie do zajęć laboratoryjnych 20 godz., Zapoznanie się z literaturą 15 godz., Przygotowanie raportu 30 godz., Przygotowanie do egzaminu, obecność na egzaminie 30 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
60
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
95
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład450h
  • Ćwiczenia450h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Limit liczby studentów:
0
Cel przedmiotu:
Poznanie problematyki związanej z dostosowaniem jakości pobieranej wody do potrzeb technologicznych w przemyśle. Efektem kształcenia będzie zrozumienie procesów stosowanych do korekty jakości wody na potrzeby przemysłowe oraz umiejętność tworzenia koncepcji technologicznej oczyszczania wody do celów przemysłowych.
Treści kształcenia:
Metody oceny:
Zdanie egzaminu. Podstawową formą egzaminu jest praca pisemna. Obecność na ćwiczeniach laboratoryjnych i wykonanie wszystkich ww tematów ćwiczeń. Zaliczenie pisemnego sprawozdania z każdego ćwiczenia. Zaliczenie kolokwium pisemnego. Ocena z laboratorium = 0,5 oceny ze sprawozdań + 0,5 oceny z kolokwium 0,6 • W + 0,4 • L
Egzamin:
Literatura:
1. Kowal A., Świderska-Bróż M.: „Oczyszczanie wody”. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa, 1996. 2. Praca zbiorowa pod red. Nawrockiego J., Biłozora S.: „Uzdatnianie wody. Procesy chemiczne i biologiczne”. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa - Poznań, 2000. 3. Bodzek M., Konieczny K.: „Wykorzystanie procesów membranowych w uzdatnianiu wody”. Ofic. Wyd. Projprzem-Eko, Bydgoszcz, 2005 4. Chomicz D.: „Uzdatnianie wody w kotłowniach i ciepłowniach”. Arkady, Warszawa, 1989. 5. Stańda J.: „Woda do kotłów parowych i obiegów siłowni cieplnych”. WNT, Warszawa,1992 . 6. Sierakowski E., Mrożek J.: „Kontrola wody i pary w energetyce”. WNT, Warszawa, 1979. 7. Apolinarski A.,Perchuć M., Wąsowski J.:"Procesy jednostkowe w technologii wody-laboratorium". Ofic. Wydaw. PW, Warszawa, 2008.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W01
1. Posiada rozszerzoną i pogłębioną wiedzę w zakresie wymagań stawianych wodzie przeznaczonej do celów przemysłowych, procesów, metod i technik fizycznych i chemicznych służących odpowiedniemu uzdatnianiu wody używanej w przemyśle, w tym przede wszystkim minimalizacji jej cech korozyjnych i osadotwórczych (forma zajęć:wykład , forma sprawdzenia: egzamin) 2. Posiada ugruntowaną wiedzę niezbędną do prowadzenia badań i analizy procesów wykorzystywanych do uzdatniania wody do celów przemysłowych (forma zajęć: laboratorium, forma sprawdzenia: sprawozdania z ćw.lab., kolokwium)
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01
1. Posiada umiejętność analizy,opisu i oceny przebiegu procesów fizycznych i chemicznych w urządzeniach do uzdatniania wody do celów przemysłowych (forma zajęć: wykład, laboratorium, forma sprawdzenia: egzamin, sprawozdania i kolokwium z ćw.lab.) 2. Potrafi przeanalizować i ocenić wpływ parametrów procesu na jego efektywność technologiczną w uzdatnianiu wody do celów przemysłowych oraz dokonać wyboru ich optymalnych wartości(forma zajęć:laboratorium, forma sprawdzenia: sprawozdania i kolokwium z ćw.lab.) 3. Posiada umiejętność planowania, realizacji i interpretacji badań technologicznych nad uzdatnianiem wody do celów przemysłowych (forma zajęć: laboratorium, forma sprawdzenia: sprawozdania i kolokwium z ćw.lab.)
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe:

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
1. Rozumie potrzebę ciągłego podnoszenia kompetencji zawodowych 2.Potrafi pracować w zespole i ma świadomość odpowiedzialności za wspólnie realizowane zadania (forma zajęć: laboratorium, forma sprawdzenia: wspólne sprawozdania z ćwiczeń wykonywanych w zespole)
Weryfikacja:
Powiązane efekty kierunkowe:
Powiązane efekty obszarowe: