Nazwa przedmiotu:
Rachunkowość finansowa
Koordynator przedmiotu:
Dr Agnieszka Tomczak
Status przedmiotu:
Obowiązkowy
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Administracja
Grupa przedmiotów:
Obowiązkowe
Kod przedmiotu:
A13_RF
Semestr nominalny:
5 / rok ak. 2014/2015
Liczba punktów ECTS:
1
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
udział w wykładach 15 g., udział w ćwiczeniach 15 godz., przygotowanie się do zajęć i sprawdzianów 10 g.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Brak.
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład225h
  • Ćwiczenia225h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Mikro- i makroekonomia.
Limit liczby studentów:
brak
Cel przedmiotu:
Zaznajomienie studentów z istotą, prawnymi regulacjami i zasadami rachunkowości, klasyfikacją majątku podmiotu gospodarczego i źródłami jego pochodzenia, istotą i ewidencją operacji gospodarczych na kontach, sporządzaniem bilansu, istotą kosztów i przychodów, sporządzaniem rachunku zysków i strat, obowiązkami w zakresie sprawozdawczości finansowej jednostek gospodarczych.
Treści kształcenia:
Wykłady: 1. Geneza i regulacje prawne rachunkowości. Główne zasady rachunkowości. Klasyfikacja majątku jednostek gospodarczych i źródeł jego pochodzenia. 2. Operacje gospodarcze – istota, klasyfikacja, dokumentacja i zasady ewidencji. Konto księgowe. 3. Klasyfikacja i ewidencja aktywów trwałych – środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, środków trwałych w budowie. Istota i rodzaje rozrachunków. 4. Klasyfikacja i ewidencja środków pieniężnych, materiałów, towarów i produktów pracy. 5. Klasyfikacja i ewidencja kosztów i przychodów. 6. Ustalanie wyniku finansowego. 7. Sporządzanie rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych. Sprawozdania finansowe jednostki. 8. Analiza sprawozdań finansowych. Ćwiczenia (tematy oraz zagadnienia) 1. Klasyfikacja majątku i źródeł jego pochodzenia; bilans jednostki – zadania. 2. Operacje ekwiwalentne – zmiany w stanie aktywów i pasywów – przykłady i zadania. 3. Wycena i ewidencja wybranych operacji dotyczących inwestycji i rozrachunków – zadania. 4. Wycena i ewidencja wybranych operacji dotyczących zapasów i aktywów trwałych – zadania. 5. Koszty i przychody – zadania. Ustalanie wyniku finansowego. 6. Sporządzanie rachunku zysków i strat, rachunku przepływów pieniężnych – ćwiczenia.
Metody oceny:
Student powinien napisać dwie prace pisemne: z teorii (test, zaliczenie wykładu) i z zadań (zaliczenie ćwiczeń). Obecność na ćwiczeniach oraz wykonywanie ćwiczeń i zadań na zajęciach obowiązkowe. Z obu części – teoretycznej i praktycznej – obowiązuje minimum 50% punktów na zaliczenie przedmiotu. Ocena jest wystawiana jako łączna (średnia na podstawie uzyskanego wyniku procentowego) z obu części.
Egzamin:
nie
Literatura:
Józef Aleszczyk, Rachunkowość finansowa od podstaw, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2016; Józef Pfaff, Zbigniew Messner, Rachunkowość finansowa z uwzględnieniem MSSF, WN PWN, Warszawa 2016; Roman Niemczyk, Rachunkowość finansowa iw teorii i praktyce, Oficyna a Wolters Kluwer Business, Warszawa 2013; Edward Nowak, Rachunkowość kurs podstawowy, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Warszawa 2011; Ewa Komajda, Wprowadzenie do rachunkowości, Wyd. OW PW, Warszawa 2010.
Witryna www przedmiotu:
brak witryny.
Uwagi:
Brak uwag.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W_01
Ma podstawową wiedzę z zakresu rachunkowości – zna elementy aktywów i pasywów, kosztów i przychodów oraz zna istotę z zasady sporządzania sprawozdań finansowych.
Weryfikacja: Sprawdzian pisemny – test z teorii.
Powiązane efekty kierunkowe: K_W07
Powiązane efekty obszarowe: S1A_W11
Efekt W_02
Ma podstawowe rozeznanie w zakresie ustawy o rachunkowości i obowiązków sprawozdawczych jednostek gospodarczych.
Weryfikacja: Sprawdzian pisemny – test z teorii.
Powiązane efekty kierunkowe: K_W07
Powiązane efekty obszarowe: S1A_W11

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U_01
Umie sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe (bilans, rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych) oraz dokonywać ich interpretacji.
Weryfikacja: Sprawdzian pisemny z zadań: wycena wybranych elementów aktywów i pasywów, księgowanie na kontach, sporządzenie sprawozdań (w wersji uproszczonej)
Powiązane efekty kierunkowe: K_U01, K_U02
Powiązane efekty obszarowe: P1A_U01, P1A_U02, P1A_U03, P1A_U05, P1A_U06, P1A_U07, P1A_U08, P1A_U09, P1A_U10, S1A_U01, S1A_U02, S1A_U04, S1A_U06, S1A_U07
Efekt U_02
Umie klasyfikować elementy bilansu oraz kosztów i przychodów, jak również księgować je na kontach (w wersji uproszczonej).
Weryfikacja: Sprawdzian pisemny z zadań: wycena wybranych elementów aktywów i pasywów, księgowanie na kontach, sporządzenie rachunku zysków i strat oraz bilansu (w wersji uproszczonej).
Powiązane efekty kierunkowe: K_U02, K_U03
Powiązane efekty obszarowe: S1A_U01, S1A_U02, S1A_U04, S1A_U06, S1A_U07, S1A_U02, S1A_U03, S1A_U06, S1A_U08

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K_01
Rozumie potrzebę terminowego, systematycznego i rzetelnego prowadzenia ewidencji księgowej i sporządzania sprawozdań finansowych w jednostce gospodarczej.
Weryfikacja: Dyskusja na zajęciach, pytania na teście.
Powiązane efekty kierunkowe: K_K03
Powiązane efekty obszarowe: S1A_K04, S1A_K06
Efekt K_02
Jest świadom znaczenia zabezpieczania informacji księgowej ujętej w wersji tradycyjnej i elektronicznej przed nieuczciwymi praktykami.
Weryfikacja: Dyskusja na zajęciach, pytania na teście.
Powiązane efekty kierunkowe: K_K06
Powiązane efekty obszarowe: S1A_K02, S1A_K03, S1A_K04