Nazwa przedmiotu:
Komputerowe wspomaganie projektów
Koordynator przedmiotu:
Osoby wykładające: dr inż. Piotr Bartkiewicz, dr inż. Olgierd Niemyjski, dr inż. Stefan Turlejski; Osoby prowadzące ćwiczenia komputerowe: dr inż. Piotr Bartkiewicz, mgr inż. Marta Chludzińska, dr in
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Inżynieria Środowiska
Grupa przedmiotów:
Specjalizacyjna
Kod przedmiotu:
brak
Semestr nominalny:
6 / rok ak. 2013/2014
Liczba punktów ECTS:
4
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład15h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt45h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Podstawy informatyki. Informatyka i programowanie.
Limit liczby studentów:
Cel przedmiotu:
Zapoznanie studentów z technikami obliczeniowymi stosowanymi do obliczeń procesów cieplnych zachodzących w pomieszczeniach, przegrodach budowlanych oraz zapoznanie się z zasadami sterowania i regulacji wybranych składników systemu ciepłowniczego, instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Przedmiot w swojej treści rozszerza zagadnienia wymienione w Standardach Kształcenia dla kierunku studiów Inżynieria Środowiska pod nazwą „Kształcenie w zakresie informatycznych podstaw projektowania” oraz „Kształcenie w zakresie ogrzewnictwa, wentylacji i klimatyzacji”
Treści kształcenia:
Program wykładu Komputerowe wspomaganie projektowania w ogrzewnictwie, wentylacji i klimatyzacji – wprowadzenie. Zastosowanie programów do obliczania temperatury i ciśnień cząstkowych w płaskich wielowarstwowych przegrodach i w mostkach cieplnych. Wykorzystanie programów komputerowych do symulacji nieustalonych w czasie procesów przenikania ciepła w przegrodach budowlanych. Wykorzystania programów komputerowych do symulacji strat ciepła budynków w warunkach nieustalonych. Zastosowanie programów komputerowych do wyznaczania procesów i przemian powietrza. Zastosowanie programów komputerowych do obliczeń obciążeń cieplnych pomieszczeń. Zastosowanie programów komputerowych do obliczania sieci kanałów wentylacji. Zastosowanie programów komputerowych do obliczania i wymiarowania urządzeń wentylacji i klimatyzacji. Program ćwiczeń komputerowych Komputerowe wspomaganie projektowania – omówienie i rozdanie zadań projektów komputerowych. Analiza procesu regulacji automatycznej grzejników. Symulacje pracy wymienników ciepła w warunkach zmiennego obciążenia cieplnego. Symulacje pracy systemu ciepłowniczego w zmiennych warunkach zapotrzebowania na energię cieplną. Symulacja procesów i przemian powietrza w wentylacji i klimatyzacji. Symulacja obciążeń cieplnych pomieszczeń. Symulacja rozdziału powietrza w pomieszczeniu. Symulacja przepływu powietrza w sieci wentylacyjnej. Symulacja funkcjonowania central klimatyzacyjnych. Zaliczenie zadań projektów komputerowych. Program ćwiczeń projektowych Komputerowe wspomaganie projektowania – omówienie i rozdanie tematów projektowych. Projektowanie rozkładów temperatury i ciśnień cząstkowych w płaskich wielowarstwowych przegrodach i w mostkach cieplnych; warunki nie wykraplania się pary wodnej na powierzchni i wewnątrz przegród. Projektowanie nieustalonych w czasie procesów przenikania ciepła w przegrodach budowlanych i strat ciepła całych budynków. Projektowanie procesów ogrzewania budynków w systemach z priorytetem podgrzewania wody użytkowej. Określenie parametrów obliczeniowych – wewnętrznych i zewnętrznych projektu wentylacji i klimatyzacji. Projekt procesów uzdatniania i przemian powietrza w wentylacji i klimatyzacji. Obliczenia zysków ciepła w pomieszczeniu. Obliczenia ilości powietrza w instalacji wentylacji i klimatyzacji. Rozdział powietrza w pomieszczeniu. Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji. Obliczenia urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych – centrale i urządzenia autonomiczne. Opracowanie dokumentacji projektowej – obliczenia, opis techniczny, dokumentacja rysunkowa. Zaliczenie zadań projektowych.
Metody oceny:
Warunki zaliczenia wykładu: Warunkiem zaliczenia wykładu jest opanowanie treści prezentowanych w ramach zajęć. Warunki zaliczenia ćwiczeń komputerowych: Warunkiem zaliczenia ćwiczeń komputerowych jest obecność na poszczególnych zajęciach oraz zaliczenie projektów kontrolnych wykonywanych w ciągu zajęć. Na zakończenie następuje zaliczenie i obrona zadań komputerowych Warunki zaliczenia ćwiczeń projektowych: Warunkiem zaliczenia ćwiczeń projektowych jest obecność na poszczególnych zajęciach oraz zaliczenie projektów kontrolnych wykonywanych w ciągu zajęć. Na zakończenie następuje zaliczenie i obrona zadań projektowych
Egzamin:
Literatura:
Ponieważ prezentowany przedmiot przybliża niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedzinę podstawową literaturą jest zestaw materiałów przygotowanych przez prowadzących jako odnośniki do aktualnych pozycji literaturowych i stron internetowych umieszczony na stronie internetowej przedmiotu.
Witryna www przedmiotu:
Uwagi:

Efekty uczenia się