Nazwa przedmiotu:
Podstawy ochrony własności intelektualnej
Koordynator przedmiotu:
dr inż. Mariusz Kostrzewski, Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej, Zakład Podstaw Budowy Urządzeń Transportowych
Status przedmiotu:
Fakultatywny ograniczonego wyboru
Poziom kształcenia:
Studia I stopnia
Program:
Transport
Grupa przedmiotów:
Obieralne
Kod przedmiotu:
TR.NIHES04
Semestr nominalny:
8 / rok ak. 2015/2016
Liczba punktów ECTS:
2
Liczba godzin pracy studenta związanych z osiągnięciem efektów uczenia się:
54 godziny, w tym: praca na wykładach 17 godz., praca na ćwiczeniach 0 godz., studiowanie literatury przedmiotu 27 godz., konsultacje 3 godz., udział w sprawdzianie zaliczeniowym (w trakcie trwania wykładu) 1 godz., przygotowanie się do sprawdzianu zaliczeniowego z wykładu 6 godz., przygotowanie się do ćwiczeń 0 godz., przygotowanie się do kolokwiów z ćwiczeń 0 godz.
Liczba punktów ECTS na zajęciach wymagających bezpośredniego udziału nauczycieli akademickich:
1 pkt. ECTS (21 godz., w tym: praca na wykładach i udział w sprawdzianie zaliczeniowym 18 godz., praca na ćwiczeniach 0 godz., konsultacje 3 godz.)
Język prowadzenia zajęć:
polski
Liczba punktów ECTS, którą student uzyskuje w ramach zajęć o charakterze praktycznym:
0
Formy zajęć i ich wymiar w semestrze:
  • Wykład30h
  • Ćwiczenia0h
  • Laboratorium0h
  • Projekt0h
  • Lekcje komputerowe0h
Wymagania wstępne:
Brak.
Limit liczby studentów:
150 osób
Cel przedmiotu:
Zaznajomienie studentów z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi poszczególnych przedmiotów ochrony własności intelektualnej w kategoriach: ochrony własności przemysłowej oraz praw autorskich. W tym, w obrębie ochrony własności przemysłowej zaznajomienie w zakresie: wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, topografii układów scalonych, oznaczeń geograficznych.
Treści kształcenia:
Prawo autorskie: przedmiot prawa autorskiego, podmiot prawa autorskiego, autorskie prawa majątkowe, autorskie prawa osobiste, nauka i dydaktyka a prawo autorskie, dozwolony użytek utworów, ochrona praw autorskich. Prawo własności przemysłowej: ochrona wynalazków i wzorów użytkowych (pojęcie wynalazku i wzoru użytkowego, przesłanki zdolności patentowej lub ochronnej, pomysły wyłączone spod ochrony, korzystanie z cudzych wynalazków i wzorów użytkowych, procedury patentowe, krajowe i europejskie prawo do patentu, wygaśnięcie patentu, odpowiedzialność z tytułu naruszenia patentu, przeszukiwanie baz patentowych), ochrona znaków towarowych (funkcje znaku towarowego, pojęcie znaku towarowego, przeszkody udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy, treść prawa ochronnego, naruszenie prawa ochronnego, wygaśnięcie prawa ochronnego), ochrona wzorów przemysłowych (pojęcie wzoru przemysłowego, przesłanki zdolności rejestracyjnej, wzory przemysłowe, na które nie udziela się ochrony, prawo z rejestracji wzoru, unieważnienie prawa z rejestracji, naruszenie prawa z rejestracji, wygaśnięcie prawa z rejestracji), ochrona topografii układów scalonych, ochrona oznaczeń geograficznych (ochrona w prawie wspólnotowym, ochrona w prawie własności przemysłowej).
Metody oceny:
Sprawdzian wiedzy w postaci testu wyboru i/lub testu uzupełnień; możliwe zaliczenie przedmiotu poprzez przygotowanie i wygłoszenie prezentacji w trakcie wykładu, uprzednio ustalonej z prowadzącym zajęcia.
Egzamin:
nie
Literatura:
1. Adamczak A., du Vall M. (red.): Ochrona własności intelektualnej, Uniwersytecki Ośrodek Transferu informacji UW, Warszawa 2010; 2. Barta J., Czajkowska-Dąbrowska M., Ćwiąkalski Z., Markiewicz R., Traple E.: Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, Wydawnictwo Zakamycze, Warszawa 2003; 3. Barta J., Markiewicz R.: Prawo autorskie i prawa pokrewne. Przepisy z wprowadzeniem. Wydawnictwo Wolters Kluwer, Warszawa 2008; 4. Poźniak-Niedzielska M., Szczotka J., Mozgawa M.: Prawo autorskie i prawa pokrewne. Zarys wykładu. Red. M. Poźniak-Niedzielska, Wydawnictwo Branta, 2008; 5. Nowińska E., Promińska U., du Vall M., Prawo własności przemysłowej, Warszawa 2008; 6. Broszury i Zeszyty Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej; 7. Ustawa z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej; 8. Ustawa z dnia 14 marca 2004 r. o dokonywaniu europejskich zgłoszeń patentowych oraz skutkach patentu europejskiego w RP; 9. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 września 2001 w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych; 10. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 sierpnia 2001 r. w sprawie opłat związanych z ochroną wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych; 11. Ustawa z dnia 17 grudnia 2004 r. o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz o produktach tradycyjnych; 12. Ustawa z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji; 13. Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Witryna www przedmiotu:
http://wt.pw.edu.pl/
Uwagi:
Przedmiot z uchwalonego przez Radę Wydziału wykazu dodatkowych przedmiotów obieralnych hes na rok akademicki 2015/2016. O ile nie powoduje to zmian w zakresie powiązań danego modułu zajęć z kierunkowymi efektami kształcenia w treściach kształcenia mogą być wprowadzane na bieżąco zmiany związane z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych.

Efekty uczenia się

Profil ogólnoakademicki - wiedza

Efekt W01
Zyskuje podstawową wiedzę z zakresu prawa autorskiego i prawa własności przemysłowej
Weryfikacja: Wykład: udział w sprawdzianie zaliczeniowym – część pisemna, ewentualnie część ustna. 21 pytań o charakterze testu wyboru i/lub testu uzupełnień, wymagane jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na przynajmniej 10 pytań.
Powiązane efekty kierunkowe: Tr1A_W15, Tr1A_W13
Powiązane efekty obszarowe: T1A_W10, T1A_W08, InzA_W03

Profil ogólnoakademicki - umiejętności

Efekt U01
Nabywa umiejętność posługiwania się ustawami mającymi związek z ochroną własności intelektualnej
Weryfikacja: Wykład: udział w sprawdzianie zaliczeniowym – część pisemna, ewentualnie część ustna. 21 pytań o charakterze testu wyboru i/lub testu uzupełnień, wymagane jest udzielenie poprawnych odpowiedzi na przynajmniej 10 pytań.
Powiązane efekty kierunkowe: Tr1A_U02, Tr1A_U01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_U02, T1A_U01

Profil ogólnoakademicki - kompetencje społeczne

Efekt K01
Poznaje konsekwencje łamania praw własności intelektualnej oraz atuty stosowania się wobec tych praw
Weryfikacja: Wykład: udział w dyskusjach nad problematyką wykładową w jego trakcie.
Powiązane efekty kierunkowe: Tr1A_K05, Tr1A_K01
Powiązane efekty obszarowe: T1A_K06, InzA_K02, T1A_K01